Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
www.fap.ru,

Akce Rhodos: Zemanův pravidelný hostitel Jakunin je prodlouženou rukou Putina

ANALÝZA. Zájem Kremlu v Česku? Mít na Pražském hradě prezidenta s pochopením pro ruský pohled na svět až do roku 2023.

Prezident Miloš Zeman po dvou letech opět navštíví konferenci Dialog civilizací, kterou ve dnech 30. září až 1. října pořádá stejnojmenný „výzkumný institut“, bývalé Světové veřejné fórum, na ostrově Rhodos. Podle tiskového mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka bude dokonce jedním z hlavních řečníků.

Petrohradské začátky

Cílem konference je podle oficiálních webových stránek snaha vytvořit prostor pro konstruktivní dialog a spolupráci mezi civilizacemi.

Zakladatelem institutu Dialog civilizací je blízký spolupracovník a oddaný spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, ruský oligarcha Vladimir Jakunin, který 22 let sloužil coby důstojník sovětské tajné služby KGB. Paradoxem také je, že Jakunin v Rusku patří ke kritikům západní společnosti, kterou označuje za nemorální a vede organizaci Centr nacionalnoj slavy, která se snaží Rusko ochránit před západním vlivem.

Jakunin je po dlouhá léta považován za vlivnou figuru nejužšího kruhu Putinových stoupenců a ruského vedení. S Vladimírem Putinem se měl Jakunin potkat, když oba pracovali v Petrohradu, kde jej požádal o pomoc s vytvořením tamního obchodního centra. Jakunin se později dle instrukcí Vladimíra Putina stal součástí vedení společnosti Baltské námořní dopravy. Oba zmiňovaní byli rovněž sousedé v elitní rezidenční části u jezera Komsomolsk a v roce 1996 pak spoluzaložili chatové družstvo Ozero.

Přes železnici do Evropy

V letech 2005-2015, kdy byl Jakunin šéfem Rossijskije železnyje dorogi (ruské železnice), se podle zprávy amerického ministerstva financí běžně radil s Vladimírem Putinem ohledně vedení ruských železnic a doprovázel ho na jeho mezinárodních i vnitrostátních cestách. Z této pozice měl v roce 2015 odejít, aby se ucházel o pozici kaliningradského senátora, i když zde nikdy nežil.

Záhy po jeho rozhodnutí se záhadně vynořilo prezidentovo osvědčení o Jakuninově diplomatické činnosti, které bylo datováno 18. dubna 2014, díky čemuž se na něj mohla dle ruských zákonů vztahovat výjimka. Nutno však podotknout, že jeho jmenování nebylo zveřejněno v úředním věstníku, jak nařizuje zákon, a ani média nenašla informace o tom, že by měl Jakunin po dobu pěti let sloužit jako velvyslanec Ruské federace.

Z tohoto plánu však později sešlo. Podle některých médií byl z čela ruských železnic vyhozen poté, co Jakuninův syn požádal v době „války se Západem“ o britské občanství. Sám Jakunin však tato tvrzení popírá a Kreml se rozhodl záležitost nekomentovat.

V současné době, kdy ruský oligarcha rozvíjí své aktivity ve střední Evropě a Německu, můžeme jednoznačně hovořit o pro-kremelské vlivové operaci.

Putinův oligarcha

Jakuninovy aktivity dlouhodobě mapuje ruský právník a politický aktivista Alexej Navalný, který je známým kritikem korupce v Rusku.

Podle Navalného Jakuninova rodina vybudovala gigantické impérium a díky korupci a offshorovým firmám po celém světě patří k nejbohatším v zemi. O pochybných obchodních transakcích Jakuninovy rodiny rozsáhle informovala i agentura Reuters.

Jakunin byl rovněž spoluzakladatelem banky Rossiya, která má úzké finanční vazby na vnitřní kruh Vladimíra Putina. Vedle  jeho otevřené podpory anexe Krymu to byl rovněž jeden z důvodů, proč se ocitl na sankčním seznamu Spojených států a Austrálie. I když mu v obou zemích byla zmrazena veškerá aktiva a byly mu zamezeny jak obchodní transakce s americkými firmami, tak cestování do USA a Austrálie, na evropském sankčním seznamu se doposud nenachází.

