Kultura nákupů v řetězci Mere, Samara, Rusko. Foto: Profimedia

Ruský řetězec chtěl dobýt Česko. Teď spíše nabízí příležitost k bojkotu ruského zboží

Napsal/a Robert Břešťan 15. března 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Na český trh vstoupil vloni ruský řetězec Mere s velkými plány. Odborné servery psaly o ambici otevřít po celém Česku až padesát diskontních supermarketů, coby konkurenci zavedených značek jako Lidl či Penny. Ruská agrese vůči Ukrajině plány změní.

Nákup v řetězci Mere není žádný velký zážitek. Ve velkých halách je zboží v podstatě jen naházeno na paletách, tak, jak do obchodu dorazí od dodavatelů. Bonusem za to má být ale cena místy až o třetinu nižší než u konkurence. V Česku si to mohou lidé ověřit zatím jen ve dvou městech – od loňského srpna a září v Mostě a v Příbrami.

V pořadí třetí supermarket plánovala ruská skupina Svetofor otevřít letos na jaře v Chebu. Zprávu otiskl chebský Deník jen šest dní před vpádem ruské armády na Ukrajinu. 

Zda se nový supermarket skutečně otevře, je s ohledem na ruskou agresi na Ukrajině nejisté. HlídacíPes.org zaslal na jediný dostupný kontaktní email uvedený na facebookových stránkách české sekce řetězce sérii dotazů, do vydání tohoto textu však žádná reakce nepřišla.

Velké plány padají

Odborné servery už ale píší o tom, že „v důsledku momentální politické situace zavírá Mere některé své pobočky a ruší otevření nových obchodů“.  Svůj jediný britský obchod v Prestonu už musel řetězec uzavřít. Ve Spojeném království přitom řetězec plánoval až 300 obchodů.

„Zkoušet nyní expandovat kdekoli v Evropě je pro jakoukoli ruskou firmu totální nesmysl. Jediné, co by mohli udělat, je utlumit aktivity, aby utrpěli co nejmenší ztráty,“ říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Na svém českém facebookovém profilu nicméně Mere pokračuje v běžné komunikaci zlevněného zboží v akci, aktuálně například majoránky nebo slivovice.

Češi však zřejmě ruskému řetězci v těchto dnech sdělovali něco zcela jiného, než své názory na jeho služby, jak naznačuje informace uvedená pod všemi facebookovými příspěvky z poslední doby: „MERE Česká Republika omezil(a), kdo může příspěvek okomentovat.“ Mimochodem, oficiální odkaz z českého Facebooku firmy vede jen na webové stránky v litevštině.

S ohledem na to, že prakticky jediným významným vývozním artiklem Ruska je ropa a zemní plyn, platí, že pokud chce někdo v Česku bojkotovat ruské spotřební zboží, moc možností nemá. Výjimkou je, vedle malých obchodů s ruskými potravinami, jež ovšem často provozují Ukrajinci, právě ruský diskont Mere skupiny Svetofor – v českém případě však pouze ve zmíněném Mostě a v Příbrami.

Svetofor, jehož mateřskou firmou je společnost Torgservis, patří mezi největší maloobchodní provozovatele v diskontním sektoru v Rusku. Nabízí potraviny, ale i drogerii a další nepotravinářské zboží.

Rodina skromných miliardářů

Za majitelku je oficiálně označována Valentina Schneider, ta je však v pokročilém důchodovém věku a skutečnými vlastníky jsou její synové, bratři Sergej a Andrej Schneiderovi – muži německého původu žijící ale dlouhodobě v Rusku, na Sibiři, v městě Krasnojarsk.

Bohatství obou bratrů Forbes odhadl na 650 milionů dolarů, píše o nich ale jako o „skromných miliardářích“, kteří nevlastní ani honosné vily, ani jachty. Rodina ovšem patří mezi 200 nejbohatších v Rusku.

Podle ruské mutace časopisu Forbes jde o „tajemné vlastníky, kteří nikdy neposkytují rozhovory“. Firmu založili v roce 2009, nyní má firma přes tři tisíce supermarketů v řadě zemí světa: v Německu, ve Španělsku, ve Francii, v Polsku, v Rumunsku, Lotyšsku, v Litvě a také na Ukrajině. Je však pravděpodobné, že expanze této ruské kopie amerického Walmartu se po 24. únoru 2022 zastavila.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)