Kdo má šanci zkazit Zemanovi návrat na Hrad?
Miloš Zeman umí udivovat. Řada lékařů by byla přísahala, že muž s jeho životním stylem, cukrovkář, silný kuřák i konzument alkoholu, nebude mít energii na politické půtky, spanilé jízdy českými kraji, občasné výjezdy do zahraničí – zkrátka na výkon prezidentského mandátu.
Právě zdravotní stav Miloše Zemana a to, jak při síle se sám cítí, bylo tím hlavním faktorem pro úvahy o tom, zda bude první přímo volený český prezident kandidovat i pro druhé funkční období.
Enormní zájem na Zemanově opětovné kandidatuře, respektive znovuzvolení, mají lidé z jeho okolí. Především poradce Martin Nejedlý a kancléř Vratislav Mynář, jejichž pozice stojí a padá právě s ním, ale i lidé, kteří do vlivu na Zemana investovali když ne přímo mnoho peněz, tak alespoň nemálo energie.
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Váhání drtivé většiny kandidátů, zda a kdy se do boje o hradní křeslo přihlásí, souviselo právě s čekáním na Zemanovo ano či ne.
Zeman veřejnost i potenciální soupeře dokázal udržovat v napětí dlouhou řadu měsíců. Rozhodnutí kandidovat, které potvrdil 10 . března, překvapilo málokoho.
Neviditelná ruka prezidentské volby
Pokud by šlo „jen“ o zdraví, nemůže si prý Miloš Zeman stěžovat. „Zatím jediné, co mám jako dvě nemoci, je cukrovka a bolavé nohy. Cukrovka kolísá mezi šesti a devíti body. Bolavé nohy už asi budou bolavé do konce života, jak to tak vidím, a to je všechno, jinak se cítím fit,“ pochlubil se v nedávném rozhovoru pro Blesk. A svou diagnózu zopakoval podobnými slovy i při oznámení kandidatury.
Ještě v dubnu roku 2016 Martin Holcát, vedoucí prezidentského lékařského konzilia prohlašoval, že „fyzický zdravotní stav Miloše Zemana odpovídá jeho vyššímu věku“ a „podle řady signálů se domnívám, že pan prezident bude chtít kandidovat i pro další volební období.“
V mezičase se ale lékařské konzilium kolem Zemana rozpadlo. Podle některých spekulací kvůli tomu, že Zeman je nenapravitelný pacient. Podle Hradu konzilium už není potřeba, stačí jen občasné konzultace se specialisty.
Buď jak buď, pokud jde o případný druhý mandát, Zemanovi je prý zcela jedno, kdo se proti němu v kampani postaví.
„Každý občan starší čtyřiceti let má právo kandidovat na prezidenta republiky. Nehodlám hodnotit žádného z potenciálních prezidentských kandidátů. Tedy ani pana Horáčka,“ nechal se slyšet už vloni na podzim.
Pochybovat o tom, že hlavním soupeřem všech myslitelných budoucích kandidátů bude právě Zeman, jako by se ani neslušelo.
Už dlouho před letošním březnem to bylo možné vyčíst i z aplikace zákonu nabídky a poptávky. Ten dlouhodobě jednoznačně napovídal: Zeman kandidovat bude.
Poptáván je totiž dlouhodobě Antizeman, někdo, kdo bude schopen současnou hlavu státu porazit. Implicitně se předpokládá, že by to mělo být v druhém kole prezidentské volby. Právě tahle samozřejmost ale nemusí být tak samozřejmá, jak se zdá.
Sežeňte si svého Remka
Příkladem jsou volby z roku 2013. Málokdo si vzpomene na to, že vážně zvažovaným kandidátem za Komunistickou stranu Čech a Moravy byl toho času europoslanec, někdejší voják a první československý kosmonaut Vladimír Remek.
To, že právě on nastoupil v listopadu 2013 na post velvyslance v Moskvě, není náhodou. Podle bývalých i současných představitelů ministerstva zahraničí to byla přislíbená úlitba KSČM za to, že Remka uklidí z cesty před prvním kolem volby.
Známý levicový politik a ve voličsky významné části veřejnosti stále populární jediný tuzemský kosmonaut totiž Zemanovi býval mohl odčerpat důležité hlasy již v prvním kole volby a poslat jej předčasně zpět na Vysočinu.
