Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ještě v časech bez roušek (fotografie z 13. 3. 2020).
DAN MATERNA / MFDNES + LN / Profimedia, zdroj

Robert Břešťan: Kouzlení s koronavirem. Hausnumera a střelba od boku od vlády i expertů

Napsal/a Robert Břešťan 2. dubna 2020

POZNÁMKA. Když nemáš přesná čísla, vraž tam, co ti zrovna přijde pod ruku, co sis někde přečetl, co někdo řekl, nebo co jsi zrovna odhadl. Udávané počty čísel nakažených, skutečná promořenost populace nebo tipy, kolik lidí nakonec koronavirus dožene, v mnohém připomíná vaření s Babicou.

Musel si toho všimnout každý, kdo pravidelně sleduje média a v nich rozhovory s experty, virology, imunology, biology, lékaři, hygieniky, politiky a dalšími, co mají ke koronaviru co říct: čísla, data a odhady se liší, tu je někdo skeptický, tu zase optimistický, ale takřka vše má relevanci zírání do křišťálové koule.

Opatření budou trvat týden, měsíc nebo taky dva roky. Koronavirus se vrátí na podzim, nebo taky ne. Od jednoho odborníka se dozvíme, že virus už ve skutečnosti chytilo 40 % populace, jiný expert v jiném rozhovoru dá k dobru číslo, že to časem bude 70 %, další odhaduje, že to nakonec stejně dostaneme všichni. Pěkně děkujeme, proto jsme přece roušky na jaře 2020 nešili…

Domácí experti i politici nás přesvědčují, že roušky jsou správná cesta, další – zahraniční – vylezou s tím, že roušky jsou vlastně na nic.

Jistě, koronavirus teprve poznáváme, učíme se s ním žít, vědci a lékaři jej zkoumají, pořád ani nevíme, zda ti, kdo se jím nakazili a uzdravili se, si vytvořili imunitu, nebo to mohou chytit znovu. To ale nebrání dalším odhadům, že lék či očkování by mohlo být už v řádu měsíců, případně tak za rok a půl.

Každé ráno a večer můžeme prakticky online sledovat, jak nám rostou počty nakažených, bohužel i zemřelých, a naštěstí i uzdravených. Ani u těchto údajů si ale nemůžeme být jisti jejich relevancí, když nevíme, kolik nakažených ve skutečnosti je a bylo. Tyto odhady se pohybují zhruba od desetinásobku po dvacetinásobek nad oficiálně udávané číslo (v Česku je to 3604 lidí – data ke čtvrtku 2. dubna 10:00 hod.)

Údaj, kterému lze bezezbytku věřit, je pouze počet testovaných. A v tom bychom měli nepochybně přidat. Protože právě to je cesta, jak se dobrat pravdy (nebo tomu, co se jí bude blížit) o počtu skutečně nakažených.

Podle náměstka ministra zdravotnictví a šéfa týmu Covid-19 Romana Prymuly je neodhalených 30-40 procent lidí, kteří jsou nebo byli nakažení koronavirem, ale nemají příznaky.

Tento odhad by se měl potvrdit velkým testováním, které zdravotnictví plánuje spustit příští týden. Tedy tři týdny poté, co se v Česku zastavil život, podnikání a velká část ekonomiky. Aspoň že ta je nám schopna nabídnout přesná „koronavirová“ data: o počtu zavřených živností, o propadech příjmů, propuštěných zaměstnancích, poklesu exportu, zastavené výrobě a ztrátách.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

14 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Sermovani s cisly, nesmyslna opatreni a pousteni hruzy – to je cely repertoar nasi (ne)vlady. 2) Rousky jsme nesisli, abychom to nechytili vsichni, ale aby nakazeni neinfikovali hned vsechny, ktere potkaji. Jde o zpomaleni sireni. Asi kvuli omezene kapacite zdravotnickych zarizeni. 3) Ta poznamka o opakovanem onemocneni podtrhuje zavazny fakt, ze zadna vakcina mozna nikdy nebude. Nebyl by to jediny vir. Napr. HIV taky nejde porazit touto cestou.

 2. Vašek napsal:

  Tato fraška bude poračovat ve stylu balancovat mezi tzv odborníky a veřejným míněním. Volič je veledůležitý. Je tristní, že prezentovaná čísla jsou podsouvána jako svatá pravda a občas se někde objeví článek ve smyslu promořenosti v desítkách procent. Bez lepších informací, tzn zejména testovat stav promořenosti napříč regiony v krátké době, co např 500 odběrů na okres a do druhého dne jsou aspon nějaké jasnější obrysy. Jinak zdravím odborníky.
  Již v řádu dnů dojde k paralýze podnikatelského sektoru, který živí i ten stuchlý aparát a nezaměstnanost stoupne letos odhaduji na 10-12%. To vše za předpokladu otevření všech firem nejpozději v polovině měsíce. Jelikož pantáti počkají do konce měsíce, padne minimálně čtvrtina firem nenávratně a s dluhem.
  Pochovávat stovky důchodců denně by ty volební výsledky dost posralo a to by teprve byl průser!!!

