Rušení tzv. Doněckého konzulátu se posouvá na duben. „Honorární konzulka“ Lisková se nedostavila k soudu

Napsal/a Jakub Mikel 15. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Vrchní soud v Olomouci se měl dnes dopoledne zabývat případem spolku Zastupitelského centra DNR, takzvaného „Doněckého konzulátu“. Tento spolek na podzim roku 2016 založila v Ostravě Nela Lisková, která se označuje za honorární konzulku Doněcké lidové republiky. Lisková se však k soudu nedostavila, jelikož jí nebyla doručena obsílka. Jednání se tak posouvá na duben a spolek může zatím dál vykonávat svou činnost.

Jednání u Vrchního soudu v Olomouci bylo naplánováno na deset hodin ráno, ale skončilo skoro dříve, než začalo. Rozhodovat se mělo o osudu Zastupitelského centra DNR z.s., což je zapsaný spolek, za kterým stojí bývalá komunální politička a jedna z hlavních tváří Národní domobrany Nela Lisková.

Spolek byl v médiích prezentován jako konzulát Doněcké lidové republiky a Nela Lisková jako honorární konzulka.

O zrušení spolku rozhodl v loni v červnu Krajský soud v Ostravě. Lisková se však proti jeho rozhodnutí odvolala a označila je za politický proces. Celý případ tak putoval k Vrchnímu soudu v Olomouci. Na středeční jednání se však Lisková nedostavila a jednání bylo odročeno na duben.

„Neobdržela jsem od soudu obsílku, takže jsem překvapena a tuto informaci čtu až od vás,“ napsala v sms zprávě Lisková na dotaz HlídacíPes.org, proč se k soudu nedostavila.

„Nebylo vykázáno doručení předvolání účastníkům řízení,“ potvrzuje mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik důvod, proč bylo nutné jednání odročit.

Názvu se nevzdá, titulu ano

Zatímco ministerstvo zahraničních věcí samozvané Doněcké lidové republiky záměr Liskové založit konzulát před více než rokem schválilo, česká diplomacie zaujala od počátku odmítavý postoj. Nakonec to byl právě tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který inicioval snahu spolek zrušit.

Ostravský soud mu loni v červnu vyhověl. Podle soudu se ve stanovách spolku objevují pasáže o činnosti, které nenáleží spolku, ale veřejné správě. Žádný konzulát nevznikl, Lisková přesto titul honorární konzulky prokazatelně používala; tím došlo k porušení Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích mezi státy.

České ministerstvo zahraničních věcí žádalo již dříve změnu názvu spolku, ale Lisková to odmítla. I to byl jeden z důvodů verdiktu soudu. Součástí důkazních materiálů byly i některé články, které byly publikovány na serveru HlídacíPes.org.

Nela Lisková hájí existenci spolku tím, že podobné projekty vznikají po celé Evropě, například ve Francii, Finsku, Itálii, Řecku a údajně se chystá vznik centra i v Německu.

Věří také, že všechny právní náležitosti spolku jsou v pořádku. „Chápu, že ministerstvu zahraničních věcí vadí můj titul honorární konzulky,“ řekla dříve u soudu Lisková. Prý na něm netrvá a jde jí hlavně o činnost spolku.

Dokonce se několikrát snažila používání titulu částečně popřít, když tvrdila, že jej ve spojení s ní používají pouze „někteří tendenční novináři.“ Soudkyně však připomněla pozvánku na slavnostní otevření zastupitelského centra, kde sama Lisková titul používala.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)