Může tudíž nadále cestovat na svou konferenci, která se koná v pětihvězdičkovém hotelu na řeckém Rhodose. Jeho aktivity – včetně protiamerického a prokremelského pohledu na svět – nevadí ani účastníkům Dialogu civilizací.

Díky svým spojencům nejen ve střední Evropě může Vladimir Jakunin plnit úlohu prodloužené ruky Kremlu, která nyní sahá až do Berlína, kde byl v letošním roce otevřen již zmiňovaný výzkumný institut Dialog civilizací. V jeho boardu sedí i bývalý český prezident Václav Klaus.

Loutkovodič na Rhodosu

Když víme, kdo je Vladimir Jakunin, můžeme se podívat na způsob, kterým dlouhodobě pracuje na Miloši Zemanovi. Jde o proces, který můžeme popsat jako učebnicově prováděnou vlivovou operaci.

Citujeme z nedávno zveřejněné studie think-tanku Evropské hodnoty Schéma vlivu Ruské federace v ČR:

 • Zeman je častým hostem Jakuninova fóra na Rhodosu. Podle dostupných informací tam Zeman začal cestovat před více než deseti lety. To bylo v období, kdy byl nejméně silný. Po roce 2003 opustil politiku a, jak sám popisuje, stal se mužem, který rád tráví čas se sekanou a knihou na své chatě na Vysočině. Muž, který Zemana Jakuninovi představil, byl, podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka, Vojtěch Filip. Ten však takovou informaci odmítá. Další zdroje ze Zemanova okolí ukazují, že Jakunin se dlouhodobě znal s bývalým vysokým důstojníkem komunistické armády Zdeňkem Zbytkem, který krátce po 17. listopadu 1989 potvrdil, že armáda byla stále připravená a vyzývala k potrestání demonstrantů. V minulosti měl Zbytek velmi blízký vztah se současným prezidentem a byl jedním z členů klubu přátel Miloše Zemana. Později se z něj vyvinula politická skupina SPOZ, která podporovala Zemana v prvních přímých prezidentských volbách a tím mu pomohla dostat se na Hrad.
 • V minulosti Zbytek Zemana osobně provázel na rhodská fóra (ale i na další akce pořádané Dialogem civilizací). Nemá ovšem zájem mluvit o své údajné přítomnosti na počátku Zemanova a Jakuninova přátelství. „Nebudu komentovat jakékoliv osobní záležitosti,“ řekl. A k otázce, jak se setkal s Jakuninem, sám říká, že to bylo v roce 2003 někde „nad pivem“. Zeman navštěvoval sympozia a další události Dialogu civilizací jako soukromá osoba. Zde vidíme poměrně obvyklou metodu vlivových operací – v okamžiku, kdy je cílová osoba „dole“, je vhodné jí poskytnout pocit důležitosti a uznání. Zvláště u ješitných jedinců je jednoduché tímto způsobem získat hluboký vztah a vnitřní pocit vděčnosti.
 • Pouze v posledních letech Zeman jel za Jakuninem jako oficiální zástupce českého státu. „Všechny výdaje byly hrazeny organizátory,“ řekl jeho mluvčí. Nicméně nebyl tam pouze prezident, ale i jeho manželka Ivana, kancléř Vratislav Mynář, mluvčí Jiří Ovčáček, bývalý přítel Zemanovy dcery, současný zaměstnanec prezidentského protokolu Vladimír Kruliš a prezidentův hlavní poradce Martin Nejedlý. Všem těmto lidem byla Jakuninem fakticky placena dovolená.
 • Když analyzujeme vstřícnost Miloše Zemana ke kremelské politice, měli bychom zmínit, že český prezident se vždy obklopoval lidmi, kteří byli nebo stále jsou spojeni s ruskou politikou či podnikáním. Kromě zmíněného Zbytka byl na Rhodosu s prezidentem například Miroslav Šlouf nebo Martin Nejedlý (ten byl kromě jiných záležitostí odpovědný za financování Zemanovy kampaně). Nejedlý, který radí prezidentovi v oblasti energetiky, není zaměstnancem Hradu a jeho oficiální příjem je výhradně z podnikání. To souvisí hlavně s Ruskem. Například v Rusku pracoval pro Plynostav Pardubice a později pro ruský ropný kolos Lukoil.

