Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Robert Břešťan: Pod záminkou boje proti islámu se probouzejí běsy minulosti

To, že demonstrace a antidemonstrace v Praze nebudou ideální příležitostí pro sobotní rodinnou procházku centrem města se celkem dalo čekat…

Potyčky mezi názorovými odpůrci i s policií známe z „oslav“ 1. máje i dalších příležitostí, kdy dav dává jedinci pocit síly, moci, nadřazenosti či beztrestnosti. Žhářský útok, jaký se odehrál u sociálního centra na pražském Žižkově, je ale mimo jakékoli normy a možnosti pochopení.

Frustráti útočí

Nenávist, frustrace, strach, politický kalkul, populismus, rasismus, neonacismus, to vše není v české společnosti nic nového. S nástupem uprchlické krize, konvičkovců a populistů v čele s prezidentem Milošem Zemanem se tato – nikoli nevýznamná – část české populace a jejích nálad dočkala legitimizace a otevřené podpory.

Rádoby vtipné výroky Miloše Zemana o kalašnikovech, jeho vystoupení s Blokem proti islámu 17. listopadu na Albertově, jízda na vlně populismu u dalších politiků, přiživování obav a promyšlené útoky na nízké pudy, to vše posouvá hranice toho, co je v demokratické a slušné společnosti přijatelné a co ne. Žhářský útok dává vzpomenout na ty nejtemnější okamžiky historie.

Navzdory vnějšímu obrazu jde v celé věci o uprchlíky jen okrajově. Téma boje proti islámu je ve své podstatě bojem třídním. Strach může mít svůj pochopitelný reálný základ. Už ale ne to, že kdo má jiný názor než „my“ je kolaborant, zrádce, sluníčkář, havloid. Na sociálních sítích se to jen hemží výhrůžkami, vykreslují se kandelábry, na nichž budou viset názoroví odpůrci, až „my“ to tady přebereme.

A právě to je násobně větší důvod ke strachu a obavám. Pod záminkou rádoby vlastenectví a ochrany kulturních hodnot se tu probouzí běsy minulosti. Situaci, kdy frustrovaní, zneuznaní a snadno manipulovatelní jedinci dostanou do rukou moc, přeci dobře známe z celkem nedávné historie.

Slušní Češi, slušné Češky

Z takzvaně slušných obyčejných Čechů a Češek se rekrutovali všichni ti soudci z lidu, prokurátoři, vyšetřovatelé, bachaři a estébáci éry komunistické totality i přisluhovači a práskači z dob nacismu.

Tahle minulost není jen varováním, ale důkazem toho, čeho jsme jako lidé schopni a co se tedy při vhodné konstelaci může znovu opakovat.

Jistě, může jít jen o excesy, kriminální činy jednotlivců a malých skupin, úlety, které vlastně o mnoho nevybočují z násilí, jaké známe z jiných demonstrací, či třeba z primitivismu vyhrocených fotbalových zápasů… Jenže společenská atmosféra se hmatatelně mění a už dávno nejde o jednotlivosti a konkrétní chuligány, ale o nebezpečný posun ve vnímání společenských norem.

I epizoda z Hradčanského náměstí, již popsal zaměstnanec Českého rozhlasu – kterak dav začal napadat přenosový vůz a žádost o pomoc oslovení policisté odmítli s tím, že „můžete si za to sami, protože lžete, najměte si vlastní ochranku“ – je vážným varováním.

Stejná policie (jakkoli na jiných místech situaci zvládla) má stíhat žháře a násilníky? Rozhodně námět pro Generální inspekci bezpečnostních sborů…

Vzpomínka na Klause

A politici? Odsudky události na sociálních sítích (Facebook premiéra Sobotky: „Násilí je v demokracii nepřijatelné. Odsuzuji žhářský útok na sociální centrum Klinika a pevně věřím, že policie brzy vypátrá jeho pachatele.“) jsou sice hezká a moderní věc, navzdory jejich programu na sobotní večer bylo a je na místě chtít po nich o dost více.

Ke každé politické podružnosti jsou svolávány tiskové konference, vydávají se silná prohlášení a odsudky, ale teď? Nějaké ty twíty, pár slov na oficiálním webu… Za mimořádnou večerní tiskovou konferenci to nestálo? Jistě, paní Sobotková či Chovancová (paní Zemanovou asi není třeba zmiňovat) by z toho asi nebyly nadšené, ale co když si to okolnosti a doba žádá?

