Hora Říp. Foto: Petr Topič / iDNES.cz / Profimedia

Říp není na prodej. Kraj a rodina Lobkowiczů chce oblíbenou horu zkultivovat

Napsal/a Robert Malecký 9. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Na jasnou otázku jasná odpověď: Ne, hora Říp není na prodej. Během návštěvy členů roudnické větve rodiny Lobkowiczů na severu Čech minulý týden splaskla jedna mediální bublina. Zbyly opět jen vlhké sny českých národovců, posilované poslední dobou politickými ambicemi severočeského poslance Andreje Babiše.

Zástupci česko-americké podnikatelské rodiny Lobkowiczů jednali po Novém roce na krajském úřadě v Ústí nad Labem. „Chceme veškeré své dědictví otevřít a zpřístupnit veřejnosti, podporovat inovace, vzdělávání, propojit historii a architekturu s lidmi, zaměřit se zejména na mladé,“ řekl hejtmanovi Janu Schillerovi (ANO) William Lobkowicz starší. Na jednáních ho doprovázel syn William a výkonná ředitelka House of Lobkowicz Beata Hauser. Jde o organizaci, která spravuje a pečuje o lobkowiczký majetek a sbírky.

Jak pro HlídacíPes.org uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Jiří Řehák (Spojenci pro kraj), řeč došla i na nedávno hojně medializovanou otázku možného prodeje nebo vyvlastnění pozemků pokrývající horu Říp. „Hejtman se Lobkowiczů poměrně natvrdo zeptal, jestli je Říp na prodej. Odpověď byla rychlá a jasná, že ne,“ uvedl Jiří Řehák.

Přesto zástupci kraje a rodiny Lobkowiczů společnou řeč našli. „Spolupráce bude dál probíhat na úrovni destinační agentury. Pokusíme se to společně trochu zkultivovat,“ dodal náměstek ústeckého hejtmana.

Babiš a národovci

Téma Řípu a jeho vlastnictví rodem Lobkowiczů rozhodně není ve veřejném prostoru nové. Čas od času se ale v nějaké podobě znovu objeví a většinou jsou u toho nejrůznější národovci. Naposledy si tématu v době předloňských sněmovních voleb povšiml Andrej Babiš, když vyhledával témata ve „svém“ severočeském obvodu. Po volbách si otevřel poslaneckou kancelář v Roudnici nad Labem a zejména zpočátku vystupoval jako nadšený ochránce severočeských zájmů.

„Jeden z občanů mě přivedl na nápad, že by stát měl Říp získat. Doufám, že je pan Lobkowicz vlastenec a mohl by Říp státu darovat. Nebo horu stát koupí, taky na to můžeme vyhlásit národní sbírku. Napíšu Lobkowiczům dopis a požádám je o jednání v této věci,“ řekl Babiš svému deníku MF DNES.

HlídacíPes.org poslance, který mezitím proslul hodně volným vztahem k účasti ve sněmovně a poslanecké práci vůbec, opakovaně konfrontoval dotazem, jak daleko je se svou snahou od Lobkowiczů pozemky získat. Odpověď byla vždy stejná – žádná.

Pro přesnost. Nejde samozřejmě o horu Říp jako takovou, ale o lesní pozemky na jejím povrchu. Celkem asi o 70 hektarů, Lobkowiczové je získali v restitucích spolu s ostatním rodovým majetkem. Už v roce 2009 jednal Ústecký kraj o možném prodeji s Williamem Lobkowiczem z roudnické větve rodu, které byl vrácen například zámek v Nelahozevsi a v Roudnici nad Labem a v roce 2003 také Lobkovický palác v Praze na Hradčanech.

Na stole tehdy byly dvě varianty, vedle převzetí za symbolickou korunu odkup za 23 milionů korun. „Naším zájmem tehdy bylo propagovat symboly kraje, kterými je vedle rodiště Přemysla Oráče ve Stadicích a Peruce i hora Říp,“ říká dnes tehdejší náměstek hejtmanky pro regionální rozvoj a cestovní ruch Radek Vonka. Lobkowiczové prý tehdy byli ochotni pozemky prodat právě za zmíněných 23 milionů. „Byla to cena k jednání, zástupce Lobkowiczů tehdy říkal, že na transakci nechtějí zbohatnout a nikdy by pozemky neprodali do soukromých rukou,“ říká Vonka.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Už tehdy se do věci vložil i dnešní předseda národovecké SPD Tomio Okamura, tehdy v roli mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Pro ČTK uvedl, že Říp má velký potenciál nalákat české turisty, v současnosti nevyužitý. Okamura navrhl, že by na Řípu bylo vhodné postavit třeba rozhlednu a atrakce pro děti, aby se hora mohla zaměřit na turistiku rodin s dětmi. Restaurace na vrcholu kopce by podle něj byla vhodná třeba k nabízení staročeských gastronomických specialit za přijatelnou cenu. Nebránil by se ani myšlence na kopci postavit ekologicky přijatelný hotel s wellness službami.

Zatímco zmínek o chystaném plánu kraje najdeme v mediálních archivech celou řadu, jak jednání dopadla, už se nedočteme. Ze záměru každopádně sešlo, rada kraje ho v určitou chvíli stopla. „Předložil jsem záměr do rady, ale zazdila to tehdejší hejtmanka Jana Vaňhová. Její argument byl, že má požadavky na různé opravy topení v domovech důchodců a podobně, a v takové situaci nedokáže nákup pozemků před svými voliči obhájit,“ říká Radek Vonka.

Vaňhová o dva roky později zájem kraje o odkup pozemků popřela. „Kraj na to nemá prostředky. Navíc o koupi se nikdy nemluvilo, jen o bezúplatném převodu nebo dlouhodobém pronájmu,“ řekla deníku Aktuálně.cz. Dnes už Vaňhová s médii nekomunikuje. Po vraždě svého partnera Romana Housky a obvinění z rozkrádání evropských dotací se stáhla do ústraní.

V roce 2011 proběhlo médii druhé kolo „kauzy Říp“. Tehdy mělo podobu letmé zmínky, že se do hry vložil i ministr obrany a senátor za Litoměřicko a Slánsko Alexandr Vondra, který měl s rodinou Lobkowiczů znovu jednat. „Reálnost odkoupení se ukáže až po jednáních,“ prohlásil tehdy Vondra. Reálnost odkoupení se nejspíš po jednáních neukázala, neboť dalších deset let v médiích jakákoli zmínka o kauze chybí.

Nynější snahy kraje tedy navazují na tyto více než deset let staré události. Pořád platí, že společným zájmem kraje a rodiny Lobkowiczů je kultivace vrcholu, který je oblíbeným turistickým cílem. Spolupráce s rodem Lobkowiczů byla navázána v průběhu minulého roku a ukázalo se, že si vzájemně máme co nabídnout. Další plánovaná setkání se už odehrají nad konkrétními projekty v oblasti školství, kultury, inovací a kulturně kreativních odvětví,“ říká v obecné rovině náměstek Řehák.

Co se plánů a vztahů rodiny Lobkowiczů k posvátné hoře týče, před rokem je v diskusním pořadu „7 pádů Honzy Dědka“ popsal William Lobkowicz mladší takto: „Říp patří naší rodině už 400 let. Dostali jsme ho zpátky v restituci. Pro nás je Říp velmi důležité místo, chceme ho nechat pro dalších 400 let otevřený veřejnosti. Zadarmo. Miluju ho. Vždycky je to zážitek tam jet. Chceme, aby ho lidé mohli navštěvovat.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)