Upozornil na to v rozhovoru pro Hospodářské noviny i matematik a ekonom René Levínský zabývající se mimo jiné teorií her. „Máme tady pana Zemana a celý diskurz je teď o tom, kdo ho porazí. Myslím si, že je to trošku předčasné. Zeman je skoro neporazitelný ve druhém kole, protože tím, jak vypráví, co mu přijde na jazyk, si z toho každý něco vezme,“ říká.
„Ale právě tím, že vypráví cokoliv, je dost slabý v prvním kole. On se stal prezidentem ne proto, že porazil Karla Schwarzenberga, stal se prezidentem proto, že přesvědčil Vladimíra Remka, aby nekandidoval, a tím komunisté neměli kandidáta v prvním kole,“ vysvětluje.
Tedy – kdyby Remek kandidoval, hlasy pro Zemana by se výrazně naředily a současný prezident by prezidentem dost možná nebyl. „Porazit Zemana znamená postavit dostatek dobrých kandidátů do prvního kola. A taky tam postavit nějakého komunistu, který vezme těch deset komunistických procent. I kdyby člověk měl kvůli tomu založit vlastní komunistickou stranu,“ navrhuje matematik.
Logicky se pak do repertoáru tažení proti Zemanovi nabízí postavit i sociálního demokrata, populistu a nacionalistu. „A musí kandidovat Okamura. Tímhle způsobem se Zeman nedostane do druhého kola a bude vyřešeno. Ale pokud se dostane, bude problém,“ říká René Levínský.
Lidé kolem Zemana si tohle nepochybně uvědomují a věděli to i v případě Vladimíra Remka. Sám Remek se přitom, jak potvrzují i informace z Černínského paláce, do Moskvy nijak nehrnul ani netěšil. Když ale musel, stranický úkol splnil.
A nepsaná dohoda zjevně trvá: komunisté do prezidentských voleb 2013 žádného kandidáta nevyslali a ani nyní o žádném svém favoritovi nemluví.
Polibek z pražské kavárny
Otázka, kdo porazí Zemana, se proto i pro rok 2018 odvíjí také od toho, zda se o voličské hlasy zleva bude muset přetahovat s kandidátem přijatelným pro levicově-nacionalisticky zaměřené voliče.
Rozhodující pro volbu totiž nebude to, koho budou volit Pražáci či liberální, bohatší a vzdělanější lidé z větších českých a moravských měst. Ten, kdo chce být příštím českým prezidentem, musí oslovit i tetu z Aše, strýce ze Šluknovského výběžku a chachara z Ostravy.
Nehledá se osobnost na první pražskou signální, ale někdo, kdo musí zvládnout víc než přesvědčit někdejší „schwarzenbergovské“ voliče. Praha a okolí se totiž ve finále přidá (takřka) ke komukoli, kdo nebude Zemanem. A předčasná udělená nálepka pražskokavárníka je pro kandidáta toužícího po úspěchu problém.
To si dobře uvědomuje vůbec první oficiálně ohlášený zájemce o Hrad, textař a podnikatel Michal Horáček. Žádný div, že se úpěnlivě distancuje od Kroměřížské výzvy.
Ta si klade za cíl najít volitelného, demokratického kandidáta, tak, „aby Česká republika vzkvétala a těšila se dobré pověsti u slušných lidí na celém světě“.
Stojí za ní lidé jako Jan Ruml, Tomáš Halík, Břetislav Rychlík, Hana Marvanová, Michael Žantovský a řada dalších, na něž si nezanedbatelná část veřejnosti, jež je zároveň do značné míry rozhodující voličskou silou, stihla za roky jejich veřejného působení vypěstovat alergii.
Kroměřížská výzva také zatím generovala kandidáty ideální pro pomyslnou „republiku Praha a blízké okolí“: bývalý diplomat Petr Kolář (již oznámil, že kandidovat nebude), někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil či lékař a vysokoškolský pedagog Marek Hilšer.
Cesta k úspěchu, pro někoho možná překvapivě, však nevede přes vyhraněný odpor k Zemanovi. Napovídá tomu i prostá matematika – popularita současného prezidenta (jakkoli je hlava státu tradičně „automaticky“ nejpopulárnějším tuzemským politikem) se pouze jedinkrát a ještě krátce dostala pod 50 %. Jít tvrdě proti Zemanovi znamená odepsat nejméně polovinu potenciálních voličů; a dost možná i výrazně více.
