Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kultura nákupů v řetězci Mere, Samara, Rusko. Foto: Profimedia
,

Ruský řetězec chtěl dobýt Česko. Teď spíše nabízí příležitost k bojkotu ruského zboží

Na český trh vstoupil vloni ruský řetězec Mere s velkými plány. Odborné servery psaly o ambici otevřít po celém Česku až padesát diskontních supermarketů, coby konkurenci zavedených značek jako Lidl či Penny. Ruská agrese vůči Ukrajině plány změní.

Nákup v řetězci Mere není žádný velký zážitek. Ve velkých halách je zboží v podstatě jen naházeno na paletách, tak, jak do obchodu dorazí od dodavatelů. Bonusem za to má být ale cena místy až o třetinu nižší než u konkurence. V Česku si to mohou lidé ověřit zatím jen ve dvou městech – od loňského srpna a září v Mostě a v Příbrami.

V pořadí třetí supermarket plánovala ruská skupina Svetofor otevřít letos na jaře v Chebu. Zprávu otiskl chebský Deník jen šest dní před vpádem ruské armády na Ukrajinu. 

Zda se nový supermarket skutečně otevře, je s ohledem na ruskou agresi na Ukrajině nejisté. HlídacíPes.org zaslal na jediný dostupný kontaktní email uvedený na facebookových stránkách české sekce řetězce sérii dotazů, do vydání tohoto textu však žádná reakce nepřišla.

Velké plány padají

Odborné servery už ale píší o tom, že „v důsledku momentální politické situace zavírá Mere některé své pobočky a ruší otevření nových obchodů“.  Svůj jediný britský obchod v Prestonu už musel řetězec uzavřít. Ve Spojeném království přitom řetězec plánoval až 300 obchodů.

„Zkoušet nyní expandovat kdekoli v Evropě je pro jakoukoli ruskou firmu totální nesmysl. Jediné, co by mohli udělat, je utlumit aktivity, aby utrpěli co nejmenší ztráty,“ říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Na svém českém facebookovém profilu nicméně Mere pokračuje v běžné komunikaci zlevněného zboží v akci, aktuálně například majoránky nebo slivovice.

Češi však zřejmě ruskému řetězci v těchto dnech sdělovali něco zcela jiného, než své názory na jeho služby, jak naznačuje informace uvedená pod všemi facebookovými příspěvky z poslední doby: „MERE Česká Republika omezil(a), kdo může příspěvek okomentovat.“ Mimochodem, oficiální odkaz z českého Facebooku firmy vede jen na webové stránky v litevštině.

S ohledem na to, že prakticky jediným významným vývozním artiklem Ruska je ropa a zemní plyn, platí, že pokud chce někdo v Česku bojkotovat ruské spotřební zboží, moc možností nemá. Výjimkou je, vedle malých obchodů s ruskými potravinami, jež ovšem často provozují Ukrajinci, právě ruský diskont Mere skupiny Svetofor – v českém případě však pouze ve zmíněném Mostě a v Příbrami.

Svetofor, jehož mateřskou firmou je společnost Torgservis, patří mezi největší maloobchodní provozovatele v diskontním sektoru v Rusku. Nabízí potraviny, ale i drogerii a další nepotravinářské zboží.

Rodina skromných miliardářů

Za majitelku je oficiálně označována Valentina Schneider, ta je však v pokročilém důchodovém věku a skutečnými vlastníky jsou její synové, bratři Sergej a Andrej Schneiderovi – muži německého původu žijící ale dlouhodobě v Rusku, na Sibiři, v městě Krasnojarsk.

Bohatství obou bratrů Forbes odhadl na 650 milionů dolarů, píše o nich ale jako o „skromných miliardářích“, kteří nevlastní ani honosné vily, ani jachty. Rodina ovšem patří mezi 200 nejbohatších v Rusku.

Podle ruské mutace časopisu Forbes jde o „tajemné vlastníky, kteří nikdy neposkytují rozhovory“. Firmu založili v roce 2009, nyní má firma přes tři tisíce supermarketů v řadě zemí světa: v Německu, ve Španělsku, ve Francii, v Polsku, v Rumunsku, Lotyšsku, v Litvě a také na Ukrajině. Je však pravděpodobné, že expanze této ruské kopie amerického Walmartu se po 24. únoru 2022 zastavila.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Richard Švehla napsal:

  Mere má v Česku SKVĚLOU budoucnost!

  Češi jsou totiž vskutku zásadoví: Peníze až na prvním místě.
  A Mere nabídne takové slevy, v zoufalé honbě za jakoukoli valutou, že Lídl a spol. zkrachují.

  Jako důkaz tradiční pevné zásadovosti našeho národa uveďme širokou podporu Heydrichových sociálních reforem. R. Heydrich zavedl v Protektorátu řadu sociálních vymožeností, již osvědčených v národně-socialistické Třetí říši, např.:
  •systém závodních jídelen
  •reforma sociální péče a sociálního pojištění
  •povinné pojištění pro případ nezaměstnanosti atd.
  Dále se postaral o odstranění nedostatků v zásobování tabákovými výrobky atd. apod.

  Načež Češi prudce zvýšili svoji pracovní výkonnost, a zastupující říšský protektor mohl po Protektorátě ZCELA KLIDNĚ jezdit v kabrioletu, bez ochranky: „Moji Češi mně rozumějí!“
  Více např. zde: http://www.mesec.cz/clanky/reinhard-heydrich-ekonomicky-manipulator/

  Takže, Mere bude u nás mít úspěch i po bratrské pomoci č.2.
  Dočkáme se jako husa klacku.

  Mupy mup!

  Richard Švehla

 2. petr napsal:

  to jsou keci usa a eu,vsechno znicit a dovezt jejich

 3. lovechlav napsal:

  Okamura je charakterově stejný jako Babiš – lhář a „hlásná trouba“
  která je s vedoucím Chcíplého psa „jedna ruka “ kdy šibenice jsou mu vlastní ,
  rád rozeštvává náš národ a pořád dokola mele stejné věci – migranty ne,což je jeho jediné téma,-kdy nic jiného ani neumí !

  Nakonec čteme jak Okamura vysvětluje své chyby
  viz článek :
  „Zbraně Ukrajině ano, nebo ne? SPD se snaží vysvětlit změny názoru“

  A když si přečteme další článek viz :

  „Proč chce Tomio Okamura Putinovo vítězství? SPD upírá Ukrajině právo na sebeobranu“
  ve kterém nabádá k podpoře Vladimira Putina.Přeložme si tedy Okamurova slova. Předseda SPD říká, že je lepší Ukrajinu nevyzbrojovat, aby rychleji prohrála a Putin zemi ovládl. A tak by se i Česko, mohlo stát Ruskou gubernií – což je možná i Okamurův záměr
  Okamura se dobře zná s našimi oligarchy kteří mají své firmy v Rusku, Petrohradě – jako Jakub Olbert- vedoucí Chcíplého psa “ a pod …
  z kterých mu možná něco i “ sype “ viz článek :

  „Takešiho hrad je hotový. Dům Tomia Okamury vzbuzuje emoce mezi…“
  prazska.drbna.cz/7620-takesiho-hrad-je-hotovy-dum-tomia-okamury…

  Stavba „Takešiho hradu“, jak internetoví vtipálci přezdívají nové vile Tomia Okamury, která od roku 2018 rostla na pražském Břevnově, je hotová. Tomio Okamura se vyjádřil, že jeho atypickou stavbu, kterou kritizují nejen sousedi nebo široká…atd.. doporučuji přečíst .

  Jen bych chtěl vědět , kolik si tento lhář a plechová huba – navíc odpůrce migrantů ale zastánce Putina,-
  vzal do svého hradu – který spíše vypadá jako atomový úkryt – ukrajinských matek s dětmi které utíkají před válkou jenž rozpoutal jeho oblíbenec Vladimír Putin.
  Okamura dobře ví, že by jej do žádné jiné strany už nikdo nevzal a proto tak stále kecá , což jsme viděli včera i na Barrandově u J. Soukupa .
  Tací zrádci jako on – jsou již na odpis

 4. Bivoj napsal:

  To by mě zajímalo, kdo z vás v tom MERE vůbec někdy byl. Vždyť tam je většina zboží ukrajinské, polské, litevské výroby. Jen něco málo ruské a běloruské.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost