Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Mike_fleming via Foter.com / CC BY, zdroj

Starosti Antimonopolního úřadu: Nebude pokuta 5000 Kč pro ČEZ likvidační?

GLOSA Je hezké, když je státní úřad sociálně citlivý a důkladně zkoumá to, zda sankce, kterou musí chtě nechtě udělit, nebude pro pokutovaného likvidační.

Tím spíše ve státě, kde i předseda vlády otevřeně přiznává, že nikoli nevýznamná část z 380 tisíc lidí evidovaných na úřadě práce, stálé zaměstnání ani nechce – protože je na ně uvalena exekuce a mít evidovaný příjem pro ně není žádná motivace…

Ale zázraky se dějí a občas i (vše)mocné úřady ukážou vlídnou tvář. Příkladem budiž nedávné zkoumání Úřadu pro ochranu hospodářské soutěž ve věci – pozor – ČEZ Distribuce.

Ano, i takto finančně výkonnou společnost by pokuta mohla zabolet a tak se ÚOHS jal zkoumat, jak moc nepříjemný by pro tuzemského energetického šampióna trest za porušování pravidel pro zadávání veřejných zakázek mohl být:

„Z údajů uvedených ve výroční zprávě pro rok 2015 vyplývá, že zadavatel v posledních třech letech vykázal čistý zisk přesahující 6,5 miliardy Kč. Vzhledem k této skutečnosti Úřad konstatuje, že stanovenou výši pokuty nelze vzhledem k výši finančních prostředků, jimiž zadavatel v rámci svého rozpočtu disponuje, považovat za likvidační,“ napsal ÚOHS ve svém závěru zkoumajícím celkem 144 správních deliktů týkajících se veřejných zakázek.

Úřad si udělal jasno a ČEZ udělil pokutu – ve výši rovných 5000 Kč.

Avšak uznejme – ÚOHS „níži“ udělené pokuty obecně vzato odůvodnil rozumně. Pokuta přeci nemá mít jen funkci represivní, ale i preventivní – výchovnou s vírou, že on to už snad příště neudělá.

Jak jistě musí uznat třeba i všichni ti majitelé datových schránek, kterým nyní finanční úřady plošně rozdávají pokuty 2000 Kč za to, že měli tu drzost přihlásit se k daňové povinnosti papírem… Ale mohou být rádi. Mohli dopadnout jako ČEZ.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. Petr Jantač napsal:

    Ten výsměch patří českým soudům, nikoli protimonopolnímu úřadu. Myslíte si, že by úřad psal do svých rozhodnutí takové hlouposti, kdyby nemusel? Kdyby úřad nezdůvodnil pokutu z hlediska možných likvidačních důsledků a pokutovaný u soudu namítal, že pokuta je likvidační, tak soud by zrušil rozhodnutí kvůli nepřezkoumatelnosti. Tu blbost si vymyslely soudy a běda tomu, kdo by si u pětitisícové pokuty ukládané subjektu s desetimiliardovými obraty myslel, že zdravý rozum je nad české soudy.

  2. Karel Novotný napsal:

    Promiňte, ale tento článek je úlet. Za uveřejňovací delikty ÚOHS ukládá podobné pokuty. Že pokuta nesmí být likvidační vyplývá ze správního řádu a je k tomu poměrně rozsáhlá judikatura NSS, takže pro každý úřad je nejjednodušší dávat do rozhodnutí „pro pořádek“ podobné odstavce, jakkoliv mohou znít absurdně.

Přidávání komentářů není povoleno