Rozkaz zněl jasně: buzerovat a kasírovat, nebezpečné koloběžky ve městech a co dělat, když vás napadne Hitler

Napsal/a Robert Malecký 30. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Zákonem číslo 283/1990 Sb. vznikla policie České republiky, která převzala úkoly bývalého SNB, píše se na internetových stránkách české policie. Čili se divíme, čemu se tady kdo pořád diví, když všichni vědí, že k základním úkolům SNB patřilo buzerovat a prudit. Nyní k některým ukázkám plnění těchto úkolů.

  • Všichni si jistě pamatujeme scénu, kdy policajt na pražském Kozím rynku kontroluje, zda mají zaparkovaná vozidla řádně zamčené dveře. Je ze stěžejního studijního materiálu policejní práce – 27. dílu případů majora Zemana Rukojmí v Bella Vista – a policajt v něm kvůli nezamčenému embéčku tepe Jana Kanyzu v roli lodníka Josefa Barkla, který si vedle do sámošky odskočil pro mlíko. Tímto případem se nyní inspirovali strážníci v Opavě, kteří odhalili nebezpečného pachatele staženého okénka u spolujezdce.

“Při kontrole strážníci zjistili, že na levé straně u řidiče je okno dokonce stažené úplně. Uvnitř na sedadlech nebyly žádné předměty. Telefonní spojení na majitele hlídka získala lustrací přes obvodní oddělení Policie České republiky v Opavě.“
(mluvčí opavské městské policie Petra Wittek Stonišová v reportáži iDnes.cz, 27. července)

A teď to podstatné: chlap bude mít opletačky s úřadem, kterému horliví strážníci případ udali. Prý kvůli jeho přezíravému přístupu, přeloženo do češtiny proto, že strážníky odbyl, sedl do auta a drze odjel. Marně jsme listovali zákony, abychom našli, kde se tam hovoří o trestnosti přezíravého přístupu. Co ale naopak víme přesně, trestná je policejní buzerace, skrývá se to v paragrafu o zneužívání pravomoci úřední osoby.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Protože nic se zásadně neděje jen tak, samozřejmě existuje vysvětlení i pro tento trend. Je obsažen v aktualizované verzi bezpečnostní politiky státu, což je dokument připravovaný v nejvyšších patrech státního zastupitelství. Ten letošní definuje daňové úniky prostřednictvím korunových dluhopisů, neoprávněné čerpání evropských dotací a jiné hospodářské trestné činy jako méně závažné, a naopak určuje skutečně nebezpečné jevy, ohrožující naši rozvíjející se normalizovanou společnost. Explicitně pak dokument uvádí zejména jízdu na šlapadlech po dvou pivech, sjíždění řeky bez vesty a jízdu na koloběžce bez zvonku. Strážníci v centru Prahy proto od svého šéfa dostali jasný pokyn: Musíte víc buzerovat, a hlavně kasírovat.

„Počínaje datem 1. 8. 2017 budou strážníci vykazovat do činnosti s hlásnou povinností veškeré řešené přestupky spáchané jízdou na jízdním kole, případně koloběžce, po chodníku, v protisměru a na dalších místech, kde je taková jízda zakázaná.“
(vrchní velitel strážníků Praha 1 Bc. Miroslav Stejskal v dopise podřízeným, 27. července)

My si samozřejmě o dopise můžeme myslet a taky myslíme svoje, zejména pro jeho úžasnou policajtskou prkennost. Co nás ale napadá při čtení reakcí v diskusích: Tuhle zemi k úpadku nepřivede policajt, který tepe své podřízené policajty, že málo buzerují lid, ale lidé, co pak v diskusích píší, že na tom něco je a s těmi koloběžkami by se ale fakt mělo něco dělat.

  • Stále ještě poslanec stále ještě vládního hnutí ANO Martin Komárek se již pomalu připravuje na návrat mezi nás obyčejné smrtelníky, který ho čeká po podzimních volbách. Založil si internetové Komárkovy noviny a na facebooku je poutá stále ostřejšími postřehy ze života.

„Dnes by to měl Hitler jednodušší. Nemusel by Židy vyhladit. Stačilo by, kdyby si je vymazal z přátel na Facebooku.“
(poslanec Martin Komárek na facebooku, 25. července)

Nás tento post inspiroval k sepsání krátkých lekcí politického marketingu na sociálních sítích, dnes přinášíme první tři pravidla (samozřejmě aniž bychom je chtěli jakkoli spojovat právě s osobou pana poslance).

  1. Nepij, nebo nepiš.
  2. Nemáš-li co napsat, nepiš.
  3. Napadne-li tě vtip s Hitlerem, dej si facku a nepiš.

Pokračování zase příště, klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)