Jak konstatuje BIS, ruský vliv má v Česku již vytvořenou infrastrukturu, kterou může využít pro manipulaci české veřejnosti, jakým směrem si bude přát.

Vidět, co je zájmem Kremlu v Česku, je velmi jednoduché: Mít na Pražském hradě prezidenta s pochopením pro ruský pohled na svět až do roku 2023.

Autoři:

Jakub Janda,  vedoucí programu Kremlin Watch a zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty

Markéta Krejčí, spolupracovnice programu Kremlin Watch v think-tanku Evropské hodnoty

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Vandal napsal:

  Jak oni jsou ti Rusové geniální, že už 10 let dopředu věděli, že tu bude přímá volba prezidenta a že zvítězí Zeman. Úžasné.
  To fakt nás má autor článku spolu s Jandou za blbce?

  • Sylva Šauerová napsal:

   Proč myslíte, že nutně „museli dopředu vědět“ ? Stačilo přece vyžít situace a uvolnit pár potřebných drobných.
   Nebylo by lepší napsat, že se Vám takový sumář informací zkrátka z ideových důvodů nezamlouvá ? 🙂

   • petrph napsal:

    Víte, jak se říká v  matematice, toto je podmínka nutná, nikoliv sama o sobě dostačující.
    Neboli, nebudu rozporovat neprokazatelnou informaci, zda Rusko (třeba přes Lukoil) podpořilo Zemana ve volbě „nějakými drobnými“ .
    Jenže, nebylo Rusko, kdož u nás přetransformoval demokratické volby do mediálního byznysu, kde o vítězi voleb rozhoduje množství peněz nalitých do mediální podpory svého kandidáta krátce před volbami. Ostatně, bylo to patrné i v minulé prezidentské volbě, jediný kdo dokázal se Zemanem držet krok (a dokonce v závěru mohutně akcelerovat), byl kníže Schwarzenberg, nepochybně mocně dotovaný z ( neevidovaných) zdrojů pana Kalouska.
    Tudíž z tohoto pohledu, je jasné, že Zeman je možná tak to menší zlo (i když chlastá, je sprostej, lže, neomlouvá se a kamarádi se s Rusama). Zatímco ale jiní-stejně silní kandidatí s mohutnými nejasnými finančními zdroji – od svých politických ideových či komerčních mecenášů už budou jenom horší-
    Zatímco ti neustále zmiňování bájní „naprosto poctiví, naprosto morální kandidáti, kteří by měli spojovat národ“ nemají v tomhle byznyse šanci, těm těch potřebných odhadem 50-100 milionů na předvolební mediální kampaň jim nikdo nedá.
    Ale za to Rusové skutečně nemohou

 2. Němec napsal:

  Rusové nejsou geniální, jen BIS pravděpodobně nedostatečně upozorňoval na skrytá nebezpečí před volbami. Pro média byl zase trhák Zeman plavící se ve člunu a né jeho činnost s temným pozadím. Je úžasné jak se dá na kolaboraci vydělat. Jako za Hitlera. Rusové se musí popadat smíchy za břicho.

 3. Josef napsal:

  V podstatě máte pravdu, až na to popadání se smíchy za břicho u Rusů. Myslím, že jim do smíchu v současné době zrovna není. Akce se Zemanem jim sice vyšla, ale mimo Českou republiku už tolik úspěchů nemají. Mám velmi silný dojem, že pro další volební období už ani se Zemanem nepočítají a hledají náhradníka. Jednoho už dost silně testují a sledují, jak by byl českými voliči přijat. A novináře zatím ani nenapadlo si vyhledat na Google jeho životopis a pozastavit se nad několika prapodivnými momenty v životě tohoto člověka vyvolávajícími řadu otazníků. Někteří mu nanejvýš vyčítají nepodstatné hlouposti, jako některé ne příliš povedené texty písní nebo požitkářství. Také poněkud podivné chování našich novinářů.

  • Karel Novotný napsal:

   Vy jste také z BIS, že nemůžete jmenovat? 🙂

   • Josef napsal:

    V tisku se toho o něm už napsalo dost, tak že jsem se domníval, že jmenovat není třeba. Asi tisk nečtete. Tak tedy pro vás: Michal Horáček.

