Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
yurri / Foter.com / CC BY-NC,

Ruská propaganda má nové zaručené zdroje: smyšlené příspěvky západních novinářů

Ruská informační mašinerie si našla nové metody práce. Smyšlené zprávy zdrojuje na údajné odkazy na informace od konkrétních západních novinářů.

Na serveru Politico.eu  na to upozornila rusko-francouzská novinářka rozhlasové stanice Radio France International Elena Servettaz.

Jaceňuk s Tymošenkovou?

„Před pár týdny mne ráno probudilo zuřivé zvonění telefonu. Volali mi opakovaně kolegové z celého světa. Fakt to řekl? Můžeš to potvrdit. Odvysíláš to pro nás?“ popisuje svou vlastní roli v „inscenaci“.

Až po chvíli vyšlo najevo, že webová verze ruské státní televize Zvezda uveřejnila text, v němž ji jako novinářku cituje.

„Ukrajinský premiér Jaceňuk mi měl říct, že mu bývalá premiérka Julie Tymošenková a nyní šéfka strany strany Baťkivščyna opakovaně nabízela sexuální poměr,“ popisuje novinářka, které ihned poté vydala prohlášení, že žádný podobný rozhovor s Jaceňukem nepořídila.

Příběh si ale začal žít vlastním životem zejména na sociálních sítích.

„Princip je jednoduchý. Takzvaný novinář si vymyslí příběh, pro větší věrohodnost jej zazdrojuje západním novinářem. Citování rozhlasového interview je jen rozvinutím tohoto triku. Když se někdo ptá po důkazech, dá se snadno říct, že rozhovor byl odvysílán, slyšel jsem ho a přepis na stránkách není,“ konstatuje Elena Servettaz.

„Ruská státní média se dnes chovají jako provinční, kde onou provincií je Kreml,“ dodává.

Knihy zavedených autorů

Případ Servettazové zapadá do přístupu některých ruských prokremelských médií a obecně ruské propagandy. O novinářské zdroje byly například opřeny „zprávy“ o tom, že polský prezident Andrzej Duda měl v Sejmu vyzvat k dobytí Lvova.

Letos v létě se například novinář britského Guardianu Luke Harding s překvapením dozvěděl, že je autorem knihy „Nikdo, jen Putin“.

Podobně v Rusku vyšly další dvě knihy oslavující ruského prezidenta, které ale uvedení autoři nikdy nenapsali. Jedním z nich je známý novinář The Economist Edward Lucas. Ten měl sepsat knihu „Jak Západ prohrál s Putinem“. Americký expert na Rusko Donald Jensen byl zase uveden jako autor knihy „Putin a USA“.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. BERAN napsal:

  Pan Duda opravdu není Andrzeh. 🙂

  • Robert Břešťan napsal:

   Ano, tomu se říká překlep, děkujeme za upozornění.

 2. J.Němec napsal:

  Pro mne je tato propaganda lež, která by se měla postihovat. Bohužel, tyto podvody velmi dobře fungují. Je zarážející jak lež dobře funguje v politice. Ještě to chce k této lži ovládnout justici a polici. Odchodem prezidenta Havla je pro nás zase Rusko vzorem a dnešní politika je toho dokladem. Ze slušných se stali sráči a idioti. Ti co budou lhát, zase je budou chránit něčí bodáky a oni to vědí.

 3. Josef napsal:

  Hlídací pes je jedním z mála sdělovacích prostředků, které na tyto ruské praktiky poukazují. Alespoň tedy prozatím. Modlím se, aby tomu tak bylo i v budoucnu. Rusové zcela otevřeně ovlivňují deník Právo, například prostřednictvím pana Kellera a patrně i pana Bělohradského. Před prezidentskými volbami prosazovali své favority Zemana a Fischera prostřednictvím TV Nova a Prima. Patrně za příslušnou sumu. O tom, jak Rusové využívají a zneužívají internet ani netřeba příliš hovořit. Mnoho řadových ruských obyvatel sice žije v bídě, ale na propagandu a tajné služby mají Rusové peněz dost a rozhodně jich nelitují.

 4. Jaka napsal:

  JEN ruská propaganda ? Netvrdím, že není, to jsme se naučili už za předchozího režimu. Ovšem zdaleka největším zklamáním PO Sametu jsou pro mě západní média! Věřila jsem, že budou zcela jiná, než co jsme za „totáče“ znali až moc. Byla jsem přesvědčená, že jsou vzorem objektivity a že už můžu zapomenout znalost „čtení mezi řádky“.. Bohužel, velké zklamání..

  Citace – John Swinton, bývalý šéfredaktor deníku New York Times: „Předmětem podnikání novinářů je ničit pravdu, lhát, překrucovat, aby ji zavraždili. Závod o prodej za účelem denního chleba. Víte, že vím, takže nač je to šílené velebení svobodného tisku? Jsme nástroji a vazaly lidí v zákulisí, loutky.. Oni budou tahat za nitky a my budeme tančit na stripování. Naše talenty, naše možnosti a naše životy jsou vlastnictvím jiných mužů. Jsme intelektuální prostitutky.“

  MEDIOKRACIE !

Přidávání komentářů není povoleno