Čína jede – do Brna. Na strojírenském veletrhu se představí 150 čínských firem

Napsal/a Robert Břešťan 26. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Před třemi lety se na tradičním brněnském strojírenském veletrhu představilo pouhých šest vystavovatelů z nejlidnatější země světě. Pro letošní rok je Čína partnerskou zemí veletrhu, její výstavní plochy v „Pavilonu Číny“ zaberou 3000 metrů čtverečních, představí se na 150 firem i početná čínská delegace.

„Co se týče servisu, žádný zvláštní nevyžadují. Jsme jim nápomocni s organizací jako každé předchozí partnerské zem,“ říká tiskový mluvčí Veletrhů Brno Jiří Erlebach. Letošní mohutnou čínskou účast i partnerství s brněnským veletrhem schvalovala přímo čínská vláda jako součást své strategie pro střední a východní Evropu.

Memorandum bylo podepsáno během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Tin-pchinga v Praze.

PSALI JSME:

Nejen čínské vlajky. Prezidenta komunistické země vítaly i transparenty českých médií

„Považuji za opravdu velký úspěch naší ekonomické diplomacie, že se podařilo zajistit účast Číny jako partnerské země,“ řekl ministr průmyslu Jan Mládek na tiskové konferenci, na niž přizval i zástupce čínské ambasády v Praze, obchodního radu Yongru Chenga.

Mezi čínskými firmami například budou: Aviation Industry Corporation of China, China Machinery Engineering Corporation, Yanfeng Automotive Interiors of SAIC Motor Corporation, Shanghai Electric, Inesa, Shanghai Rainbow Fish Ocean Technology, Zhejiang CF Moto a Wanxiang Group a řada dalších. Kompletní seznam ke stažení ZDE

Vývoj počtu čínských firem na Mezinárodní strojírenském veletrhu v Brně

veletrhcina

Čínský zájem o Českou republiku v posledních letech výrazně stoupá. Projevuje se to jak nárůstem čínských investic, či spíše akvizic společnosti CEFC, ale také v zájmu čínských tajných služeb o Česko.

PSALI JSME: Šéf čínské CEFC osobně odmítl spojení s vojenskou propagandou. Přibyl však nový dokument 

V posledních výročních zprávách na to upozorňuje Bezpečnostní informační služba právě i v souvislosti s vědeckým výzkumem, průmyslem a technologiemi.

„Čínské diplomatické, zpravodajské a ekonomické entity se soustředily na využití úspěchů z předchozího roku a intenzivně pokračovaly v rozšiřování a kultivaci (pro)čínské vlivové infrastruktury v české politice a ekonomice,“ píše ve veřejné části své výroční zprávy BIS s tím, že v roce 2015 byla dominantní čínskou zpravodajskou silou v ČR vojenská rozvědka.

Její činnost pak doplňovaly aktivity specifické čínské zpravodajské organizace, kterou je Odbor pro mezinárodní styky Komunistické strany Číny.

Jedná se o agenturu, která spadá pod Ústřední výbor KS Číny a do jejíž gesce patří kromě zahraničních vztahů právě i zpravodajská činnost.

ČTĚTE TÉŽ: Sinolog Martin Hála: Čínské aktivity v Česku jsou krajně znepokojivé. Politici to ignorují

„Čínská diplomacie, byznys a zpravodajské služby v roce 2015 navázaly na úspěchy předchozího roku a pokračovaly v rozšiřování a prohlubování vlivové infiltrace české politiky a složek české státní moci,“ píše BIS.

I přes vysokou účast svých firem však Čína nebude na veletrhu nejvýznamnější zemí – co do počtu zúčastněných firem ji již tradičně předčí hlavní český obchodní partner, Německo, s 250 vystavovateli.

Hlavním tématem veletrhu je – stejně jako loni – Průmysl 4.0, tedy důraz na inovativní technologie automatizace, robotizace, digitalizace a zasíťování.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)