Potvrzuje to i loňský průzkum agentury Median. Z něj plyne i to, že pokud má mít Zemanův protikandidát šanci, neměl by jej přehnaně kritizovat a především – nesmí urážet jeho voliče. Vyhraněných protizemanovských voličů je totiž ve společnosti jen asi dvacet procent.
V jednom z prvních rozhovorů o svých prezidentských ambicích se ale chtě nechtě Horáček proti Zemanovi jasně vymezit musel. „Způsob, jakým naplňuje prezidentskou funkci, je přesně opačný, než si představuji. V jeho pojetí je to mocenská pozice, stejně jako to bylo za Klause. U Zemana je to ještě výraznější. Sám pro sebe je nevyzpytatelný, neboť sleduje momentální názory elektorátu, a ty se samozřejmě rychle mění,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
Čtvrníček, Jágr, Nohavica
Jako zajímavý přehled nálad a představ části společnosti může sloužit projekt miliardáře Karla Janečka. Ten na konci roku 2016 představil „internetovou interaktivní hru“ Prezident 21. Vychází v ní ze své představy o ideálním volebním systému, kdy má volič vedle kladného hlasu i hlas záporný.
Navrhnout na prezidenta zde lze kohokoli, kdo splňuje podmínky dle Ústavy, nominovat podle pravidel nelze pouze jedinou osobu – samotného Karla Janečka. Každý hlasující může udělit tři kladné a jeden záporný bod.
Desítky tisíc již vygenerovalo stovky kandidátů od Jaromíra Jágra, Petra Čtvrtníčka po Václava Klause mladšího, Petra Macha nebo Jaromíra Nohavicu.
Typ hlasujících i jejich světonázor lze odhadnout jak podle toho, že se o projektu Prezident 21 vůbec dozvěděli a na internetu mu věnovali svůj čas, tak podle faktu, že na špici v hlasování je ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek a Petr Pithart. Současný prezident Miloš Zeman se krčí na chvostu pole „poražených“.
Z obdobných internetových anket si Miloše Zeman hlavu nedělá. Vlastně se navenek tváří, že si hlavu nedělá z ničeho a nikoho. A při obhajobě hradního křesla prý s žádnou kampaní nepočítá.
„Osobní kampaň jsem dělal před čtyřmi lety, protože jsem se ucházel o funkci prezidenta. Každý kandidát na tuto funkci má říci, jak by si tuto funkci představoval. Po čtyřech letech už všichni vědí, ne jak si ji představuji, ale jak jsem ji dělal. Někomu se to líbí, někomu se to nelíbí, takže proto je naprosto zbytečné vést jakoukoli osobní kampaň,“ říká Zeman.
Jeho slova jsou ovšem v příkrém rozporu s realitou. Předvolební kampaň vede Zeman prakticky permanentně svými výjezdy do českých, moravských a slezských krajů – všechny stihl objet již čtyřikrát.
Všude jeho několikadenní návštěvy provázejí setkání s občany a diskuse. Jako o velké události o akcích vždy referují místní média. Kampaň a sebepropagace je to k nezaplacení.
V prezidentských volbách však bude stát proti Zemanovi jeden velmi obtížný soupeř – čas.
Nejde ani tak o to, že s postupujícími týdny i volební zátěží se může prezidentův zdravotní stav zhoršovat, jde spíše o načasování dvou hlavních politických událostí let 2017 a 2018. Tedy – nejprve říjnové parlamentní volby, až poté lednové volby prezidentské.
Pusťte nám tam Stropnického
Po nich může nepsaný, ale zjevný pakt o neútočení mezi šéfem hnutí ANO (a favoritem parlamentních voleb) Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem skončit.
Babiš stejně jako Zeman ctí heslo „účel světí prostředky“ doplněné o rčení „mouřenín splnil úkol, mouřenín může jít“.
Pokud Zeman jmenuje na podzim 2017 (nyní) předpokládaného vítěze voleb Babiše premiérem, v očích druhého nejbohatšího Čecha tím již svou roli splní. A pak může přijít čas na drtivý finiš vlastního kandidáta za hnutí ANO.
