Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.
web - Národní rozpočtová rada, zdroj

Robert Břešťan: Babišovi důchodci, zbytečné výdaje a hledání vnějšího nepřítele

KOMENTÁŘ To máte tak: v časech, kdy se ekonomicky daří a kdy se holedbáte, že lepšího ministra financí, než byl Babiš, svět neviděl, si vláda ČSSD a ANO vymyslí Národní rozpočtovou radu. Sledovat má hospodaření veřejných institucí a ekonomické dopady kroků vlády. Když se pak ale vláda ANO a ČSSD chová rozpočtově nezodpovědně, chyba je v tom, kdo na to poukazuje – na straně rozpočtové rady a její předsedkyně.

Včera večer toho bylo na Andreje Babiše zjevně už docela hodně: koronavirus, nakažení v jeho okolí, poukazování na fakt, že jeho se karanténa na rozdíl od obyčejných lidí netýká nebo kritika, že stamiliardové zadlužení vládě protéká mezi prsty a že jen uplácí voliče…

A tak stačila zmínka moderátorky večerních Událostí, že Národní rozpočtová rada kritizuje vládní „dotaci“ pro důchodce s tím, že přednost by měly mít výdaje stimulující poptávku a že důchodci koronakrizí dosud ekonomicky zasaženi nebyli, a Babiš vystartoval. Otázce, kde vláda těch 15 miliard vezme, se vyhnul a zaútočil:

„Předsedkyně (Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová) je historicky spojena s ODS, je potřeba se podívat, kde všude byla, kdo ji tam nominoval. Zastupuje opozici,“ řekl Babiš.

I když chápeme, že fakta leckoho jen obtěžují, je dobré si je připomenout.

Zločin paní Zamrazilové

Evu Zamrazilovou do funkce navrhl ministr financí za ANO Ivan Pilný, schválila ji vláda s ministry ANO a měl ji potvrdil parlament. Ten se ovšem k nominaci Zamrazilové 60 dní nevyjádřil (stejně jako u členů rady nominovaných Senátem a ČNB) a tak její funkční období začalo ze zákona automaticky.

Rozčiloval se kvůli tomu tehdy ve sněmovně poslanec ODS Jan Skopeček, hájil a vysvětloval to poslanec ANO Martin Kolovratník: „Stejně jako před malou chvílí u kandidáta nominovaného Senátem, tak i v tomto případě dnem 5. ledna uplynula lhůta 60 dnů a paní docentka Eva Zamrazilová se uvedeným dnem stala předsedkyní Národní rozpočtové rady na funkční období šesti let. Všichni členové rady se ujímají své funkce složením slibu do rukou předsedy Poslanecké sněmovny.“

Pokud jde o minulost Evy Zamrazilové, Babiš jako by naznačoval nějaká temná místa. Ale kde jsou? V letech 2008 až 2014 byla členkou bankovní rady České národní banky, od srpna 2014 pak hlavní ekonomka České bankovní asociace. Dříve působila v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd a ve Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí, vyučovala na VŠE.

Ale ano, jeden škraloup by se v očích Babiše našel: ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidovala jako nestraník na třetím místě kandidátky ODS. To z ní ale jen těžko činí zástupkyni opozice.

Dopustila se však jiného „zločinu“. Národní ekonomická rada se Zamrazilovou v čele postupuje nestranně, odborně a ryze ekonomicky. Však už se několikrát ministryně Alena Schillerová nad výstupy rady veřejně rozčilovala… Shodou okolností včera vydala rada své pravidelné čtvrtletní stanovisko „k vývoji hospodaření sektoru veřejných institucí a k nastavení fiskální rozpočtové politiky“.

Byl to Kalousek!

Z textu jen stručně vybíráme:

 • stávající pomalejší tempo prohlubování deficitu potvrzuje, že třetí novela zákona o státním rozpočtu na rok 2020, jež navýšila schválený schodek ze 300 na 500 mld. Kč, byla předčasná, neopodstatněná a nadměrná
 • ačkoliv byla mezi důvody navýšení deficitu uváděna zejména potřeba proinvestovat se z krize, nárůst kapitálových výdajů činil pouze 30 mld. Kč. Nejedná se navíc jen o zdroje na nové investice, ale na pokrytí již plánovaných akcí
 • navrhovanou úpravu zdanění příjmů fyzických osob (opuštění konceptu zdaňování superhrubé mzdy a současné nastavení dvou pásem daně z příjmů fyzických osob se sazbami 15 a 23 %) v současné ekonomické situaci považuje za nevhodnou
 • úprava daně z příjmů fyzických osob bez významného zvýšení jiných veřejných příjmů nebo redukce veřejných výdajů ohrožuje střednědobou i dlouhodobou udržitelnost veřejných financí

Je jasné, že se to Babišovi, který tak rád ještě nedávno opakoval, že to byl Kalousek, kdo Česko nejvíce zadlužil, nečte dobře. A tak dle zvyku z Divokého západu raději střílí na toho, kdo zprávu přináší, než na toho, kdo je jejím původcem. Prostě: Shoot the messenger.

