Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Předseda Rady ČT Pavel Matocha (vpravo) a radní ČT Lubomír Veselý. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia,

Radní ČT sbírají síly k útoku na ředitele Dvořáka. Předseda Matocha naordinoval kvůli covidu oddechový čas

Když minulý týden vynechala Rada České televize své pravidelné jednání, bylo to překvapení i pro některé její členy. Předseda Rady Pavel Matocha zasedání zrušil s ohledem na „nárůst onemocnění covidem a na usnesení vlády“. Podle dlouholetých členů Rady se něco takového stalo vůbec poprvé. To vše v situaci, kdy někteří členové Rady ČT otevřeně kritizují vedení televize.

Minulou středu měla Rada ČT probírat mimo jiné zpravodajství a kanál ČT 24. Jenže se vůbec nesešla, předseda Pavel Matocha její zasedání odvolal.

„Z důvodů zvýšených bezpečnostních opatření kvůli narůstajícímu počtu onemocnění covid 19 a s odvoláním na usnesení vlády České republiky ze dne 14. února 2021 č. 127 o přijetí krizového opatření je jednání Rady ČT dne 24.2.2021 zrušeno,“ stálo v oznámení členům Rady.

„Předseda asi něco měl…“

„Jde o naprosto nestandardní krok. Předseda Matocha odvolává z ničeho nic zasedání Rady s odkazem na nařízení, které mu přitom doteď nepřekáželo a Rada se bez ohledu na něj fyzicky scházela,“ kritizuje zrušení jednání jeden z radních Zdeněk Šarapatka.

V den zrušeného jednání se navíc v budově České televize sešlo několik radních na dopolední pracovní poradě, která běžně předchází veřejnému zasedání. I neveřejná schůzka ovšem proběhla bez předsedy Pavla Matochy.

Přímo jsme se porady zúčastnili ve třech (já a kolegové Dědič s Váňou) a dalších pět kolegů on-line. Předseda nedorazil, nejspíše měl něco důležitého,“ komentuje dění na Kavčích horách z minulé středy další člen Rady René Kühn.

Na pracovní poradě přitom radní probírali důležitý dokument – výroční zprávu o činnosti ČT, kterou Rada předkládá do Poslanecké sněmovny.

Ani René Kühn nerozumí náhlým obavám předsedy Pavla Matochy kvůli covidu, protože doteď se Rada scházela bez ohledu na pandemii pravidelně:

 

 

Možnost účastnit se jakéhokoli jednání Rady on-line pro členy Rady trvá už delší dobu a někteří toho opakovaně využívají. V ČT navíc existuje možnost rychlého testování před začátkem jednání, která by se rovněž dala využít. Připouštím, že se zasedání může zrušit, ovšem tento způsob a důvod nechápu. Navíc se tím Radě zbytečně kupí neprojednaná plánovaná agenda,“ shrnuje Kühn.

To, že se mohou nechat bezprostředně před jednáním přímo na Kavčích horách otestovat, nabízí radním i generální ředitel České televize Petr Dvořák. Ten včera poslal Radě dopis (HlídacíPes.org ho má k dispozici), kde avizuje, že se příštího jednání Rady chce zúčastnit prostřednictvím videokonference, rovněž s odkazem na aktuální pandemický vývoj.

Kdo chce sundat ředitele

Sám Pavel Matocha na dotazy HlídacíPes.org zaslané přes SMS ohledně zrušeného jednání nereagoval, později položil telefon s tím, že „má schůzku“.

Matochovo vysvětlení, že minulé zasedání zrušil kvůli riziku covidu, nabourává i pohled na ostatní mediální rady. Ty navzdory pandemii normálně pracují. Rada Českého rozhlasu se prezenčně, byť v rouškách a s rozestupy, sešla dokonce ve stejný den, kdy měla jednat Rada ČT. Kvůli covidu nepřestala jednat ani Rada ČTK, která v uplynulém roce střídala online a prezenční schůze.

Zrušení schůze Rady České televize je také nutné zasadit do širšího kontextu. Někteří členové Rady ČT se už delší dobu netají otevřenou kritikou současného managementu ČT a sám ředitel televize Petr Dvořák minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny na některé z nich přímo ukázal. Zmínil konkrétně například Lubomíra Veselého, který je stejně jako Matocha členem Rady od loňského května.

„Je na zasedáních rady němý muž, neřeší vůbec nic kromě hlasování, kdy se přidává vždy k většině. A potom rozjede komentáře na sociálních sítích a ve svém vlastním médiu, které ukazují, jak jednoznačně negativním způsobem o ČT přemýšlí,“ řekl na Veselého adresu Dvořák. S členy Rady má podle svých slov velmi rezervované vztahy.

Stačilo by mi, kdybych mluvil s lidmi, kteří se aspoň snaží pochopit, jak složitý mechanismus Česká televize je, jak komplexní zadání máme a jakým způsobem se snažíme poskytovat veřejnou službu. U některých z nich zájem cítím, u jiných je bohužel jasné, že mají dopředu udělaný názor a že ho prostě nebudou měnit,“ dodal pro Hospodářské noviny s tím, že část Rady má za úkol jeho odvolání:

„Možná ne celá, ale někteří z radních to určitě mají v zadání,“ řekl Dvořák, podle kterého také „lidé z okolí prezidenta už obchází trh a nabízí různým lidem jeho místo“.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. skeptik napsal:

  Zaznamenal jsem, že včera, tedy v pondělí 1. 3., se na ČT1 neobjevil pořad Reportéři ČT. Na jeho místě byl uveden pořad Bilance se zcela novými a neznámými lidmi, který byl pouhým odleskem pořadu Reportéři ČT. Že by již důsledek tlaku Rady ČT?