 3. Pepa napsal:

  Nevadí mi opatření, jsou v zájmu obyvatel na místě, ale vadí mi, že celému tomu šéfuje člověk, který jako ředitel nemocnice skončil pro podezření z korupce , člověk kterému psychologie nic neříká, člověk který jen umí děsit lidi, jakýsi vojenský epidemiolog a ne odborník nikým nezvolený Prymula…

  • Weber napsal:

   Je třeba si svůj komentář několikrát přečíst, hluboce se nad ním zamyslet a určitě se shodneme na tom, že zaplaťpánbů tuto současnou schovku s koronou neřídí persona Vaší myšlenkové úrovně, ale nějaký (nikým nezvolený!) Prymula!

 4. Weber napsal:

  K článku pana R. Břešťana se dá dodat tolik, že má určitě správný postřeh a ještě navíc pravdu! Ano, je to na první pohled chaos se vším, jak si chaos umí představit člověk zvyklý na pořádek a dobré řízení procesů jakékoli činnosti. Myslím, že je tu omluva pro chaotické (na první pohled) chování řiditelů procesů schovávané na – koronavirus versus lidé – dnes je na světě tolik odborníků na vše, co je vůbec možné v lidské činnosti aplikovat a co je na tom největší problém, že tito odborníci se neshodnou skoro na ničem a to jsou v oborech školeni ( o čem to vypovídá, je na vědeckou práci), takže zbytečně se nad tím rozčilovat. Potom jsou tu miliony amatérských odborníků prezentujících svoje „práce“ na sociálních sítích, či jiných platformách (kuchyně, ložnice, sklepy). Co lze očekávat od politiků, kteří procesy ve společnosti řídí a ví, že po té „válce“ s koronou budou opět potřebovat ještě stále ty v současnosti dobře vystrašené hlasy? Myslím, že odpovědi vidíme nejen u nás, ale téměř všude ve světě a tedy je to globální jev a nemáme se za co stydět i když mnozí mají dojem, že jsme nejlepší i ve schovce s koronou a mohli bychom více jásat, ale jedno pořekadlo zní „nechval dne před večerem“, tak se toho držme.

 5. Radek nezodpovědnost odpovědných napsal:

  Ze strany státu seriózní informace chybí dodnes chybí. Jen velmi těžko lze zjistit počty nakažených rozdělené do kategorií dle vážnosti průběhu onemocnění. Není informace o přesnější lokalizaci nakažených Vypadá to, že jediným cílem mediální masáže je zahladit stopy po své trestuhodné neschopnosti smečky zodpovědných úředníků.
  1) Každý kdo jen trochu přemýšlí musel vědět o riziku při cestování do Itálie v počátku epidemie -stát nevydal řádné varování
  2) V lednu bylo jasné, že budou chybět ochranné pomůcky -stát zákazem obchodu s pomůckami znemožnil zodpovědným lidem z nestátních zařízení se předzásobení a to dokonce zařízením tvořící páteřní síť
  3) I neodborník v lednu tušil ,že čínská epidemie může být nebezpečná. Nečinnost zodpovědných osob by mělo být šetřena a v případě pochybení potrestána.
  4) Od první chvíle je jasné, že nejohroženější jsou staří lidé . Nečinnost zodpovědných na ministerstvech není jen obyčejné lajdáctví . Opět by si to zasloužilo posouzení z hlediska trestněprávní odpovědnosti aktérů.
  5) informování ohledně vlastností ,požívání a účinnosti roušek a respirátorů bylo často protichůdné někdy i dokonce věcně nesprávné. Připadalo mi to jako mediální manipulace s cílem zakrýt katastrofální chyby v řízení.
  6 ) neobstojí argument, že jinde jsou na tom hůř – lidé placení z veřejných peněz zodpovědně dělat svou práci a ne se spoléhat na laická nouzová řešení.

