Foto: Profimedia

Psí uši: Specifika české fotbalové kabiny. Brabec i Kuchta poszli pić

Napsal/a Robert Malecký 27. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Pomalu nastává čas adventního usebrání, shánění levného másla z Polska a sázení česneku. Letos jsme zvolili odrůdy Otakar a Topaz. Dobře přezimují, jsou odolné vůči mrazu i jinak vhodné do našich podmínek. Tolik krátký receptář na úvod, abychom se připravili na ponor do kalných vod našeho politického bahníčku. Nuže, pojďme ke strojům.

  • Proradná ODS přešla do frontálního útoku a svého daňového spojence, Babišovo hnutí ANO, se pokusila rozložit zdola. Inspirovala se starým dobrým trikem klausovské šedé zóny, která rozkládala komunismus chalupařením, a poslala Babišovi své nejlepší kusy. Jenže nepovedlo se, majitel hnutí ANO trik prohlédl, když policie obvinila 19 lidí a dvě firmy podezřelé z manipulace s veřejnými zakázkami na pardubickém magistrátu. Mezi nimi třeba bývalého primátora Pardubic Martina Charváta, který byl dříve v ODS.

ODS má korupci v DNA.

(Andrej Babiš, Novinky.cz, 24. listopadu)

Přetahovaná tohoto druhu mezi ANO a ODS je látka, ke které si kupujeme popcorn. Výčet špičkových straníků hnutí ANO s minulostí v ODS je dlouhý, namátkou Richard Brabec, muž s průkazkou číslo 002, Jana Mračková Vildumetzová, Patrik Nacher, Jaroslava Pokorná Jermanová nebo Adam Vojtěch. Babiš si svůj genetický profil tvrdě chrání a pardubické straníky nechal okamžitě vyloučit. Aby to nakonec nedopadlo tak, že ve hnutí zůstane sám a členskou základnu mu obstará armáda Karlů Havlíčků.

Naše velká chyba byla, že jsme neprověřovali tyhle ódéesáky, kteří nám nalezli do hnutí.

(Andrej Babiš, Deník N, 22. listopadu)

V pořádku. Jen ve slově „estébáky“ má pan předseda několik překlepů.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Ve skutečnosti ale český člověk není živ politikou, ale fotbalem. Což jsme objevili už i my a dvakrát se zde kopané celkem úspěšně věnovali. A ono to trvá! Česká reprezentace si vybírá trenéra a přirozeně v našich zaprděných podmínkách nemohla zůstat stranou otázka, zda by tu slavnou českou fotbalovou reprezentaci, co si z ní všude sedají na zadek, mohl trénovat zahraniční trenér. No a co myslíte? Nemohl přece.

Český fotbal je specifický a zejména v kabině má své kulturní prostředí.

(Předseda fotbalové asociace Petr Fousek, iDNES.cz, 21. listopadu)

Ano, český fotbal je skutečně specifický a zahraniční trenér by mohl mít v kabině problémy. Proto přinášíme základní slovníček frází, které by se cizojazyčnému trenérovi mohly hodit, pro začátek se poohlížíme pro blízkost mentalit ve visegrádském prostoru. Nuže:

Ivanek, barátom, tudsz beszélni? (Ivanek, przyjacielu, możesz mówić?)

Megérkeztek a pontyok. (Przybył karp.)

Případně ještě univerzální: Brabec i Kuchta poszli pić.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Občas je pro zvýšení své už tak mimořádné obliby vhodné trochu zajet i do kolegů novinářů. Minulý týden jsme psali o tom, že měl prý mladík na Brněnsku sex s kozou a co to vypovídá o stavu české novinařiny. Text najdete tady. Bylo toho ale víc. Třeba kolegové z Českého rozhlasu přinesli rozhovor o kárné odpovědnosti soudců a státních zástupců s náměstkem ministra spravedlnosti Antonínem Stanislavem, který je pozoruhodný sám o sobě. Třeba tím, jak pan náměstek bezelstně přiznává, že se změna dělá prostě proto, že na ni jsou prachy v Národním plánu obnovy, ať už je to cokoli. Za objev „agresivní náhrady škody“ ale vstoupí kluci a holky z iRozhlasu do učebnic.

V současné době ta výtka nezakládá titul k agresivní náhradě škody, to znamená, že pokud je způsobena škoda a státní zástupce, potažmo soudce, není uznán v kárném řízení, tak stát po něm nemůže vymáhat agresivní úhradu.

(z rozhovoru s Antonínem Stanislavem, iRozhlas.cz, 20. listopadu)

On to pan náměstek samozřejmě neřekl, mluvil o regresivní (či regresní) náhradě škody, tedy celkem užitečném nástroji, který by zejména na horlivé státní zástupce mohl platit. Lidově řečeno: poškodíš – zaplatíš. Článek nám ukazuje, že i automatický přepis od umělé inteligence pořád potřebuje starého dobrého editora. Jenže na ně u v dnešních redakcích prachy nejsou, a to ani v Národním plánu obnovy.

Příspěvek kolegů z regionální redakce České televize pak už jen obrazem:

Krajský soud v Hradci Králové dnes poslal 23letého muže na 19 let do vězení za vraždu své přítelkyně.

Chudák Krajský soud. Teď aby si hledal novou přítelkyni.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)