Ruská propaganda má nové zaručené zdroje: smyšlené příspěvky západních novinářů

Napsal/a -pes- 6. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ruská informační mašinerie si našla nové metody práce. Smyšlené zprávy zdrojuje na údajné odkazy na informace od konkrétních západních novinářů.

Na serveru Politico.eu  na to upozornila rusko-francouzská novinářka rozhlasové stanice Radio France International Elena Servettaz.

Jaceňuk s Tymošenkovou?

„Před pár týdny mne ráno probudilo zuřivé zvonění telefonu. Volali mi opakovaně kolegové z celého světa. Fakt to řekl? Můžeš to potvrdit. Odvysíláš to pro nás?“ popisuje svou vlastní roli v „inscenaci“.

Až po chvíli vyšlo najevo, že webová verze ruské státní televize Zvezda uveřejnila text, v němž ji jako novinářku cituje.

„Ukrajinský premiér Jaceňuk mi měl říct, že mu bývalá premiérka Julie Tymošenková a nyní šéfka strany strany Baťkivščyna opakovaně nabízela sexuální poměr,“ popisuje novinářka, které ihned poté vydala prohlášení, že žádný podobný rozhovor s Jaceňukem nepořídila.

Příběh si ale začal žít vlastním životem zejména na sociálních sítích.

„Princip je jednoduchý. Takzvaný novinář si vymyslí příběh, pro větší věrohodnost jej zazdrojuje západním novinářem. Citování rozhlasového interview je jen rozvinutím tohoto triku. Když se někdo ptá po důkazech, dá se snadno říct, že rozhovor byl odvysílán, slyšel jsem ho a přepis na stránkách není,“ konstatuje Elena Servettaz.

„Ruská státní média se dnes chovají jako provinční, kde onou provincií je Kreml,“ dodává.

Knihy zavedených autorů

Případ Servettazové zapadá do přístupu některých ruských prokremelských médií a obecně ruské propagandy. O novinářské zdroje byly například opřeny „zprávy“ o tom, že polský prezident Andrzej Duda měl v Sejmu vyzvat k dobytí Lvova.

Letos v létě se například novinář britského Guardianu Luke Harding s překvapením dozvěděl, že je autorem knihy „Nikdo, jen Putin“.

Podobně v Rusku vyšly další dvě knihy oslavující ruského prezidenta, které ale uvedení autoři nikdy nenapsali. Jedním z nich je známý novinář The Economist Edward Lucas. Ten měl sepsat knihu „Jak Západ prohrál s Putinem“. Americký expert na Rusko Donald Jensen byl zase uveden jako autor knihy „Putin a USA“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)