 4. Tomas napsal:

  …prodloužená ruka Putina. Ten titulek je úmyslně z ruštiny? Asi to lépe zní, ale mě to bije do očí. Nebylo by lepší česky napsat ruka Putinova či Putinova ruka?

 5. petrph napsal:

  Jak se zdá, tak Zemanovi odpůrci poněkud přehlédli nazev oné konference „Dialog civilizací“.. O to totiž jde, o skutečný dialog mezi různými civilizacemi, které zastávají naprosto rozdílné politické i kulturní principy a hodnoty. Kteří mají o čem diskutovat, a nikoliv si snad navzájem své principy kritizovat, vyvracet a vnucovat.
  Bohužel, tedy tím že jsme se po sametu „přepólovali“ z komunismu do kapitalismu, naše elity (které dnes kritizují Zemana) vůbec nezačaly svobodně myslet, ale pouze uznávat názory západních velmoci – a otrocky převzaly jejich kolonialistický princip „„The White Man´s Burden“ (rozumějme tedy západního bílého muže) – tedy onu „vládnoucí úlohu Západu“ vnucovat své hodnoty, svou kulturu, svůj zplsob života – všem ostatním po celém světě, a to třeba i válkou násilím a hrozbami. Takto je tedy nyní chápán našimi elitami, které se nyní povýšeny z otroků na dozorce a kontrolory jiných otroků.Ale to je tragický omyl, protože světové velmoci se mezi sebou vždycky dohodnou, a nebudou riskovat válečný střet mezi sebou..Ale i dozorce otroků se vždycky může vrátit zpět mezi ostatní otroky, toho nikdo bránit nebude..Takže se oprávněně musí bát, jestli kolem něj nechodí jiní tajní kontroloři a špioni z obou stran

  • ČERT napsal:

   Jen bych poznamenal, že dnes, v 21.stol., to „white man“ je už nejspíš trochu přežitek. Ostatně, žádný „white man“ není ani již prakticky dosluhující president USA – byť, na druhou stranu, není to ani klasický Afroameričan, potomek dovezených otroků (zkrátka, asi jako syn českých přistěhovalců, a třebaže mluvící jen anglicky, ještě asi není ten správný yankee). Ale budiž v případě USA, na jejichž území ještě v době, kdy český stát i národ (a také jiné evropské národy, i když jsou tu tendence, a obávám se, možná i účelové, to zpochybňovat) měl za sebou již půltisíciletou minulost, nežili ještě žádní běloši ani černoši. – – – Je také otázka, jak blížeji definovat či rozumět pojmu „civilizační, kulturní okruh“. Komunistům se vyčítalo, že nás i v tomto duchovním ohledu příliš táhli k Rusku, přičemž si zakládali i na panslavismu, který má u nás hlubší kořeny. Souhlasil bych s tím, že je to trochu „znásilnění“ jaksi příliš nás ztotožňovat s Rusy, i když jsou nám jazykově relativně blízcí (přece jen, poněkud jiná abeceda, pravoslaví nebo vůbec východní křesťanství se u nás uchytilo jen v omezené míře…). Ale nemohu si pomoci, přespříliš ztotožňovat náš středoevropský, západoslovanský národ s USA (a pozor, teď vůbec nemluvím o tom, že nás aktuálně pojí NATO, nebo o nějakých politických sympatiích a hodnotách) by znamenalo „znásilnění“ ještě mnohem větší. A že řada Severoameričanů má i české kořeny…? Ano, dobře, jenže to může tvrdit skoro celý svět – viz ti Afričané.

 6. Brukev napsal:

  Podívejte se, jaký je poměr článků týkajících se oligarchů, Putina, „neduhů RF“ atd. oproti stejnému z druhé strany => G.Soros, Rotschild/ Rockefeller, Clinton death list, ISIS aka Israeli secret intel. service. Vaše zaujatost je do očí bijící.

  • Josef napsal:

   Běžte tedy na Aeronet, Sputnik, Parlamentní listy, atd., atd. Takových serverů je asi třicet nebo možná i více. Výběr máte bohatý. Pokud vám vadí, že se Hlídací pes se mezi ně neřadí, stačí jen kliknout a jste u „svých“…..

Přidávání komentářů není povoleno