Putin – archetyp ruských mindráků pohrdající Západem

Napsal/a -pes- 2. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

„Současné dění na Ukrajině i anexe Krymu bylo připraveno v hlavách lidí v Kremlu jako strategický plán, ale spustil to až Majdan,“ říká politický komentátor deníku Právo a znalec ruského prostředí Alexandr Mitrofanov. 

K obsáhlému hodinovému rozhovoru v rámci svého pravidelného podcastového pořadu Na přetřes (viz nahrávka pod textem) si jej pozval publicista a odborník na analýzu dat ze sociálních sítí Josef Šlerka.

Emoce hýbající Ruskem a Putinem

„Mluvím sám za sebe, jsou to mé závěry, mé myšlenky a mohu se mýlit. Ale vycházím z mnoha dostupných ruských zdrojů,“ upozorňuje Mitrofanov, který se kritickým pohledem na současné Rusko a prezidenta Vladimira Putina nijak netají.

Jeden ze základních Putinových myšlenkových impulsů je podle něj za každou cenu zachovat své současné postavení a rozšířit svůj vliv ve světě. „Tyto pohnutky vedly k tomu, že poté, co začalo být jasném, že Ukrajina nechce svou budoucnost spojovat s Ruskem, ale spíše se Západem, spustil akci Krym a další,“ podotýká Mitrofanov.

Proč je ale Ukrajina pro Rusko mentálně tak důležitá?

Na to je podle Mitrofanova několik odpovědí. Jednou z nich spočívá v emocích, jež zachvátily nejen kremelské špičky, ale i většinu ruské společnosti: „Ukrajina se chce od Ruska odříznout, ale ono ji stále cítí jako svou součást. Jsou to iracionální pohnutky, ale hrají velkou roli a dokázaly vybudit i tu obrovskou zemi.“

Mnozí ruští insideři se podle Mitrofanova také shodují, že Vladimira Putina velmi vylekal osud někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího: „Ta potupná smrt člověka, který předtím držel celou zemi v šachu. Takže další emoční hnutí.“

A za třetí je tu i racionální pohled. „Putin hluboce pohrdá Západem jako takovým a je přesvědčen, že západní společnosti i západní politici jsou třasořitky, které je možné v čase přebít, zatlačit a zničit hrubou silou. A tak i postupuje,“ říká Mitrofanov.

Ztělesnění ruských mindráků

Dění na Ukrajině směřující k Západu bylo proto v Putinově myšlení něco vrcholně drzého. „Putin je osobně i archetypálně ztělesním všech možných mindráků ruského národa a tohle nemohl přenést přes srdce,“ konstatuje Alexandr Mitrofanov. Ten v pořadu mimo jiné komentuje i stávající protiruské sankce, respektive to, na koho jsou namířeny.

„K tomu je dobré vědět, jak Putinovo okolí vypadá. Putin je na vrcholu, rozhoduje on sám. Pak má nejbližší okruh spolupracovníků, „čekisty“, lidi za tajných služeb, armády. A pak je tu zóna lidí, kteří mají peníze a údajně jsou také Putinovou peněženkou. Hlavně tito lidé jsou terčem sankcí,“ popisuje komentátor.

Sankce tedy podle něj nemíří proti ruskému lidu, ale na lidi z nejbližšího okruhu. „Jenže okamžitě poté následovaly vnitřní ruské reciproční sankce a až ty míří proti ruskému obyvatelstvu. To jsou ty potraviny z dovozu, to jsou ty náhle prázdné regály,“ upozorňuje Mitrofanov v podcastovém pořadu, v němž se s Josefem Šlerkou dále zabývá vedle Ruska, Ukrajiny a Putina i dalšími osobnostmi ruského dění jako je Michail Chodorkovský, Alexandr Navalný nebo Ramzan Kadyrov.

27. 1. 2015 – Na přetřes opět pozván Alexandr Mitrofanov by Josef Šlerka on Mixcloud

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)