Záběr z filmu "The Infiltrator" natočeného podle první knihy Roberta Mazura. Foto: Profimedia

Putinův majetek nikdo nikdy nenajde, odhaduje americký agent, který pral peníze pro mafii

Napsal/a Lucie Sýkorová 27. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

V době, kdy se zhroutil Sovětský svaz, působil Robert Mazur jako americký agent v utajení. Na začátku 90. let se v rámci své druhé mise infiltroval do panamského podsvětí, kde se praly peníze pro kolumbijský drogový kartel Cali. Byl nepřímým svědkem toho, jak probíhalo rozkrádání majetku bývalého Sovětského svazu mafií napojenou na generály KGB. Pro HlídacíPes.org popisuje, jak se postupně stopa těchto peněz ztrácela, stejně jako svědci, kteří o nich věděli příliš mnoho.

„Moji ‚přátelé‘ z panamské mafie, z nichž někteří měli kontakty na vysoké úrovni v KGB, spolupracovali mimo jiné s ruskou mocí na praní špinavých peněz a investování do majetku ukradeného ruské veřejnosti v době, kdy ruská ekonomika byla privatizována. Americké dolary byly v Rusku všude, bylo to přátelské území pro ty, kteří měli k dispozici hory této oblíbené měny organizovaného zločinu,“ popisuje Robert Mazur v komentáři, který otiskl minulý týden deník The Tampa Bay Times.

Současný ruský prezident Vladimír Putin v té době právě rezignoval na svou pozici v KGB, vydal se na politickou dráhu a nakonec se spojil s Borisem Jelcinem.

„Určitě znal generály KGB a lidi u moci, kteří sloužili mým mafiánským přátelům. Tito generálové, ruská elita a mí kamarádi z podsvětí pomáhali vytvářet bohatství pro všechny v této hře. Jakmile byl Jelcin z cesty, bylo pro Putina snadné vklouznout do tohoto nesvatého spojenectví a exponenciálně pokračovat v drancování. Prostřednictvím politicky propojených podnikatelů, později přezdívaných oligarchové, se podíleli na nákupu sovětského majetku ukradeného jeho právoplatným vlastníkům, ruskému lidu,“ píše Mazur, který o svých tajných misích mluvil už dříve i v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Kdo věděl příliš, je mrtev

Poté podle něj vytvořili oligarchové a další zločinci s pomocí zkorumpovaných právníků, bankéřů a poskytovatelů finančních služeb na Kypru, Britských Panenských ostrovech, Seychelách, v Panamě, a dalších daňových rájích soustavu offshorových společností, díky nimž se jim podařilo znemožnit jakékoli vládě sledovat stopu peněz. Skrytě tak ovládali obrovské společnosti, kupovali jachty, získávali nemovitosti a mnoho dalšího.

„Titulky novin v posledních několika letech potvrzují neustálý tok stovek bilionů z ruské pokladny oligarchům s pomocí Danske Bank, Deutsche Bank, IBA Bank, Troika Bank, Swedbank a mnoha dalších. Pevnost utajení, kterou oligarchové vybudovali kolem své moci nad většinou ruského bohatství, je neproniknutelná. Ti, kteří o tom měli klíčové informace, jako například bývalý generální ředitel Danske Bank Aivar Rehe a Andrej Kozlov, bývalý náměstek šéfa ruské centrální banky, který byl v roce 2011 jmenován generálním ředitelem Danske Bank, byli nalezeni mrtví,“ podotýká Robert Mazur.

Jaká část rozkradené ruské státní pokladny skončila v Putinově vlastnictví, lze podle něj jen odhadovat. „Protože jsem během své tajné mise pracoval jako pračka peněz pro některé z nejznámějších zločinců na této planetě, mohu z první ruky říci, že nejvyšší mafiánští bossové a zkorumpovaní světoví vůdci mají jedinečné zdroje, které jejich majetek zahalují rouškou tajemství.“

Tyto zdroje podle Mazura „tvoří nespočet zkorumpovaných profesionálů, kteří vytvářejí důmyslné zástěny, jež brání běžným pracovníkům orgánů činných v trestním řízení vidět 98 % z více než 2 bilionů dolarů nelegálního kapitálu, které jsou každoročně před vládami utajeny“.

Dva z jeho tehdejších kontaktů v Panamě, Jorge Krupnik a Gilbert Straub, měli přímé vazby na generály KGB a zprostředkovávali praní špinavých peněz přes Rusko a další země v Evropě.

„Krupnik byl ruský Žid, který emigroval do Argentiny a nakonec do Panamy. Byl jedním z nejvlivnějších obchodníků v Panamě a šéfem zbrojních zakázek pro Panamu za vlády Manuela Noriegy,“ vysvětluje Robert Mazur pro HlídacíPes.org. „Krupnik identifikoval konkrétně jednoho z generálů KGB, který byl jeho hlavním kontaktem. Ukázal mi fotografie, na nichž stojí s generálem a generálovou sekretářkou, o níž tvrdil, že s ní měl vztah,“ dodává.


Robert Mazur o své první misi napsal knihu Infiltrátor, která se stala bestsellerem a byl podle ní v roce 2016 natočen stejnojmenný film. Ve své druhé knize Zrada (The Betrayal), která vyjde letos v dubnu, popisuje svou druhou misi. Právě z ní je i následující krátká ukázka:

„Bobe, v posledních 18 měsících jsem cestoval do Ruska. Navázal jsem něco, co by se dalo nazvat blízkým vztahem s fajnovými mladými dámami, které mají velmi důležité přátele. Všichni se pohybujeme ve stejných kruzích s několika vysoce postavenými ruskými generály a šéfem KGB. Jedna z těchto dam je sekretářkou nejvyššího důstojníka KGB v Rusku,“ řekl mi Jorge Krupnik. „Mohu pro vás a vaše klienty v Rusku udělat opravdu velké věci,“ dodal. V té době, na začátku 90. let, si každý gauner na planetě dělal zálusk na Rusko, aby koupil tolik majetku bývalého Sovětského svazu, kolik byl Kreml ochoten prodat, a ten prodával všechno. Boháči jako Krupnik se vrhli po hlavě do ruské privatizace, a dali tak vzniknout dnešním oligarchům.


Klidný důchod pro mafiána

S Jorgem Krupnikem se Robert Mazur seznámil v roce 1993, kdy ho v rámci své druhé mise navštívil v jeho kanceláři v budově Banco Exterior v Panamě. „Přestože byl Krupnik v roce 1994 v USA obviněn z trestných činů praní špinavých peněz z prodeje drog, byl v Panamě stále velmi vlivným podnikatelem. Byl spojen s politickými představiteli v Panamě, vládními úředníky v Rusku, vládními úředníky na Kubě, kolumbijskými obchodníky s drogami a také s organizovanými zločineckými skupinami ve Spojených státech,“ vyjmenovává Mazur.

Podle jeho vlastních slov byl Krupnik dříve blízkým spolupracovníkem generála Manuela Noriegy. Za Noriegova režimu měl na starosti nákup zbraní pro Panamu a udržoval si výhradní práva na obchodování s některými obchodníky se zbraněmi. Několik dní předtím, než byl Noriega zajat americkými jednotkami, využili Noriega a jeho osobní strážci Krupnikův dům jako útočiště.

Jorge Krupnik se narodil v Rusku. Během života pobýval v mnoha zemích včetně Spojených států. „Od doby, kdy se usadil v Panamě, se stal významným členem obchodní a politické komunity. V době, kdy jsem ho znal, vlastnil stavební firmu a námořní terminál. Pronajímal lodě a tankery, prodával zboží včetně potravin, cigaret, smaragdů, ropy a automobilů po celém světě. Financoval investice po celém světě. Když jsem s Krupnikem jednal, udržoval úzké obchodní styky s osobami v Rusku, Itálii, na Kubě, ve Švýcarsku, Kolumbii, Panamě, USA a dalších zemích,“ říká Mazur.