Autor tohoto textu se nikdy nepočítal mezi fanoušky prezidenta Václava Klause, přesto byl okamžik, kdy si řekl, že přesně takto se má zachovat v daný čas správný prezident.

Když Jiří Paroubek v roce 2006 pochopil, že nevyhrál parlamentní volby, na tiskové konferenci frustrovaně prohlásil, že „demokracie utrpěla tvrdý zásah srovnatelný snad jen s únorem 1948“. Krátce poté svolal mimořádnou tiskovou konferenci Václav Klaus, kde Paroubkova nehorázná slova ostře odsoudil.

Dnešní demokracie utrpěla tvrdý zásah. Je symptomatické, že od současného prezidenta svolání zvláštní tiskové konferenci nikdo ani v nejmenším nečeká…

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

15 komentářů

 1. český maloměšťák napsal:

  Ty běsy vyvolává, oživuje a multiplikuje někdy i tkzv. nezávislý, liberální, prozápadní, svobodný tisk.
  Například svými rusofobními (v ničem si nezadají s některými projevy islamofobními) postoji. Konkretně – viz uprchlíci z Ukrajiny do Ruska vs uprchlíci do EU. Kdy na Rusko, které přijalo na 1 milion lidí jsou ovaleny sankce… a Turecku jsou poskytovány miliardy eur. Je tedy jeden uprchlík hodnotný…a druhý je jakýmsi untrmenšem ?

  • Petys napsal:

   Já jsem si schválně přečetl co na to bude říkat ruský maloměšťák, no a musím říct, že jsem to odhadl předem naprosto přesně – útok na Západ a mantra že Západ zas tohle a tamto. Nezklamal jste.
   A ještě něco, víte proč jsou na Rusko uvaleny sankce? Protože okupuje cizí území. Turecko nikoliv.
   A že Rusko přijmulo 1 milion migrantů? Leda z Číny. Těch tam bude asi už i víc …

 2. Slávek Macháček napsal:

  já to celý vaše povídání neskousnu a je to na mě moc to dočíst dokonce.Ale je mě 70 a byl jsem na demostraci na Hradě. Byli tam mladí staří, těhotné ženy prostě všechen lid. Vš proběhlo v klidu. jen policie nás nechtětěla pustit kratší cestou a firma Merkant, za hlídání policie prováděla výkopy právě v den demonstrace a právě v cestě na Hrad. Je to firma Merkanta – prověřená NBÚ v počtu 8 lidí se moc nehnula z místa ve svém výkopu. vedla ji stála auta na kterých tvrdl beton. Jejich připomínky, že jsme kolaboranti komunistů mě přesvědčila, že to nejsou lecjací kopáči.Na Hradě bylo cca 8-10 tis. Mám odhad protože to byla moje práce organizovat kulturní akce. jenže televize inzerovala že to bylo 3 tisíce lidí. Jsem rád že jsem se přesvědčil, že nemám věřit médií. 10ti tisícový dav lidí tleskal řečníkům co chtěli odvolání Šabatové, Diensbiera, Sobotky a Merkelové – v mediích o tom ani Ň. Takže až budete o něcem psát jděte přímo na místo se přesvědčit.

 3. český maloměšťák napsal:

  Zajímavý pohled nabízí na vlkovobloguje jedna z 
  (ne)účastnic demonstrace :
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/02/07/hradcanske-namesti-vcera-odpoledne/
  To asi také není dobře – chránit dospělé lidi před nimi samými, a ještě k tomu tak amatersky, jízlivě, podrazácky. To také nepřidá na občasné, ehm…na občanské hrdosti.

  Vysv.
  Myslím si, že islám nejde zakázat, podobně jako nejde zakázat např. mrkání. A že se protiislámských hesel zneužívá, tu kvůli sběru politických bodů, jindy z důvodu odklonění pozornosti od skutečných původců exodů, někdy pouze z hlouposti, možná že i kvůli tomu, že některý lidem opět chybí poměrně jednoduše identifikovatelný nepřítel, nepřítel v němž je soustředěno veškeré zlo, veškerá příčina jejich neštěstí, nespokojenosti atd.(a např. Putin jim coby takovéto “ čisté veškeré zlo“ nevyhovuje, opět z různých to příčin).
  Ovšem nepouštět lidi na povolené demonstrace – to je zvůle. V případě policie jde o státní zvůli. To je nebezpečná věc – pokud bude legitimizována takováto státní zvůle. To ty běsy jen posílí.

