Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Photo credit: Foter.com, zdroj

Rozpočet, o kterém se české kontrarozvědce nesnilo: „zabezpečení plnění úkolů“ za 12 miliard korun

GLOSA. Státní pokladna v sobě skrývá netušená tajemství. Řeč je o informačním portálu Ministerstva financí, který umožňuje volný přístup k rozpočtovým a účetním informacím všech úrovní státní správy a samosprávy.

Přeloženo – monitor státní pokladny umožňuje proklikat se až do poměrně detailních informací o tom, kam konkrétně plynou peníze z eráru. Ať už jde o jednotlivá ministerstva, úřady, příspěvkové organizace, zkrátka na prakticky všechny položky státního rozpočtu.

HlídacíPes.org při brouzdáním světem „jedniček a nul“ veřejných financí narazil na některá zajímavá data, jež přehled o státním rozpočtu skrývá.

Kupříkladu na položku ve výši bezmála 12 miliard korun na „výdaje na zabezpečení plnění úkolů Bezpečnostní informační služby“ jen za rok 2016. (viz printscreen níže).

výdaje BIS

Což je při faktu, že celkový oficiální rozpočet BIS činí 1,16 miliardy pozoruhodná informace.

Notně překvapena byla i sama BIS. Její nový mluvčí Ladislav Šticha po chvilce pátrání hlásil:

„Tak jste odhalil chybu na stránkách poskytovatele – monitor.statnipokladna.cz. Naši ekonomové kontaktovali správce kapitoly BIS na ministerstvu financí, na chybu ho upozornili a požádali o zjednání nápravy. Vám tedy patří dík za to, že jste nás na tu chybu upozornil.“

I když budeme našim zpravodajcům věřit, že si ve skutečnosti neužívají dvanáctkrát vyššího rozpočtu, než jaký jim schválila vláda, dosti to zpochybňuje data, jež ministerstvo financí veřejnosti v monitoru státní pokladny servíruje.

Nebo je to dvanáct miliard sem a dvanáct miliard tam a autor tohoto textu jen souhrou naprostých náhod trefil jednou položku, která je v systému státní pokladny takříkajíc podle plotu? A zrovna u BIS…

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Český ministr financí Babiš Andrej, rodák z Blavy (tak se zkracoval, v době kdy se BA narodil, název Bratislavy), ví moc dobře, co říká , když říká, že všichni lžou a pořádají kampaně (kromě toho, že všetcí kradnú). Údaj o nákladech na BIS je toho jasným dokladem. Všetci lžou, jeho ministerstvo a i on sám!

 2. Laj napsal:

  Zajímavé je rovněž to , že přes „chybný údaj“ je tento rozpočet od počátku roku v 1/3 již odčerpán.

 3. petrph napsal:

  Nedává to smysl, protože je velice nepravděpodobné že by ta data do monitoru státní pokladny vkládal ručně, a přitom se nějak spletl. Protože, jenom obcí je u nás přes 5 tisíc, stovky úřadů, každý z nich má podrobné členění rozpočtu, atd..Takže tahle data by měla být reálná, tak jak je parlament schválil a MF pak přiděluje do rozpočtů jednotlivých institucí. A jestli tedy kontaktovali správce kapitoly BIS na ministerstvu financí, na chybu ho upozornili a požádali o zjednání nápravy. Tak to asi nepůjde opravit tím že se opraví chybný údaj v jednom souboru. Těžko říct co to signalizuje, jestli takto plný chyb je celý státní rozpočet, nebo se tam opravdu pohybují stínové desítky miliard na ktere dosud nikdo neviděl..

  • nováček napsal:

   Nedivil bych se, kdyby plný chyb byl celý státní rozpočet 2017, Babiš všechno sám nestíhá a jeho zaměstnankyně dělají chyby, jako u „výkazu“ jeho příjmu jeho účetní.
   A ty desítky miliard, co se stínově pohybují rozpočtem sem a tam? Už jsme jedněch sedm desítek těch stínových miliard mohli letmo zahlédnout ve výsledovce rozpočtu za rok 2016. Zahlédnout jen letmo, protože rychle zase zmizely. Než se politici uradili co s nimi, byly zase fuč. Kdepak jsou asi dnes? Pokud vůbec byly.

Přidávání komentářů není povoleno