Richard Dearlove. Foto: Profimedia

Rusko je jako upadající impérium extrémně nebezpečné, říká exšéf britské MI6

Napsal/a Robert Břešťan 7. prosince 2024
FacebookXPocketE-mail

Pokud má správný pracovník rozvědky působit nenápadně, Sir Richard Billing Dearlove to dokonale splňuje. Kdo neví, těžko by hádal, že před ním sedí muž, který má za sebou čtyři dekády práce pro britskou MI6, již v letech 1999–2004 vedl jako její ředitel. Když v průběhu listopadu přijel do Prahy na konferenci týkající se Ruska, vracel se do míst, kde to kdysi jako britský špion velmi dobře znal.

„Kdykoli se vracím do Prahy, je to pro mne nostalgie,“ podotkl na úvod svého vystoupení na Mezinárodní konferenci Sovětská a ruská subverzní činnost proti Evropě v české Poslanecké sněmovně.

O daném tématu toho ví dost. Už v roce 1966, ve svých 21 letech, nastoupil do služeb britské rozvědky Secret Intelligence Service, známé pod zkratkou MI6, a dalších 38 let v ní zůstal. Většinu času se věnoval zemím Varšavského paktu a zejména Sovětskému svazu.

I po svém odchodu z MI6 se tématu ruského vlivu a působení věnuje na univerzitní půdě. Spolu s bývalým americkým ministrem obrany ve vládě Baracka Obamy a později šéfem CIA Leonem Panettou také připravuje i podcast zaměřený na bezpečnostní politiku One Decision. „Máme posluchače po celém světě,“ podotýká.

Smrt dvojitého špiona

Ale ještě k té nostalgii: v ní se Dearlove ve vzpomínkách vrací do 70. let minulého století. Pod diplomatickým krytím se do Prahy s rodinou přestěhoval v roce 1973.

Jeho hlavní prací ve skutečnosti bylo řídit síť informátorů a zejména pak vytěžovat klíčového agenta MI6, důstojníka II. správy SNB Miloslava Kroču, specialistu československé kontrarozvědky na Velkou Británii.

Sir Richard Dearlove při svém vystoupení na konferenci v české Poslanecké sněmovně. Foto: Robert Břešťan / HlídacíPes.org

„Kroča byl součást naší zpravodajské hry a po mnoho let byl náš klíčový agent,“ zavzpomínal Dearlove. „V našem pražském bytě jsem v průběhu času našel asi dvacet mikrofonů, odposlechů, ale pro StB to byla ztráta času.“

Spolupráce s Kročou trvala řadu let, provalila se až shodou náhod poté, co v březnu 1976 zemřel na infarkt.

Vdova následně odevzdala dokumenty, které doma našla a jež považovala za součást manželova zaměstnání; na StB ve skutečnosti přinesla důkazy o jeho spolupráci s britskou MI6.

Podle historika Prokopa Tomka Kroča postupně vyzradil identitu stovek československých agentů a poskytoval detailní informace o akcích StB i tehdejší sovětské tajné služby KGB namířených proti Velké Británii. Podle závěrů samotné StB Kroča pro MI6 pracoval „nejméně od roku 1969, možná však již od roku 1962“.

Rusko s námi nehraje šachy

Dnešní Rusko Dearlove považuje za upadající mocnost – a právě to podle něj vede k současné krizi:

„Upadající impérium je extrémně nebezpečné. Je jasné, že Putin je přesvědčen, že Západ je pro Rusko fundamentální riziko a že chce zničit jeho režim. Pro Rusko nejsme hrozba tím, co děláme, ale tím, co představujeme. Právě to je v centru ruské války proti Ukrajině – to, že se Kyjev začal přibližovat Západu.“

Jak sám Dearlove připomněl, v čele MI6 stál mimo jiné v době útoku na newyorská dvojčata a na začátku války v Afghánistánu; tehdy si Západ mohl myslet, že díky boji s terorismem bude mít Moskvu na své straně.

„Mysleli jsme si, že vztahy s Moskvou se zlepší a třeba britský premiér Tony Blair byl svého času v Moskvě poměrně často, v Londýně se usídlili ruští oligarchové. Netrvalo ale dlouho, a vše se změnilo. Zlomem byla vražda Alexandra Litviněnka.“

Západ by si podle něj měl připustit, že s Ruskem už je ve válce: ekonomicky, informačně i vojensky. „Pro západní země je ale pořád obtížné tuto myšlenku přijmout. Pořád jsme psychologicky v míru a to nás oslabuje,“ konstatuje.

Hlavní cíl Kremlu je podle něj „podkopání a oslabení našeho demokratického systému“. „Rusko s námi nehraje šachy, hraje s námi hru Go, která se skládá z řady malých uzavřených operací,“ nabídl příměr Sir Dearlove.

Jak dodal, někdejší sovětská aktivní opatření se nyní opakují: válka o mysl lidí, dezinformace, nyní doplněná o práci s technologiemi, internetem a sociálními sítěmi. „Sovětská vojenská doktrína je stále platná: stálý tlak, překvapení, skrývání skutečných úmyslů, připravenost na válku, agrese, schopnost rozpoznat slabost protivníka a snaha přivést jej ke kolapsu.“

Z jeho zkušenosti je prý také zjevné, že Rusové mají dlouhodobě schopnost učit se ze svých chyb: „To, co mne děsí, je, že válkou na Ukrajině se Rusové zlepšují a učí pro budoucnost. V Evropě reagujeme pomalu, málo spolupracujeme a nedostatečně pomáháme Ukrajině.“

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)