 4. petrph napsal:

  Ale proboha vůbec ne, to je tragický omyl.. Tohle vůbec nejsou žádné běsy naší minulosti, tohle je přece naprosto standardní a běžná součást západní demokracie, té západní křestanské a humanistické demokracie o kterých se nám pěje a pělo,a která nám vyčítá nemorálnost v chování vůči migranrům.
  Stokrát jsme stejné záběry viděli, když po Evropě řádili rawdies (a že nešlo jen o fotbal), když v Anglii před pár lety gangy drancovaly čtvrtě anglických měst, když se totéž dělo v daleko větší míře při každé větší demonstraci o cokoliv, vytloukaly se výlohy, rozbíjela se a zapalovala auta, zapalovaly se a hořely domy. A místní policisté příliš nezasahovali,nemohli přece střílet do masy lidí, z nichž většina byla nevinných. Ráno se zametly střepy, odklidily se trosky, pojištovny zaplatily škody,nakoupilo a opravilo se co třeba -a jelo se dál .
  Samozřejmě ti naši – novináři i politikové -jak se dalo čekat, v tom vidí třetí světovou nebo snad invazi Martanů….Ale ono už je to jinak nebude, pokud se tedy nechceme vrátit do dob „jistot komunismu“ kdy stbáci mohli sebrat člověka jen za to že na tu demonstraci jenom přišel..

  • C napsal:

   I epizoda z Hradčanského náměstí, již popsal zaměstnanec Českého rozhlasu – kterak dav začal napadat přenosový vůz a žádost o pomoc oslovení policisté odmítli s tím, že „můžete si za to sami, protože lžete, najměte si vlastní ochranku“

   Toto je součást západní, křesťanské humanistické demokracie?
   Vezměte si prosím prášek.

   • petrph napsal:

    Pravda a Vy si vemte jiný prášek aby jste se probudil. Ano, jistě že to co se stalo ted u nás se zdá u nás šokujicí. Jenže, jak jsem již napsal, podobné demonstrace i ničení majetku během nich, už je na Západě úplně běžné po celá desetiletí. To už je zkrátka způsob, kterým tam komunikují lidé s politiky. Budeme si muset zvyknout, že to u nás bude taky.
    No a k tomu incidentu na Hradčanském náměstí, já bych prosím oddělil to „odmítli “ a „že něco řekli“ Jistě at se vyšetří proč nezasáhli. Ono totiž stížností že policie nezasahovala toho dne adekvátně je mnohem víc, a už to stejně šetří MV. Jenže, jestli něco řekli, jistě by jste nechtěl nikoho – ani policistu trestat za vyslovení jeho názoru, to je jeho ústavní právo. Nakonec, ona je to právě ČT jako veřejnoprávní médium které má za úkol projevy z celého širokého názorového spektra publikovat. Tudíž je jistě spokojena že jí konečně někdo přímo na kameru řekl nahlas, co si i spousta lidí myslí

 5. Arnošt Zamovnik napsal:

  Říká vám něco zákon akce a reakce na ni?
  Takže kdo spustil akci na kterou reagují ti frustráti, nacisti, xenofobové, rasisti nebo jak je nálepkují ti spolupracovníci s africkými a asijskými nájezdníky?

  Tak chcete pozměnitt jeden ze základních zákonů na planetě?
  Že bude akce a nebude reakce?
  Jako ty běsy z minulosti z lidu co taky poroučeli dešti větru?
  Tak v čem jste jiný?
  Jo vy nejste z lidu. I ti spolupracovníci nájezdníku nejsou z lidu , ale vlastně z Marsu vysazení.

  Napadat přenosový vůz je jako co? Jako napad dům, když zaboucháte na vrata a šáhnete na kliku?

  • C napsal:

   Přivezte mi vaše auto a já vám ukážu co je to napadení auta, jo?

   Akce a reakce. Nedivte se, když vás návky budeme brzo střílet. Vystříleli jsme vás ve 45, uděláme to znovu. Nevyhrajete, tehdy jste k tomu měli mnohem blíž než dnes s tím žebráckým Ruskem v čele.

