badjonni via Foter.com / CC BY-NC-SA, zdroj

Psí týden: Puzzle čínského byznysu, tichý zabiják smog a nebezpečná pásma kolem Synthesie

Napsal/a Robert Malecký 28. ledna 2017

Výběr toho nejdůležitějšího z originální produkce HlídacíPes.org v končícím týdnu.

 • V poslední době se v čínském, hongkongském a světovém tisku objevily zajímavé zmínky o společnosti CEFC, která je obchodně i vlivově velmi aktivní i v České republice. Ve spolupráci se serverem Sinopsis.cz jsme otevřeli sérii shrnutí toho, co se o této společnosti v zahraničním – běžnému čtenáři nedostupném – tisku píše. A v tématu jsme pokračovali i tento týden:
  Puzzle jménem CEFC: Čínský a světový tisk o tajemné společnosti i jejím vlivu v ČR
 • Tabulky, grafy – a především tvrdá čísla. Kolik lidí má ročně v Česku na svědomí jemný prach?

Smog v Česku. Jen kvůli jemnému prachu v ovzduší v Česku předčasně zemře 12 tisíc lidí

 • Mnoho Evropanů bylo překvapeno prohlášením britské premiérky Theresy Mayové o rozhodnutí Velké Británie zvolit variantu takzvaného tvrdého brexitu a opustit jednotný evropský trh. Většina komentářů v důsledku toho předpovídá Británii hospodářský pokles, protože obchod se zeměmi Evropské unie tvoří 44 procent tamního exportu. Tvrdý brexit bude pro Británii výhodný, dovozuje naopak v analýze Aleš Rozehnal.
 • Pořád živé téma odposlechů. Pohledem brněnského politologa a kritika praktik bývalého Šlachtovského vedení ÚOOZ Tomáše Šmída.

Tomáš Šmíd: Postavit případ pouze na odposleších? Tragédie českého prostředí

K tématu též Odposlechy a kampaně jako hrozba: Dnes je to korupce, dříve to byli třeba kulaci, varuje advokát Koudelka

Explosia šest let od výbuchu. I nový územní plán Pardubic pracuje s chybnými bezpečnostními pásmy

 • Podnikatel Vladimír Komár nepatří na veřejnosti mezi nejznámější byznysová jména. To by se teď ale mělo změnit. Nedávno se připomněl tím, že prodal Pavlu Krúpovi svou společnost Karlovarská Korunní. Nyní ve velkém vstupuje do mediálního byznysu. Respektive se do něj po letech vrací.
  Komár se vrací k televiznímu byznysu, koupil od švédské MTG podíl v TV Prima
 • O lidských právech, jejich vztahu k důstojnosti člověka a vzájemnému mezilidskému uznávání se. S filosofem Janem Sokolem.

Filosof Jan Sokol o migraci: Různé kultury vedle sebe jsou vždycky komplikace. Musí spolu komunikovat

 • Prezident Miloš Zeman nevyloučil, že podá kárnou žalobu na soudce, který v kauze Davida Ratha rozhodl o nezákonnosti pořízených odposlechů. Po prezidentově vyjádření se vyskytly názory, že by jeho vyjádření mohlo být zásahem do soudcovské nezávislosti. Takové obavy však nejsou namístě, protože právo podat kárnou žalobu dává prezidentovi zákon.
  I tak jde podle Aleše Rozehnala o populismus nejhrubšího zrna.

Ještě telegraficky z dalších témat:

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies