Ilustrační foto: VÁCLAV KULIČ / MAFRA / Profimedia

Revolta v ústecké inspekci životního prostředí nekončí. Úředníci cítí zmar a deziluzi

Napsal/a Robert Malecký 10. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Uvnitř Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem dál doutnají spory. Poté, co se zkraje jara většina úředníků postavila za ředitele Pavla Grunda v jeho sporu s vedoucí oddělení odpadového hospodářství Lucií Majerovou, která ho obvinila z korupce, nyní píší ministrovi životního prostředí Petru Hladíkovi. Nelíbí se jim, jak ředitel ČIŽP Petr Bejček s jejich stížností a peticí na podporu Grunda naložil.

Letos v březnu podepsalo 43 ze 49 úředníků ústecké pobočky ČIŽP petici na podporu zdejšího ředitele Pavla Grunda. Vedoucí oddělení odpadového hospodářství Lucie Majerová o něm šířila, že je zkorumpovaný. Prý proto, že nesouhlasil s udělením nezvykle vysoké pokuty 20 milionů korun pro jednu z firem nakládajících s odpady.

Hlavním požadavkem petice, se kterou se úředníci obrátili na celorepublikového ředitele inspekce Petra Bejčka, bylo, aby tvrzení o korupci Majerová doložila důkazy, případně, pokud je nedoloží, aby nesla za své jednání odpovědnost.

Podle zaměstnanců pobočky se ale ředitel Bejček požadavky nezabýval dostatečně, dokonce prý petici zesměšňoval. Napsali proto před víkendem ministrovi Hladíkovi dopis, který má redakce HlídacíPes.org k dispozici.

Ať problémy vyšumí

„K našemu značnému rozčarování ředitel ČIŽP petici po jejím obdržení od počátku zesměšňoval, dále vyžadoval individuální pohovory se zaměstnanci ČIŽP OI Ústí nad Labem a postupoval způsobem, který v nás vyvolával značnou nedůvěru v to, že bude mít snahu situaci objektivně řešit,“ píše se v dopise.

„Instituce, jejímž smyslem je dohled nad dodržováním zákonů, přičemž sama nezákonné jednání či jednání v rozporu s dobrým mravy toleruje či dokonce podporuje, vyvolává mezi jejími zaměstnanci značný pocit zmaru a deziluze.“

Navíc vyšlo najevo, že se Lucie Majerová označila za oznamovatelku korupce, a získala tak statut chráněné osoby. „Zatímco Ing. Pavel Grund, MBA začal být prošetřován z důvodu podezření na spáchání korupčního jednání,“ píší úředníci s tím, že tento postup působí účelovým dojmem.

Petice a z ní plynoucí požadavky považují úředníci za nedostatečně vyřízené. Navíc upozorňují, že nastalá situace může mít vliv na výběrové řízení na post ředitele ústeckého inspektorátu, které se má konat během léta.

To, že nebylo zrušeno, nebo aspoň odloženo, vyvolalo mezi úředníky silnou nevoli. „Za situace, kdy prošetřování nebylo dosud ukončeno, se ředitel Ing. Pavel Grund, MBA nachází ve značně znevýhodněné pozici a nelze se tak ubránit dojmu, že jde o další účelový krok ze strany ředitelství ČIŽP,“ tvrdí. Prozatímním východiskem je podle nich zrušení výběrového řízení, neboť jej nelze v současnosti považovat za regulérní a férové.

Podle zaměstnanců inspektorátu se situace jeví tak, že vedení ČIŽP nechce problémy řešit a jeho snahou je, aby „vyšuměly“.

„Na to nehodláme v žádném případě přistoupit a jsme k tomu ochotni využít další zákonné prostředky. Je třeba si uvědomit, že průběh celé kauzy vyvolává u řady zaměstnanců značnou frustraci a pocit, že řediteli ČIŽP na řadových zaměstnancích a jejich názorech nezáleží, přestože se snaží tvrdit opak,“ tvrdí.

Zmar a deziluze

Zaměstnanci prý negativně vnímají bariéru, která postupně vznikla mezi ústeckým inspektorátem a ředitelstvím ČIŽP.

„Na začátku byla potřeba společně se vymezit proti jednání jedné osoby, které se ve slušné a fungující společnosti považuje za jednání v rozporu s dobrými mravy a nemělo by se tolerovat. Domníváme se, že způsob, jakým ředitelství ČIŽP přistupuje k řešení tohoto problému, vrhá negativní světlo na celou instituci, jež přesahuje její rámec a stává se tak problémem celého resortu Ministerstva životního prostředí ČR,“ píše se v dopise.

Zaměstnanci upozorňují, že  řada lidí zvažuje odchod z dosud bezproblémově fungující pobočky:

„Neboť instituce, jejímž smyslem je dohled nad dodržováním zákonů, přičemž sama nezákonné jednání či jednání v rozporu s dobrým mravy toleruje či dokonce podporuje, vyvolává mezi jejími zaměstnanci značný pocit zmaru a deziluze, a vytrácí se pak i radost a spokojenost z vykonané práce.“

Ministra Hladíka úředníci vyzývají, aby se situací začal seriózně zabývat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)