„Prezidentské volby nikdy nebyly jako priorita. Priorita jsou parlamentní volby,“ ujišťuje zatím Andrej Babiš. Faktem je, že hnutí ANO zatím nepředstavilo vlastního kandidáta, ani nepodpořilo žádné z už oznámených jmen.
„V hnutí je názor, že bychom měli udělat nějaké referendum, primárky, kde by mohli členové navrhnout kandidáty za naše hnutí. Pokud tito kandidáti přijmou kandidaturu, v tom případě samozřejmě hnutí může postavit svého kandidáta. Pokud k tomu nedojde, potom podpoříme nějakého jiného kandidáta. Samozřejmě nemůžu ani vyloučit, že podpoříme stávajícího prezidenta, pokud bude kandidovat,“ shrnul v lednovém interview pro Českou televizi Babiš.
Opakovaně, i když nijak razantně a rozhodně, při různých příležitostech padlo jméno potenciálního vhodného kandidáta na prezidentský úřad Martina Stropnického.
Dávalo by to smysl. Stropnický se už otrkal v politice, je to bývalý diplomat, patří mezi nejznámější tváře spojené s ANO, měl by v zádech Babišovy (nejen finanční) zdroje a hlavně – už desetiletí vstupuje skrze televizní obrazovky do obývacích pokojů drtivé většiny oprávněných voličů. A to se v politickém marketingu rozhodně počítá.
A komerční televize jistě nebudou řešit dilema, nad kterým už teď dumá Česká televize: zda se může o Vánocích 2017, krátce před prezidentskými volbami, vysílat pohádka Anděl páně 2, kde se na konci nenápadně mihne Michal Horáček v roli jednoho z andělů.
Martin Stropnický hrál ve filmech a seriálech mnohem viditelnější role a jejich připomínka na obrazovkách nejsledovanějších televizí by z hlediska ANO byla před volbami nepochybně žádoucí…
Pohádka o laskavém a moudrém králi
I další politické strany se zatím tváří, že to, co je zajímá, jsou volby parlamentní a ty prezidentské musejí počkat. Čekání však nemůže být příliš dlouhé.
Sociální demokraté zatím lavírují, krouží kolem podpory Zemana a vlastním kandidátem, jehož by mělo vygenerovat další vnitrostranické referendum.
„V případě, že by se do druhého kola prezidentských voleb dostal Miloš Zeman a podnikatel Michal Horáček, podpořila by ČSSD současného prezidenta Zemana,“ vsadil na taktiku zatím příliš neprovokovat premiér Bohuslav Sobotka. S dodatkem, že „na podobné úvahy je příliš brzy“.
Býti stranickým kandidátem má pro zájemce o Hrad nespornou výhodu. K oficiální kandidatuře nemusejí nasbírat padesát tisíc podpisů, stačí jim pouhých dvacet poslanců či deset senátorů. Takovou politickou silou sice poslanci ani senátoři zvolení za KDU-ČSL nedisponují, možná by se ale dokázali dohodnou s jinými zákonodárci.
Jak lidovce, tak TOP 09 kupříkladu zaujal jako kandidát, který by si zasluhoval jejich podporu, stávající předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Možná se z tohoto distingovaného muže a vědce skutečně stane hlavní Zemanův protikandidát.
České prezidentské volby s pořadovým číslem dva počátkem roku 2018 nepochybně nabídnout pestrou přehlídku kandidátů a kandidátek – stranických i lidových.
Nepochybně se ještě vyrojí řada známých, neznámých, očekávaných, překvapivých i věčných kandidátů na cokoli (i když třeba neseženou potřebných 50 tisíc hlasů). Namátkou Jana Bobošíková, Jan Švejnar, Klára Samková, Vladimír Dlouhý či Petr Robejšek a Tomio Okamura. A kdo ví, možná se ještě nechá přemluvit i Václav Klaus.
Část lidí bude volat po Marku Ebenovi, Zdeňku Svěrákovi, či jiném laskavém a moudrém králi. Může se objevit i zatím nečekaná tvář, která nakonec zaskočí všechny – jako se na Slovensku z ničeho nic zjevil (aspoň z českého pohledu) a vyhrál Andrej Kiska.
