Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Printscreen ČT,

Psí týden: Žalobci utržení ze řetězu, Číňani v Brně a HlídacíPes.org v dobré společnosti

Porota složená z přibližně stovky významných osobností podnikatelského, mediálního a internetového světa dospěla k závěru, že si HlídacíPes.org zaslouží dvě nominace na Křišťálovou lupu a to v kategoriích zpravodajství a obsahová inspirace. Jsme za to moc rádi. Jestli nás chcete svým hlasem podpořit, zde najdete více informaci i možnost hlasovat. Předem moc děkujeme. A o čem podstatném jsme psali v končícím týdnu? 

 • Ištvangate. Tenhle případ přerůstá v pořádný skandál. Za pět a půl roku ve funkci ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman takovou šlamastyku neřešil, píše reportér Robert Malecký. Muž, který si zakládá na tom vystupovat jako “pan Čistý”, po svém nástupu říkal, že chce státní zastupitelství řídit bez politických vlivů. To se mu podařilo měrou vrchovatou: řídí sbor žalobců, z jejichž vrchních pater se politika naopak vytváří. Pomocí praktik, kdy žalobci stojí nad zákonem a sami si určují pravidla trestního řízení. Což, pokud je chyba systémová, a nikoli exces, není nic jiného než prokurátorský stát. Ano, řeč je o praktikách Vrchního státního žalobce v Olomouci Ivo Ištvána a jeho oblíbených policejních důstojníků.

 

 

 • Nejvlivnější osobností české energetiky je aktuálně náměstkyně ministra průmyslu pro řízení sekce energetiky Lenka Kovačovská. „Svého“ ministra Jana Mládka předstihla o dvě příčky. Dvojkou je generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Plyne to z nového žebříčku nejvlivnějších osobností tuzemské energetiky #EurActory40, který sestavil zpravodajský portál EurActive.

 

 • Babišovi se nedaří dostat ČEZ pod svou kontrolu. Nemám žádné páky, postěžoval si. Pro ministra financí Andreje Babiše se v žebříčku místo nenašlo. A to přesto, že se od svého vstupu do politiky snaží ovládnout pomocí svých lidí energetický gigant ČEZ. Jeho frustrace zjevně vzrůstá. Nejnověji ho blogový příspěvek datového analytika Jiřího Skuhrovce o tom, jak společnost ČEZ Distribuce opakovaně porušuje pravidla pro veřejné zakázky, přiměl k pozoruhodné reakci – stížnosti na to, že „pokud jde o ČEZ, naráží Ministerstvo financí na zdejší politickou realitu“.

 

 • razitko

  ©©

  Česká republika v některých rysech nezapře svou rakousko-uherskou minulost, všímá si publicista Martin Malý. Například v přetrvávajících vztazích vrchnost – poddaný. Sice se od revoluce mnohé zlepšilo a co se týče vstřícnosti a svižnosti úřadů by nám prý mohli mnohé evropské země závidět, ale některé rysy zůstaly úřednictvu společné. Úřednictvo žije v silně hierarchické společnosti, v níž je všudypřítomný prvek strach ze ztráty pozice. Z tohoto strachu pramení třeba odpor úřednictva vůči tomu, aby poddaní – ehm, pardon, chtěl jsem napsat “občané” – měli přístup k interním věcem úřadů, aby (nedej Razítko!) viděli, co a jak úřad rozhoduje a co dělá. Více v glose Pokuty za nepoužívání datové schránky. Úřad může, občan musí!

 

 

 • Česko zůstává v globální konkurenceschopnosti na 31. místě. V letošním roce Světové ekonomické fórum porovnávalo data ze 138 ekonomik světa. Česká republika se stejně jako před rokem umístila na 31. místě. Je to dobrá, nebo špatná zpráva?

 

 • 11286011483_9a9a3a1a14_z

  ©©

  Před třemi lety se na tradičním brněnském strojírenském veletrhu představilo pouhých šest vystavovatelů z nejlidnatější země světě. Pro letošní rok je Čína partnerskou zemí veletrhu, její výstavní plochy v „Pavilonu Číny“ zaberou 3000 metrů čtverečních, představí se na 150 firem i početná čínská delegace. Zkrátka – Čína jede do Brna.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno