Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
AK Rockefeller via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Čína jede – do Brna. Na strojírenském veletrhu se představí 150 čínských firem

Před třemi lety se na tradičním brněnském strojírenském veletrhu představilo pouhých šest vystavovatelů z nejlidnatější země světě. Pro letošní rok je Čína partnerskou zemí veletrhu, její výstavní plochy v „Pavilonu Číny“ zaberou 3000 metrů čtverečních, představí se na 150 firem i početná čínská delegace.

„Co se týče servisu, žádný zvláštní nevyžadují. Jsme jim nápomocni s organizací jako každé předchozí partnerské zem,“ říká tiskový mluvčí Veletrhů Brno Jiří Erlebach. Letošní mohutnou čínskou účast i partnerství s brněnským veletrhem schvalovala přímo čínská vláda jako součást své strategie pro střední a východní Evropu.

Memorandum bylo podepsáno během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Tin-pchinga v Praze.

PSALI JSME:

Nejen čínské vlajky. Prezidenta komunistické země vítaly i transparenty českých médií

„Považuji za opravdu velký úspěch naší ekonomické diplomacie, že se podařilo zajistit účast Číny jako partnerské země,“ řekl ministr průmyslu Jan Mládek na tiskové konferenci, na niž přizval i zástupce čínské ambasády v Praze, obchodního radu Yongru Chenga.

Mezi čínskými firmami například budou: Aviation Industry Corporation of China, China Machinery Engineering Corporation, Yanfeng Automotive Interiors of SAIC Motor Corporation, Shanghai Electric, Inesa, Shanghai Rainbow Fish Ocean Technology, Zhejiang CF Moto a Wanxiang Group a řada dalších. Kompletní seznam ke stažení ZDE

Vývoj počtu čínských firem na Mezinárodní strojírenském veletrhu v Brně

veletrhcina

Čínský zájem o Českou republiku v posledních letech výrazně stoupá. Projevuje se to jak nárůstem čínských investic, či spíše akvizic společnosti CEFC, ale také v zájmu čínských tajných služeb o Česko.

PSALI JSME: Šéf čínské CEFC osobně odmítl spojení s vojenskou propagandou. Přibyl však nový dokument 

V posledních výročních zprávách na to upozorňuje Bezpečnostní informační služba právě i v souvislosti s vědeckým výzkumem, průmyslem a technologiemi.

„Čínské diplomatické, zpravodajské a ekonomické entity se soustředily na využití úspěchů z předchozího roku a intenzivně pokračovaly v rozšiřování a kultivaci (pro)čínské vlivové infrastruktury v české politice a ekonomice,“ píše ve veřejné části své výroční zprávy BIS s tím, že v roce 2015 byla dominantní čínskou zpravodajskou silou v ČR vojenská rozvědka.

Její činnost pak doplňovaly aktivity specifické čínské zpravodajské organizace, kterou je Odbor pro mezinárodní styky Komunistické strany Číny.

Jedná se o agenturu, která spadá pod Ústřední výbor KS Číny a do jejíž gesce patří kromě zahraničních vztahů právě i zpravodajská činnost.

ČTĚTE TÉŽ: Sinolog Martin Hála: Čínské aktivity v Česku jsou krajně znepokojivé. Politici to ignorují

„Čínská diplomacie, byznys a zpravodajské služby v roce 2015 navázaly na úspěchy předchozího roku a pokračovaly v rozšiřování a prohlubování vlivové infiltrace české politiky a složek české státní moci,“ píše BIS.

I přes vysokou účast svých firem však Čína nebude na veletrhu nejvýznamnější zemí – co do počtu zúčastněných firem ji již tradičně předčí hlavní český obchodní partner, Německo, s 250 vystavovateli.

Hlavním tématem veletrhu je – stejně jako loni – Průmysl 4.0, tedy důraz na inovativní technologie automatizace, robotizace, digitalizace a zasíťování.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

11 komentářů

 1. Němec napsal:

  Čína a Rusko si ovládnutí České republiky rozdělili. Jedni hnusnou propagandou a druzí levnými zmetky a surovinami, kterými zničí naše hospodářství. Kolaborantskou základnu si už vybudovali. Doufám, že nás nečekají i klobásy ze psů a koček.

  • nováček napsal:

   Co taky jiného s takovou trochu rozplizlou skvrnkou na mapě Evropy dělat,že ano? A kdoví, jestli ty levné klobásy v supermarketech, jejichž majiteli jsou Tu Němci /což ještě ujde/, tu Holanďané, tu Angličané, tu Kdovíkdo) jsou aspoň ze psů a koček; kdoví jestli nejsou třeba z potkanů? Synovec mého kamaráda, řezník, říká :“Jím jen ty salámy, co jsem si sám vyrobil, jen u těch vím z čeho jsou; těch potkánů a myší, co je na provozech!“.

 2. Jakub Bouček napsal:

  To budou mít ostatní vystavovatelé vážně radost. Čínské firmy jsou proslulé tím, že právě na veletrzích rády „obhlížejí“ vystavované technologie. V minulosti se stala řada incidentů, které vyústily v zákaz pohybu čínských občanů po tom či onom výstavním areálu. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se s takovým nárůstem v Brně vyrovnají a zdali díky tomuto nárůstu čínských vystavovatelů nepřijdou o vystavovatele z ostatních zemí, ČR nevyjímaje.

 3. František Navrátil napsal:

  Každopádně je to pokrok. Kdyby byla hospodářská spolupráce řízena pražskou kavárnou, byl by na veletrhu jen stánek Tibetu s modlícími mlýnky.

  • Petys napsal:

   Ovšem Tibeťan zase nepajcuje a nekrade vše co uvidí jako Číňan.

 4. Němec napsal:

  V České republice skončil komunismus, socialismus nebo co to bylo, protože naše hospodářství bylo napojeno na Sovětský svaz, kdy kvalita musela ustupovat kvantitě a v závěru už i Sovětský svaz od nás přestal nakupovat výrobky. Tím komunisti ztratili peníze na své lži a museli odejít z vlády. Miliony kulichů zmijovek už to nemohlo zachránit. Na to měli komunisti Komárkův estébácký a KGB prognostický ústav aby jim to vysvětlili. Ti chytří STB a KGB na čas zmizeli aby se jako kapitalisti vrátili. 150 vystavovatelů z Číny je jen 150 průmyslových špionů. Nebo se pletu?

 5. sundialer napsal:

  Jen malá technická poznámka: Brněnské výstaviště zabírá zhruba plochu úctyhodných 80 ha, což je ovšem necelý čtvereční kilometr, takže zmíněné 3 čtvereční kilometry v úvodu jsou asi špatně…

  • Robert Břešťan napsal:

   Máte pravdu, omlouvám se. Udělal jsem ze 3000 metrů čtverečních 3 km2. Děkuji za upozornění.

   • sundialer napsal:

    Když jste to opravil, tak to klidně obojí smažte – jen jsem neměl jinou možnost kam bych to upozornění poslal.
    Ale když už jsem se tím zabýval, tak jen pro zajímavost. BVV je opravdu docela veliké výstaviště a jako maximální kapacitu uvádějí 40 533 metrů čtverečních: https://goo.gl/oDkUE1
    To tedy znamená, že uvedených 3 000 metrů čtverečních představuje pouhých 7 % z maximální kapacity výstaviště.
    To vše samozřejmě nemění nic na tom, že nápadný nárůst počtu čínských vystavovatelů je hodný naší zvýšené pozornosti…

 6. standa napsal:

  Vážení vy jste stejní jako pan Němec! Vaše propaganda je čistě proamerická!Schválíte jen co vám pasuje!

  • Ondřej Neumann napsal:

   Jestli máte na mysli komentáře k článkům, tak schvalujeme všechny věcné a slušné.

Přidávání komentářů není povoleno