Jisté je ale zatím jen to, že ve finále půjde o boj mezi dvojicí kandidátů. Nikde však není psáno, že jeden z nich se musí nutně jmenovat Zeman.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
28 komentářů
Výhled příštích prezidentských voleb je jasný. Do voleb hodně současných voličů Zemana zemře a naopak přibude hodně mladých voličů, kteří budou volit svoji budoucnost. Trochu kruté ale takový je život.
Taky to je východisko.
Mezitím taky spousta těch mladejch přejde do středního věku, založej rodiny a zjistí že ta budoucnost není tak růžová jak si jí volili. A spousta lidí ze středního věku přejde do starobního a ty už se jen budou ptát, co jim který režim dá..
Tak trochu me mrzi zarazeni Jana Svejnara do obludaria (kategorie prekvapivych/vecnych kandidatu). Ale v CR je asi opravdu nevolitelny (spis znamy v cizine). Na druhou stranu bude srovnatelny treba s p. Drahosem.
M. Zemana může v boji o Hrad porazit jedině smrt! Ale nic se nedá vyloučit, vemte si V. Špinarovou, ještě včera krásně zpívala a už je v nebíčku! A to se necpala ovarem, tlačenkou s cibulí a pod. Takže jeden neví, kdy kdo půjde! Nepomohou příznivci, ani ochranka.
Jak můžete vědět, jaké dávky a čeho dostávala? Rockové a show-businessové hvězdy mají velmi divoký životní styl, stačilo se podívat na její postavu a fiziognomii. Já pamatuji její začátky, tehdy jsme netušili, jak ji tahle branže poznamená.
Podobně jsou na tom i mnozí politici, ten dlouhodobý stres každý ve zdraví nevydrží. Jsou ale vyjímky, např. nechápu, púroč socani dosud neoslovili Františka Bublana. Tento bývalý kněz, chartista, exšéf BIS, exministr vnitra, poslanec a senátor si uchoval čistý štít a myslím, že by byl přijatelný pro všechny, kdo chce na Hradě změnu.
A dobře by vypadal i na známkách 😉
Weber, nic se neda vyloucit. Je mozne, ze se voleb nedockate Vy!! Prat smrt nekomu pro svuj zajem je ohavne, hnusne!!! Nemusi to postihout Vas, ale nekoho z Vasich blizkych, na kterych Vam zalezi…..aby jste si na mne jeste nevzpomel….
Pokud netropíte apríla, tak vedete hloupé řeči, co si tak ještě jednou přečíst, co píši já a co z toho vyvozujete vy? Abyste nebyl za trolla, nebo hloupého?
Dost bolo Zemana.
Drahoš je nadějný kandidát, ovšem už na začátku se dějí hrubé politické chyby. Prakticky okamžitě potom co ohlásil svou kandidaturu se přihlásila řada politických subjektů že ho podporují. A je to dost široká škála od KSČM, přes KDU ČSL až k ANO..Což sice odpovídá původní ideové linii boje proti Zemanovi, „široké politické podpory vybraného kandidáta“, jenže Drahoš potřebuje především miliony hlasů voličů a těm se potřebuje prezentovat jako „nezávislý kandidát“, právě tak jak to taky ohlásil. A přihlášená podpora některých těch partají může voliče spíš odradit. Což třeba Ovčáček postřehl velice rychle a smečoval doslova v prvním vteřinách zápasu a ani si nemusel vymýšlet.
Absurdní je na tom to, že ty politické subjekty říkají současně „my sice nyní Drahoše podporujeme, ale jesli si mezitím vybereme jiného svého stranického kandidáta, tak pak potom u voleb toho“..Vůbec nechci analyzovat co tahle informace udělá s voliči..
Až moc věříte článkům na Parlamentních listech (pokud vím, tak jen tam napsali takový pelmel, ze kterého by mohlo vyplývat, že ho vlastně všichni podporují). Ve skutečnosti ho podporuje jen malá část středových politiků. Komunisté ho volit nebudou a z ANa také ne – pokud bude kandidovat Stropnický.
Nikoliv v Parlamentních listech, ten článek byl na seznam.cz, s odkazem na novinky.cz. Jistě máte pravdu v tom, že nejde o celou podporu těch stran a jejich příznivců (aby šlo třeba počítat procenta podpory) ale pouze některých jejich nejvyšších představitelů. Osobně bych v tom viděl určitý způsob jejich předvolebního populismu (před volbami do parlamentu) – „my podporujeme Drahoše proti Zemanovi, my jsme ti hodní“- ergo chtějí tím pomoct hlavně sami sobě.
