Rozpočet, o kterém se české kontrarozvědce nesnilo: „zabezpečení plnění úkolů“ za 12 miliard korun

Napsal/a Robert Břešťan 13. dubna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Státní pokladna v sobě skrývá netušená tajemství. Řeč je o informačním portálu Ministerstva financí, který umožňuje volný přístup k rozpočtovým a účetním informacím všech úrovní státní správy a samosprávy.

Přeloženo – monitor státní pokladny umožňuje proklikat se až do poměrně detailních informací o tom, kam konkrétně plynou peníze z eráru. Ať už jde o jednotlivá ministerstva, úřady, příspěvkové organizace, zkrátka na prakticky všechny položky státního rozpočtu.

HlídacíPes.org při brouzdáním světem „jedniček a nul“ veřejných financí narazil na některá zajímavá data, jež přehled o státním rozpočtu skrývá.

Kupříkladu na položku ve výši bezmála 12 miliard korun na „výdaje na zabezpečení plnění úkolů Bezpečnostní informační služby“ jen za rok 2016. (viz printscreen níže).

výdaje BIS

Což je při faktu, že celkový oficiální rozpočet BIS činí 1,16 miliardy pozoruhodná informace.

Notně překvapena byla i sama BIS. Její nový mluvčí Ladislav Šticha po chvilce pátrání hlásil:

„Tak jste odhalil chybu na stránkách poskytovatele – monitor.statnipokladna.cz. Naši ekonomové kontaktovali správce kapitoly BIS na ministerstvu financí, na chybu ho upozornili a požádali o zjednání nápravy. Vám tedy patří dík za to, že jste nás na tu chybu upozornil.“

I když budeme našim zpravodajcům věřit, že si ve skutečnosti neužívají dvanáctkrát vyššího rozpočtu, než jaký jim schválila vláda, dosti to zpochybňuje data, jež ministerstvo financí veřejnosti v monitoru státní pokladny servíruje.

Nebo je to dvanáct miliard sem a dvanáct miliard tam a autor tohoto textu jen souhrou naprostých náhod trefil jednou položku, která je v systému státní pokladny takříkajíc podle plotu? A zrovna u BIS…

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)