 6. LWO napsal:

  Chybějící strategie, pokračující byrokratický chaos, tragická komunikace vlády a v neposlední řadě těžké dopady na stovky tisíc hlavně malých a středních firem

  To je vláda Andreje Babiše! A není nikdo, kdo by mu řekl: „Už dost!“ S hrůzou jsem se dozvěděl, že ministryně financí má sice pytel titulů z oboru práva, ale ani jednosemestrový kurz z ekonomie. A totéž platí pro ministra zdravotnictví. A předseda vlády? To je expert na podrazy a „malou domů“, ale o řízení státu má asi takový pojem, jako ten jeho fámulus z ČSSD. Svatý Václave, pros za nás hříšné… 🙁

 7. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Mně zase vadí, že novináři, kteří mnohdy neovládají ani svůj rodný jazyk, prezentují mnohem raději názory (a to soblibou ty nejpitomnější), nikoliv jen laiků, ale zejména lidí, kteří si nevidí ani na špičku nosu a při tom se považují za pupek světa.
  Jde-li , o počty nakažených prokázaných testováním, a je-li známo, že někteří lidé nemají skor , nebo dokonce žádné příznaky choroby COVID-19 (tedy že průběh choroby je u nich bezpříznakový), musí nutně být reálný počet nakžených větší, než lze momentálně zjistit. To by se dalo jedině testováním na protilátky všech občanů a ani to by nebylo v daném okamžiku úplně přesné, protože protilátky vznikají až nějakou dobu po vniknutí nákazy do organismu nakaženého. Nemá tudíž smysl, požadovat přesná čísla, není z principu věci možné je získat a nároční novináři se budou muset i v budoucnu spokojit s čísly méně přesnými.

  • Weber napsal:

   V principu máte pravdu a zajisté jste si všiml, jaký důraz se opět klade na ono měření teploty, teď dokonce dálkově. To je pitomé již proto, že pokud nemáte teplotu zvýšenou na tu jejich 37,5, tak můžete roznášet, pokud jste nakažen a cítíte se fit, třeba úplatky ( i koronu) po úřadech i špitálech. Brblat na novináře, či reportéry, že prezentují svou prací pitomosti, až na výjimky není fér, asi Vám ušlo, že je to přirozený trend, jak by jste chtěl všem! sdělovat, že se mají bát pokud možno všeho, včetně úřední moci, být ukázněný a nakoupit si můžete jen někdy, jinak můžete dostat na budku atd. Všichni určitě nemají svěží mysl jako Vy a tak se jim to musí sdělovat pomalu, někdy na první dojem pitomě, stejně za chvíli to může být jinak. Já nemyslím, že novináři jsou pitomí, oni jen mají třeba jiné názory a ty jim ještě může napovědět šéf a jíst musí všichni, tak někdy proto vypadají jako pitomci, ale hlad je mrcha.

  • JB napsal:

   Ale to jen ty slavné čínské rychlotesty se opírají o množství protilátek v krvi. Spolehlivé testy zkoumají přítomnost viru ve stěrech ze sliznic.

   Doporučuji hltat méně prchalovských marketingových projevů přednášených Babišem, Vojtěchem, Prymulou, Schillerovou, Havlíčkem.

   Co třeba poslechnout si nějaký rozhovor s paní Pekovou, vedoucí laborky, kterou chtěli potopit, když zjistila COVID-19 u lidí, které stát odmítl testovat.

   Zřejmě se mohlo testovat mnohem dříve mnohem více lidí. Místo toho se hlavně zakazovalo. Zákaz shromažďování, zákaz podnikání, bohužel i zákaz testování … s výjimkou KHS se zoufale nízkou testovací kapacitou.

   Bohudík se to podařilo medializovat (Oskarem tolik nenáviděné novinářské hyeny zapracovaly). Pan plukovník pak pod tlakem začal měknout a povolovat, takže počet denně otestovaných lidí konečně pomalu roste.

 8. Mc napsal:

  Slovo expert nebo odborník v poslední době hodně ztratilo ze svého kreditu (a významu).

 9. pepa napsal:

  Robert Břešťan: Kouzlení s koronavirem. Hausnumera a střelba od boku od vlády i expertů-tak jako je kouzlení s hausnumery a střelba od boku od médií a jejich novinářských expertů

 10. Zamyšlení napsal:

  Nikdo na světě nemá návod a plán na to jak se s tím vyrovnat , nevím proč ČR by měla být vyjímkou. Jak to sleduji jediní kdo přesně vědí co se dělat má a nemá jsou novináři. Protože ať se udělá cokoliv je to špatně, samozřejmě za za velkého potlesku opozice. K čemu články , že vláda nezajistila občanům roušky, když si i každý 5-ťák vypočítá že to prostě není technicky možné ale téma je. Místo toho opravdu korektně a lidsky mrknout na to, že se vládě podařilo zamezit kolapsu zdravotnictví (a to se povedlo) i přes naprostou neukázněnost a přímo bych řekl blbosti několika tisíců lyžařů ,tak se zde po vládě jen plije. Zatím jsem neviděl jeden pozitivní článek. Když člověk koukne na nadpisy článků zde na seznamu, měl by se jít okamžitě zastřelit. Nejsem zastánce dnešní garnitury ale dle mého přes všechny problémy situaci zvládá. Kecy opozice , která za nic nezodpovídá normální lidi nezajímají. To, že se vše mění je dáno tím, že se vše vyvíjí – jsou nové poznatky, jsou nové zkušenosti.

Přidávání komentářů není povoleno