O tom jaká může být jejich skutečná podpora jsem popsal v posledním odstavci. I když – spousta lidí si pořád neuvědomuje jak jsou prezidentské volby drahé (i pro neúspěšné kandidáty a jejich strany). Tudíž, pokud se vyprofiluje silná trojka Zeman – Drahoš – Horáček, tak je v podstatě zbytečné aby politické strany investovaly desítky milionů do předvolební agitace svých jiných kandidátů. (které notabene ještě ani nemají).
Mým favoritem je Josef Alois Náhlovský!
Co nazýváte pane petrph Ovčáčkovým smečem? Máte snad na mysli onen Ovčáčkův trapný útok, kdy Ovčáček nazval pana Drahoše šedivou myší? Myš šedivá je jevem přirozeným. Nepřirozeným jevem by byla myš rudá nebo hnědá, ke kterýmžto barvám má mnohem blíže sám Ovčáček.
Doufám, že si voliči Zemana uvědomí, že nevolí jen jej ale i jeho starý tým. Kancléře bez bezpečnostní prověrky, poradce bez smlouvy napůl rusa, mluvčího od komunistů ocasa, co by rád vrtěl psem. Snad je alespoň něco z toho odradí.
Zemana může porazit jen volič=nespochybnitelný
fakt.
Další fakt , který ovlivní výsledek bude výsledek parlamentních voleb, proto by skutečná kampaň vyzývatelů měla být efektivně zaměřena až na období po těchto volbách.
Nová volební kampaň dle politických zkušeností začala den po prvním presidentském slibu M.Z., proto je jeho postup správný.
Právě, to je ta potíž. Ve skutečnosti, nikoliv zaměřena až na období těsně po těchto volbách, ale až na období kdy bude jmenována nová vláda. Což bylo pokud si dobře vzpomínáte minule až někdy v průběhu ledna. Do té doby to bude Zeman jako prezident, kdo bude mít dosti důležité slovo při jednáních o jejím složení i jmenování. A tomu se taky bude muset přizpůsobit případná agitace parlamentních stran pro/proti němu.
Jestli mám z něčeho dost obavy, tak z těch partají,které se do parlamentu vůbec nedostanou. Ty budou mít jasno pár hodin po uzavření uren.A mohou spustit svou mediální kanodánu na prezidetské volby ihned..Nedej bůh, aby je někdo pustil do médií, to by z toho taky mohl být český Majdan, ještě než ty prezidentské volby vůbec přijdou..
K té eventualitě opětné kandidatury Václava Klause… Pokud vím, tak ten se už před časem nechal slyšet, že by kandidoval, pokud by kandidoval též Tomáš Halík – asi aby vystoupil jako protiváha konkrétně Halíkovi.
Celé je to přehledně popsáno na Wikipedii:
„Jako první zájem projevil již v červenci 2014
sociálnědemokratický senátor Zdeněk Škromach. Na to vzápětí reagoval římskokatolický kněz Tomáš Halík, který prohlásil, že kdyby měl zemi reprezentovat pan Škromach v bazénku, tak by asi musel reagovat Na to zase reagoval bývalý prezident Václav Klaus, který prohlásil, že pokud bude na prezidenta kandidovat Tomáš Halík, tak bude muset i on.“
https://cs.wikipedia.org/wiki/Volba_prezidenta_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky_2018
Takže to bylo součástí až takové řetězové reakce, dané asi i osobními antipatiemi… Děkuji za informaci.
No ale v celku je jasné že ten koho bude navrhovat pražská mediální i komediální sféra asi těžko Zemana ohrozí.Nějaké internetové akce, včetně anket jsou bezzubé už vzhledem k tomu že hlavní elektorát Zemanových voličů internet buď používá málo nebo vůbec.
Ani první kolo volby by nemělo být příliš roztříštěno mezi velký počet kandidátů. Mělo by jít především o osoby, které jsou schopny odebrat část hlasů Zemanovi. Nejvíce se svou kvalitou tomu blíží prof. Drahoš, ale ani ten není dostatečný kalibr pro rovnocenný souboj ve druhém kole. Proto je třeba pro první kolo postavit silnou sestavu(Drahoš,Stropnický,Štěch Okamura,Horáček,možná se objeví ještě další, ale nemělo by jich být víc než v roce 2013.