  • Petr Vacek napsal:

   Čtěte taky něco jiného, než „Hlídacího Psa“ Pak se taky dozvíte důvod toho, nad čím se podivujete. I v ČT to bylo. Nekoukal jste v té době na Soukala?

  • Gaahl napsal:

   Ne. Bylo to tím, že p.Wollner má covid a celý štáb je v karanténě

 2. Václav napsal:

  Ředitel Dvořák měl být odvolán už dávno.

 3. petrph napsal:

  No a když se na to podíváme z druhé strany tak zjistíme že ten odkaz na „.usnesení vlády České republiky ze dne 14. února 2021 č. 127 o přijetí krizového opatření “ by byl naprosto legitimní , leč asi to v tom usnesení vlády nebylo řečeno naprosto direktivně. Že společná setkávání takových /prakticky zbytečných/ Rad, shromáždění think-tanků, atd ..ve všech institucích mělo být´zakázáno, už od počátku nouzového stavu v říjnu . A nikoliv to nechávat „na rozhodnutí“ (ne)zodpovědných činitelů, jak se jim právě hodí…

 4. Petr Smékal napsal:

  Pan Šarapatka, Dvořák, Kühn a někteří další se snaží, pachtí a vyrábí pomluvy na p. Matochu, Veselého, pí Lipavskou, protože cítí, že jim za jejich činnost zvoní hrana a blíží se jejich odchod. To si také přeje většina lidí v České republice. Snad s vyjímkou Prahy.

 5. Admirál napsal:

  Prymula šel koukat na VIP fotbal, je to papaláš a byl promptně odejit.
  Dvořák (včetně jiných), další VIP divák fotbalového zápasu papaláš není. Ticho po pěšině.
  Tak vypadá rovný přístup našich mainstrémových médií. Inu hlídací psi.

  Přeji Lipovské, Matochovi, Veselému ad., aby měli dobře nabroušeno.

  • Moutain napsal:

   Nezapomněl jste na p.Matochu,který tam byl rovněž?

   • Pavlos napsal:

    Briliantní. Nezapomněl schválně ho vynechal 🙂

 6. liberal shark napsal:

  Není pochyb o tom, že ČT dlouhodobě neplní svou funkci média veřejné služby. Ředitel Dvořák měl být odvolán už dávno. Fandím Radě ČT.

  • skeptik napsal:

   Neplní svou funkci média veřejné služby? Neplní Babišovsko-Zemanovskou funkci, to ano, to však s veřejností nemá nic společného.

   • Baroš napsal:

    Souhlasím, to je jediný důvod, proč rada ČT dělá to, co dělá.

   • Vladimír napsal:

    – až na onen nepodstatný detail, že oba pánové své vedoucí pozice v tomto státě zastávají v souladu s vůlí veřejnosti vyjádřenou volbami.

    • skeptik napsal:

     Ti dva pánové snad ano, o nich však můj příspěvek nebyl. Byl o ČT. To vám nějak uniklo.

     • Vladimír napsal:

      Vám zase zjevně unikají věcné souvislosti pokud tvrdíte, že oni dva pánové nemají s veřejností nic společného.

 7. Radomír napsal:

  Nešťastný ředitel České televize, papalášský fotbalový fanoušek Dvořák. Česká televize v těchto týdnech ztrácí, dokonce ztrácí i na Novu, namísto kvalifikovaného zpravodajství a publicistiky vede svůj boj proti nemilovanému předsedovi vlády a prohlubuje chaos a nejistotu veřejnosti, která už neví, co je vypočítavá politika a co vážná situace a nutná opatření k ochraně zdraví a životů občanů.

  • Bacil napsal:

   Dvořák a Moravec do veřejnoprávní televize nepatří.

   • Jirka napsal:

    A kdo tam patří ? nejspíš Veselý jako ředitel ? on si nepochybně myslí, že ano…ČT není dokonalá, ale zaplatpánbůh že je….že se nelíbí hradnímu baziliškovi, to je znak toho, že to dělá dobře….je to její poslání, odhalovat lumpárny….takhle to dělali za Paroubka, za Topolánka a dalších…vždycky se to nelíbí těm, co jsou u moci….proto taky ČT máme….celá ta parta okolo Matochy je tam jenom proto, aby něco našili a vyštourali Dvořáka ven….a p. lipovská, to je kapitola sama pro sebe …její neznalost principů fungování veřejnoprávního média je děsivá…ale asi proto tam je….

 8. Bacil napsal:

  Dvořákovi 7miliard nestačí chce další zvýšení poplatků.

  • Karel napsal:

   Dobrý den, v minulosti proběhlo ve Švýcarsku referendum , kde občané hlasovali zda platit koncesionářské poplatky za televizi či ne, dopadlo to tak že Švýcaři platí dál. Nedokážu si představit co by se dělo u nás, když vidím jaká individua jsou schopni občané ČR zvolit.

 9. novotny napsal:

  ČT by si měla sama umět udělat pořádek ve svém zpravodajském vysílání. Že to jde, ukazuje Daniel Stach – kde je , tam to má vysokou profesionální úroven. Naopak třeba p. Moravec svou zaujatostí / největší zlo pro moderátora / klesnul příliš hluboko. Svoji zaměřenost už ani není schopen zastřít. Moderátor má moderovat, ne řídit a ovlivnovat politiké soupeření.
  Je to škoda, protože některé ostatní pořady a filmy na CT 1 a hlavně CT 2 jsou vynikající. ,

Přidávání komentářů není povoleno