 6. Tomáš Horáček napsal:

  …ta tiskovka by se ale slušela od předsedy vlády, mě svými postoji v posledni době velice mile prekvapil.

 7. Jirka napsal:

  Vážený pane novináři,
  zajistěte si co snad na výjimky dělali soudci z lidu, které házíte do jednoho pytle s estébáky. Byli to třeba přísedící u rozvodových soudů nebo u civilních sousedských pří. S trestním právem neměli nejspíš nic společného. Když o něčem píšete, tak se s tím prosím nejdřív seznamte, To za prvné.

  A za druhé byste měl mít fotky těch davem přepadených redaktorů a davem zdemolovaného vysílacího vozu. Nemáte, nebylo to trochu jinak ? Mám z médií smutný pocit, že nafukují něco, co se možná nestalo nebo se stalo úplně jinak.

  No snad budete příště komentovat se stejnou vervou nějaké ty excesy opačné názorové skupiny nebo migrantů.V zájmu objektivní novinařiny.Smůlu máte asi v tom, že tady dost lidí pamatujeroky 68 a 89 a ví, jak dokáží média skutečnost překrucovat.

 8. teufel3424 napsal:

  Tak policajti se definitivně odkopali. Že je mezi nimi hromada xenofobů jsem tušila, ale že taky fungují jako soukromá ochranka brouka Konvičky, to mě dostalo. Neměli by si je ti rasisti sami platit? Na tohle já daně dávat nechci. A co na to soudruh Chovanec?

 9. Jan E Bárta napsal:

  Naše stará Evropa prožívá špatné časy, které dlouhodobě připravovali liberální levicoví politici. Ocitli jsme se mezi mlýnským kamenem islámu a kamenem Ruska. Protože nám vládnou (ovládají nás)zpohodlnělí, nerozhodní strejcové a tety, žádní státníci. Vládnou stylem nejlepší je počkat, nějak to dopadne. Snad v poslední době se konečně začínají chovat jinak, protože vidí, že prohrají volby. Nezbývá, než se držet EU a NATO, ve volbách volit konzervativní demokratické strany, a požadovat, aby pak všemi prostředky zastavily bojůvky primitivů všech odstínů rudé i hnědé.

 10. český maloměšťák napsal:

  Jinak samotná radikalizace pseudonacionálních hnutí respektive jejich pouličních podob….ničeho nezmůže, ve vztahu k nějakému jejich významnějšímu mocenskému vzestupu. Jsou nutné další podmínky – např. hospodářská krize, devalvace měny, růst nezaměstnanosti či špatně placených pracovních míst, korupce “ elit“ – jak politických, tak např. v justici, alibistické postupy zpolitizované policie, strach středních tříd z vyvlastnění – ať již inflací nebo nějakým administrativním zásahem….Prostě skutečnosti, které lze ovlivnit.
  Samotní uprchlíci pak budou proudit ze zemí chudých a neperspektivních do zemí bohatších, nabízejících (ať již fakticky či zdánlivě) perspektivu lepší budoucnosti…budou proudit stále, bez ohledu na pořvávání davů na náměstích. Různé hokus pokusy,velmi nákladné, o uzavření hranic těch či onech budou ten problém pouze posouvat , odsouvat, exportovat či násobit. Je nutné pozitivním podmiňováním měnit motivace těchto lidí – tedy masivní Pay for Stay program. Bude zdánlivě drahý, avšak v konečných svých důsledcích mnohem levnější než nesmyslné a nákladné akce, nic neřešící.
  Davy se pak občas potřebují vykřičet, je to mnohem lepší než kdyby se začly organizovat do nějakých chrámových stráží, inkvizičních denunciantských kroužků, jakobínských či lidových milicí, freikorps, SA, SS apod. (proto jsou také kulturně dosti významné např. kolektivní sporty či estrády)

  P.S. Bylo by zajímavé zeptat se např. pana Konvičky, co by mělo následovat po dni, ve kterém bude v ČR zakázán islám, co by dle něj mělo následovat dál, kdyby k tomu zákazu eventualně došlo. Co např. se zdejšími muslimy. A zda tedy následně nezakázat např. i křesťanství.
  😀

Přidávání komentářů není povoleno