Víte, sice to vypadá jako dobrý nápad, ale jak jsem popsal výše, prezidentské volby jsou drahé. To potřebné minimum pro jednoho každého kandidáta 20-30 milionů. (Ti vážnější kandidáti budou muset zainvestovat víc odhadem od 50 milionů a výše).
A ty peníze té řadě kandidátů nikdo nedá a nevyberou si je ve sbírkách od voličů, když budou takto rozděleni.
Kdybych se to pokusil shrnout, Zeman si ty peníze sežene, Horáček do toho dá vlastní, Drahošovi slíbili finanční podporu nějací podnikatelé (je otázka kolik a na co), finanční krytí Stropnického záleží na Babišovi. Jestli na to má Okamura fakt nevím..A u Štecha s jeho politickou hostorií taky radši ne..
Myslím, že Okamura ví velmi dobře, kam se má o peníze obrátit a jsem si jist, že kdyby o ně požádal, tak by je dostal. V případě Štecha si už jist nejsem.
Zatím úspěšně nahrává prez.Zeman svým protikandidátům.Až na prof. Drahoše jsou ostatní kandidáti bez velkých šancí.Prof .Drahoš může být úspěšný,ale jen za mimořádného výkonu v kampani a když bude prez. Zeman pokračovat ve svých chybných krocích. Jeho oznámená neúčast v diskuzích je hrubka a ono jich ještě bude víc ,vše se to sečte a někdo bude shledán lehkým.
Potíž je v tom, že i Drahoš už ty chyb dělá a poměrně snadno. Chyba první – už pár hodin potom co ohlásil kandidaturu se ve zprávách objevilo že řada vysokých lídrů politických stran ho chce podporovat. Přičemž to je to co nepotřebuje, neb se prohlašuje za nepolitického kandidáta.
Chyba druhá, dnes se provalilo že jeho volební manažer je člověk napojený na firmu, která figurovala v přidělování zakázek v kauze doktora Ratha. Přičemž pan Drahoš už se vyjádřil že o tom věděl..
A obávám se že těch zmedializovańých chyb bude přibývat jen co se jeho odpůrci zaměří na jeho působení ve vedení Akademie věd. Protože i tam – na vědu proudila spousta peněz přes různé přerozdělování a granty,..
A vlastně ještě poznámka k tomu že Zeman odmítl účast v diskuzích. Pustil jsem si dnes dopoledne CT24 a zjistil jsem že už teď podává CT dotazy na zásadní problémy kandidátům (Horáčkovi, Drahošovi) a jejich odpovědi hned po sobě vysílá celý den dokola. A to jsme prosím ca 8 měsíců před volbami. K čemu tedy budou nějaké speciálně zřizované diskuze krátce před volbami, když v nich budou kandidáti opakovat už jen to co od nich diváci už tisíckrá slyšeli??
Pan Zeman tvrdil, že nepovede žádné televizní diskuze, ale každý týden vystupuje v TV Barrandov. Tvrdil, že nebude útočit na protikandidáty. Činí tak za něj ovšem Ovčáček. Je snad chybou pana Drahoše, že již pár hodin potom, co ohlásil svoji kandidaturu, mu některé politické strany vyhlásily podporu? To je chybou oněch politických stran.
Prez.Zeman se dostal po Trumpově útoku na leteckou základnu v Homsu do absurdní situace.Podporovatel D.Trumpa ještě jako kandidáta,nyní prohlásil, že útok USA byl oprávněný,pokud byly použity chem.zbraně a vyzval k vyšetření chem.útoku.Rusko nyní svým vetem v RB zabránilo přijetí deklarace OSN.Správně předpokládá,že to bylo propagandisticky zmanipulováno.Jedna ze zahraničněpolitických priorit prez.Zemana je v troskách.Prez.Trump jedná nevypočítatelně.Čínského prez. SI dostal dostal do mimořádné situace,když dal rozkaz k raketovému útoku na leteckou základnu,kterou používají Rusové,je pravdou,že byli varováni.Za této situace jsou všechny Zemanovi možnosti, jimiž se upřednostńoval je pouze plácnutí do vody.