Sérii textů o tom, jak se Česko vyrovnává s návratem k normálu po koronakrizi, podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

12 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Babis hraje vabank a neumi udrzet nervy na uzde. Takovy clovek by nemel ridit ani trakar. Doufam, ze se ho jednou (= co nejdriv) zbavime – civilizovanym zpusobem.

  • Jaromir napsal:

   Jako baron Gorc z Gorceny ve filmu Tajemný hrad v Karpatech : skol ho jako psa. ….. ale civilizovaně.

 2. petrph napsal:

  To se ale stále točíme kolem stejného problému, vládní koalice – i když Ústava nic takového nezná – a tvrdí, že moc vlády a parlamentu je oddělena, a poslanci hlasují dle nejlepšího vědomí a svědomí.
  Že prostě po volbách partička bossů koaličních stran (ca 10 lidí) ovládá veškerou moc ve státě, včetně nejen státního majetku, ale může si (jak je to snadné) dokonce vypůjčit další stovky miliard navíc. I tedy s tím, že může naprosto ignorovat doporučení různých odborníků, a Rad, i těch které si založila sama…Ostatně jak říkal už ten vtip za socíku „Porada u ředitele se dnes nekoná, ředitel si poradil sám :)))

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Za socíku si žádný ředitel netroufl „poradit si sám“, zatočit s ním uměl i pouhý obvodní tajemník KSČ a to dnes velmi, opravdu velmi, chybí; a nejen v případě ředitelů, ale hlavně politiků. Ku podivu i těch údajně nejdemokratičtějších.

 4. Dvořák napsal:

  Nejsem důchodce,ale proč tito rádoby ekonomové sloužící různým nad.korporacím,bankám nekřičeli,když se odpustilo 30 milard nad.firmám,dále budeme platit kurzarbeit firmám,to bude stát také miliardy,proč nezdaníme inter.giganty(hned nám USA poslaly výhružku ek.sankcemi-samozřejmě přátelskou,být to Čína,tak vyhlašujeme válku)!Není to systémové,ale spočítali tito ekonomové kolik jsme nacpaly nadnárodním firmám a korporacím přes inv.pobídky,dotace a daň.úlevy,které jen křiví trh a zvýhodňuje pár vyvolených proti většině ostatních,kteří nemají ty správné kamarády u dotačního zdroje.

 5. Tatiana napsal:

  Bude to krach ale skutečný ne jako v roce 2008. Utrácíme o 106 a ještě k tomu na nesprávných místech. Ale jak říkavala madam Pompadur:“ po nás potopa“. Nemáme inteligěntní lide aby to uspořádaly,ale máme jen blbci co umí utrácet Bůh s námi!!!

  • martin napsal:

   2008 skoncil schodkem kolem 20mld, ale horsi to bylo v 2009, kdyz sosani s komousema a tlustym zarizli v breznu topola a pak vic jak rok vlad nemastnej neslanej fischer, kterej si to nechtel s nikym rozhazet, a tak rok 2009 skoncil shodkem 190mld. a navic fischer nezariz boom FVE na rok 2010, z kteryho pochazi 3/4 vsech instalaci, a tento jediny rok nas na dotacich do FVE prijde na 3/4 bilionu. navic duchodcum pridal na rok 2010 jen 66 korun na duchod, coz babis hazi na kalouska a jeste lze, ze to bylo jen korun 40

   • Karel napsal:

    Zákon o fotovoltaice byl schválen 2005 dle dostupných parametrů před rokem 2005 s tím, že vstoupí v platnost později (data v zákoně)a zůstane možnost úpravy a novelizace což vláda vzešlá z voleb 2006 za pomoci Kubiceho lži zprávy neučinila a později se parametry v zákoně nemohli měnit bez rizika žalob a arbitráží

 6. Karel napsal:

  1.Ano nešetří. Kalousek šetřil a škrtat proto je z obchvatu našeho města postaven 1km,ale vám děti nemusí přebíhat silnici,když kamion urazí semafor a když se silnice podobá závodní dráze.
  2 .Komu mají dát peníze? Třeba Prazdroji?
  3.Proč se nezamýšlíte nad tím, že v této krizi by se měli zapojit všichni (podniky,zaměstnanci, živnostníci, stát, banky)

 7. Sam napsal:

  Babiš riskuje, myslí dál než ti, co křičí o okrádání budoucích generací.

 8. Ladislav napsal:

  Máte pravdu, riskuje. Nicméně ví, co dělá. Je to velmi schopný podnikatel a má vizi. okrádání budoucích generací je mýtus. to hlásají ti, kteří jsou neschopní a řeší si akorát svoje frustrace.

Přidávání komentářů není povoleno