Sněm hnutí Trikolóra (leden 2024), vlevo Zuzana Majerová, vpravo poslanec AfD Petr Bystroň. Foto: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Putinovci bez jmen a tváří. „Novináře“ Voice of Europe si nikdo nevybavuje

Napsal/a Vojtěch Berger 3. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Necelý týden po odhalení ruského pozadí webu Voice of Europe, přes jehož pražskou centrálu chtěl podle BIS Kreml mimo jiné ovlivnit eurovolby, jsou hlavní tváře aféry známé. Jsou jimi Viktor Medvedčuk a Arťom Marčevskij, dlouholetí souputníci z proruské politické i mediální sféry na Ukrajině. Kdo však byli přímí tvůrci Ruskem financovaného webu, zůstává nejasné. Na jména redaktorů si náhle nemůžou vzpomenout ani politici či byznysmeni, kteří s nimi osobně mluvili.

„Personální evidenci novinářů jsme nedělali,“ vysvětluje ředitel kanceláře hnutí Trikolóra Martin Gebauer, proč neumí říct, kdo přesně za Voice of Europe dorazil na stranický sjezd Trikolóry letos v lednu. Web tam pořídil rozhovor s předsedkyní strany Zuzanou Majerovou Zahradníkovou.

Běžnou praxí při podobných akcích přitom je, že se novináři předem povinně akreditují jménem redakce i jménem svým. „Před 16. hodinou se dostavilo několik novinářů a fotografů z různých médií. Všichni novináři, kteří požádali o rozhovor, ho dostali,“ popisuje Gebauer s tím, že Voice of Europe byl prostě jedním z médii přítomných na tiskové konferenci.

Faktem je, že ani sám Voice of Europe své lidi nijak zvlášť nepropagoval. Z videorozhovorů, které během několika měsíců svého fungování publikoval, nebylo patrné, kdo stál za mikrofonem či za kamerou. Jména autorů nebyla ani u přepisu rozhovorů na webu.

Volal redaktor, jestli může přijít

Se značnou vstřícností se Voice of Europe setkal i na další politicko-společenské akci, Česko-slovenském diplomatickém večeru v Bratislavě v polovině března. Na akci, kterou pořádal časopis Business Soirée spolu s partnery, byl Voice of Europe dokonce jednou z partnerských organizací.

V sále byl i jeho velký reklamní banner, podobně jako bannery dalších sponzorů, respektive partnerů večera.

„Mně osobně volal redaktor od nich z redakce, jestli můžou dát mediální info o našem diplomatickém večeru a jestli se na něj můžou přijít podívat,“ říká na dotaz HlídacíPes.org organizátor večera z The Business Soirée Peter Závodský.

Pozvánku s termínem akce prý v únoru dostalo přes sto lidí. Společenského večera se zúčastnila řada aktivních i bývalých českých i slovenských politiků.

Akce proběhla pod záštitou slovenského ministerstva hospodářství, mezi hosty byla třeba slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková, ministr financí Ladislav Kamenický nebo šéf poradců premiéra Fica Erik Kaliňák.

Za českou stranu dorazili třeba exministr zahraničí Cyril Svoboda, poslankyně a poslanci Monika Oborná, Miloslav Janulík, Jaroslav Foldyna nebo exministr kultury Antonín Staněk. Mezi hosty byla i zmiňovaná předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková a německý poslanec za AfD Petr Bystroň.

Bylo to legální médium…

Právě Petr Bystroň měl být podle informací Deníku N a německého týdeníku Der Spiegel jedním z evropských politiků, ke kterým tekly přes Voice of Europe peníze. Celkem mělo jít podle těchto zdrojů o statisíce eur, v hotovosti i v kryptoměnách. Bystroň odmítá, že by sám peníze přijal, a tvrdí, že proti Deníku N chystá právní kroky.

Přímo na společenském večeru v Bratislavě pořídil Voice of Europe rozhovor s šéfem Ficových poradců Erikem Kaliňákem. I zde by se dalo očekávat, že se média na akci předem akreditovala a organizátorům poslala konkrétní jména novinářů, kteří dorazí. Peter Závodský však ani na opakovaný dotaz žádné jméno redaktora nebo redaktorů Voice of Europe nedokázal dohledat a zůstal jen u obecných poznámek:

„Protože se jednalo o legálně, zákonně fungující médium registrované v ČR, tak jsme v tom neviděli žádný problém (…) Podobnou mediální spolupráci nám denně z našich akcí nabízejí i jiná média,“ říká Závodský několik dní poté, co okolnosti ruského financování a řízení webu Voice of Europe vyšly najevo.

„S předmětným médiem už žádnou další spolupráci neplánujeme a dopředu ji vylučujeme,“ dodává. To je však po zápisu firmy Voice of Europe na sankční seznam stejně bezpředmětné.

Identita konkrétních spolupracovníků ruského vlivového webu zůstává nadále neznámá. Ti, kteří s takzvanými novináři Voice of Europe mluvili, s identifikací jména a tváří nepomohou: podle svých slov si jména nepamatují, neumějí je dohledat, respektive se na ně prý nikdy neptali.

Nelze proto vyloučit, že se lidé z Voice of Europe znovu – například v jiném médiu – objeví v tuzemském veřejném prostoru.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)