Poté, co Krupnik získal informace o tom, že se měl Mazur podílet na praní desítek milionů dolarů z prodeje drog pro kartel Cali, nabídl mu neomezený přístup k letadlům, přepravním zařízením a dalšímu vybavení, které fungovalo v panamských přístavech a na letištích.

„Krupnik mi mimo jiné navrhl následující služby: Výměnu americké měny pocházející z obchodu s drogami za kolumbijská pesa, obchodní zboží, nemovitosti nebo zlaté pruty. Využití schématu praní špinavých peněz, které zahrnovalo fiktivní prodej smaragdů. Praní peněz z prodeje drog prostřednictvím kontaktů v newyorské diamantové čtvrti. Nelegální přepravu americké měny na palubě komerčních letadel udržovaných v Panamě, praní peněz z prodeje drog prostřednictvím kontaktů v Las Vegas, či praní výnosů z drog prostřednictvím bankovních účtů na Bahamách a ve Švýcarsku,“ vypověděl Robert Mazur v roce 1999 před podvýborem pro domácí a mezinárodní měnovou politiku amerického Kongresu. Panama nikdy nedovolila, aby byl Jorge Krupnik vydán do USA. Dožil v klidu v Panamě.

Příliš mnoho zrádců

Schopnost najít a otevřít tajné trezory, v nichž je uloženo bohatství Putina, stejně jako drogových a mafiánských bossů, leží podle Mazura v rukou světových orgánů činných v trestním řízení, policejních orgánů a zpravodajských služeb.

„Měly by dostat zelenou k vytvoření globální pracovní skupiny, která se zaměří na největší pračky peněz na této planetě, na profesionály, kteří se slouží podsvětí. To však nemohou udělat sami. Potřebují globální politickou vůli a podporu pro tuto iniciativu. Bohužel je u moci příliš mnoho lidí, kteří jsou součástí „Zrady“. Ti ale nikdy dobrovolně nezmění pravidla pro nejmocnější z bohatých,“ myslí si.

Ekonomické sankce proti Rusku podle něj ale mohou vytvořit účinný tlak a mít vliv na současné Putinovo rozhodování. „Věřím, že ruský lid nakonec uzná, že Putinova iracionální válka na Ukrajině má dopad i na ně. Může to být jediný způsob, jak ruští občané uvidí logiku v odtržení se od Putina, a Putin si uvědomí, že tato válka má obrovské negativní dopady,“ odhaduje Mazur.

Upozorňuje i na sérii podivných úmrtí ruských oligarchů v posledních měsících, na která upozornila světová média. „Tento typ zabíjení přirovnávám k tomu, co dělají mexické kartely s těmi, kteří pod hranicemi USA kopou masivní tunely pro pohyb drog a peněz. Jakmile je práce hotová, zabijí dělníky, aby zajistili, že nedojde k úniku informací,“ konstatuje.


Robert Mazur je již 27 let americkým federálním agentem, je certifikovaným znalcem v oblasti praní špinavých peněz v USA i v Kanadě. Je autorem bestselleru deníku New York Times „Infiltrátor“, memoárů o první polovině svého života v utajení, kdy pral peníze v rámci Medellínského kartelu Pabla Escobara. Byl také výkonným producentem stejnojmenného filmu. Jeho nová kniha „Zrada“ (The Betrayal) jsou memoáry o jeho posledním tajném úkolu, infiltrace do kolumbijského kartelu Cali a panamského podsvětí, který ho málem stál život. Je prezidentem společnosti KYC Solutions, která poskytuje přednášky, školení, poradenství a služby soudních znalců po celém světě.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)