Autor: Jonathan Davis: Vladimir Putin is watching you

Psí týden: Pravdomluvný Hašek, zapomnětlivý Babiš a štědrý Putin

Napsal/a Ondřej Neumann 13. srpna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Přehled toho nejdůležitějšího z týdenní produkce HlídacíPes.org.

 • Před více než měsícem – 1. července – byl spuštěn “testovací” registr smluv. Kontrakty dosud zveřejnila necelá desetina úřadů, obcí či institucí, které tak ze zákona mají povinnost učinit. Nic zatím nezveřejnilo ani ministerstvo financí vedené horlivým zastáncem zřízení registru smluv Andrejem Babišem. Proč a na kdy Babiš slibuje nápravu jsme zjišťovali v článku Registr smluv se začíná plnit. Ministerstvo financí do něj zatím nic nedodalo.
 • BX0mrTgIEAAPUP7

  ©©

  Pokud lobbistka, politická poradkyně a playmate měsíce Jana Mrencová skutečně existuje, dělá svou práci skvěle. Takhle dokonale nabrífovat svého klienta, jak ustát střet s nabroušenými vlčáckými novináři, to se hned tak nevidí. Lucie Proutníková by to nezvládla lépe. Krizová komunikace hejtmana Haška by se každopádně měla tesat do učebnic politického marketingu. Všechny předepsané body načrtnuté strategie byly splněny na jedničku. Posuďte sami… Fakt nelžu, jako že se Hašek jmenuju.

 • České školství – respektive systém vzdělávání jako takový – je třeba od základu změnit. Extrémně rychlá a proměnlivá doba totiž žádá kreativitu, schopnost analýzy, práci ve skupině a další schopnosti, které u nás nejsou v kurzu. Podrobnosti diskutovali hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová a prorektor Vysoké školy podnikání a práva v Ostravě Vladimír Krajčík v druhém pokračování série věnované české konkurenceschopnosti: Vzdělání pro třetí tisíciletí: Jedinou jistotou je nejistá budoucnost.
 • Hrozba terorismu do Evropy přichází i z výcvikových táborů na Balkáně. Země Balkánu jsou oblíbenou destinací českých turistů. Balkán, to ale není jen Chorvatsko, čisté moře přívětivé klima a dovolená, ale i neklidné oblasti, v nichž se skrývají výcvikové tábory pro nábor bojovníků do řad Islámského státu. Skupiny radikálů operují především v Bosně a Hercegovině, v Kosovu, Albánii a Makedonii; nabírají a trénují zde nové členy do řad samozvaného Islámského státu (IS). Více v textu, který vznikl ze spolupráce HlídacíPes.org se serverem Euractiv.cz.
 • Sousedi

  ©©

  Pokračovali jsme dvěma díly v sérii Zákulisí korupce. Janoušek a Grygárek – sousedi od Myšáka: V pražské Galerii Myšák, ve kterém měl kancelář Roman Janoušek, si koupil byt i státní zástupce Libor Grygárek. Tihle dva patřili ve své době k nejmocnějším mužům v hlavním městě. Při spuštění kauzy Jana Nagyová (Nečasová) a spol. policie provedla i razii v Galerii Myšák. Právě proto jsem začala zjišťovat, zda si žalobce Grygárek mohl byt za více než 13 milionů dovolit, rekapituluje reportérka Reportérů ČT Jana Neumannová v materiálu. Kauza falešného whistleblowera zase připomíná příběh podnikatele Lukáše Čadka hýbal v létě 2015 domácí politikou. Sešlo se kvůli němu předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Kvůli jeho obvinění, že byl vyzván, aby zaplatil tři miliony pro ČSSD a ministra vnitra Milana Chovance, létala ostrá vyjádření mezi členy vlády za ČSSD a hnutí ANO 2011. “Kauzu Čadek” s odstupem popsal reportér HlídacíPes.org Robert Malecký.

 • Dvě pokračování vznikla i v rámci projektu Pavučiny byznysuSkryté podnikání Rusů v Česku: Bezpečnostní prvky pro české doklady. Dopátrat se skutečných vlastníků bývá někdy obtížné. Řada na první pohled ryze českých firem má zahraniční majitele skryté za spletí firem. Mezi ně patří i přední holografická firma Optaglio, která vyráběla ochranné prvky na českých dokladech.
  13626896493_1c2d9473a8_z

  ©©

  Byznys Jiřího Havrdy – muže, který chce v Praze roztočit ruské kolo: Investice do plánovaného ruského kola na smíchovské náplavce byla vypočítána minimálně na 200 milionů korun. Projekt vzbudil velký mediální ohlas. HlídacíPes.org proto zmapoval dosavadní tuzemské i zahraniční podnikatelské aktivity Jiřího Havrdy – muže, jenž chce roztočit jednu z největších plánovaných investic v Praze.

 • Kuvajtská princezna Sheikha patří mezi nejbohatší ženy Blízkého východu. Je dcerou kuvajtského emíra, její otec byl i předsedou vlády Kuvajtu. Do Prahy přijela princezna, celým jménem Sheikha Hessa Bint Saad Abdullah Salem Al Sabah, na celosvětové zasedání Světového sdružení podnikatelek. Sama je pak prezidentkou Rady arabských podnikatelek – Council of Arab Businesswomen a tvrdí:  To, že někde ženy nesmějí řídit auto, nepovažuji za podstatné.
 • Po mladých mužích se ze Sýrie do Evropy vydávají ženy s dětmi. V současné vlně do Evropy míří hlavně ženy s dětmi. Jejich muži už v Evropě jsou. „V typické skupině je teď tak 15 žen, dva muži a 20 dětí,“ popisuje Ibrahim. Za přechod do Turecka platí lidé 800-1000 dolarů. Peníze ale pašerákům předají, jen pokud se akce povede. Celá cesta do Evropy stojí kolem 85 000 Kč na dospělého. Děti jsou za polovic, popisují reportérky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová v pokračování své úspěšné knižní prvotiny “Islámskému státu na dostřel II.” Kniha líčí dramatické zážitky i život obyčejných lidí na dosah fronty. Autorky také založily veřejnou sbírku SOS Kobaní na pomoc lidem ve válkou rozvráceném kurdském městě. S jejich svolením publikujeme vybrané pasáže knihy.
 • 8160405466_4f92ae948c_z

  ©©

  Poprvé se o uspořádání olympijských her v České republice, respektive Československu, vážně uvažovalo ještě v časech Jiřího Gutha-Jarkovského, v počátcích první republiky. Tyto plány ale nakonec skončily v samém zárodku. Podruhé v době Pražského jara a potřetí poměrně nedávno – za primátorování Pavla Béma.

 • Miliardy pro ruskou propagandu. Ruská vláda plánuje napumpovat do svých stanic vysílajících do zahraničí další miliardy rublů. Letos do rozpočtů stanic Russia Today a Sputnik přidá nových zhruba 8,5 miliardy rublů (cca 3,2 miliardy korun). Rozpočet na provoz agentury a rádia Sputnik (dříve Hlas Ruska) i televizní stanice Russia Today, především na vysílání v angličtině, přitom Kreml výrazně navyšoval už vloni. Sputnik díky finanční injekci například otevře plnohodnotnou pobočku ve skotském Edinburghu….
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)