Miliardy pro ruskou propagandu. Kreml opět navyšuje rozpočet Sputniku a Russia Today

Napsal/a Robert Břešťan 10. srpna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Ruská vláda plánuje napumpovat do svých stanic vysílajících do zahraničí další miliardy rublů. Letos do rozpočtů stanic Russia Today a Sputnik přidá nových zhruba 8,5 miliardy rublů (cca 3,2 miliardy korun).

Rozpočet na provoz agentury a rádia Sputnik (dříve Hlas Ruska) i televizní stanice Russia Today, především na vysílání v angličtině, přitom Kreml výrazně navyšoval už vloni. Sputnik díky finanční injekci například otevře plnohodnotnou pobočku ve skotském Edinburghu, napsaly britské Timesy.

Hledáme charismatické moderátory

Už vloni v létě kremelský Sputnik v Edinburghu otevřel kancelář a začal poptávat rozhlasové techniky a IT experty. Letos na konci července již Sputnik zveřejnil i inzerát s poptávkou po moderátorech svého rozhlasového vysílání. „Hledáme charismatickou osobnost pro naši novou rozhlasovou stanici, která brzy začne vysílat z Edinburghu.“

Celkové výdaje Kremlem řízených informačních toků mířících z Ruska do zahraničí (televize RT, on-line a rádio Sputnik) představují podle oficiálního ruského státního rozpočtu 255 miliónů liber, napsaly Sunday Times. Oproti roku 2015 šlo o nárůst o 104 miliónů liber. O podobnou sumu se má podpora „hlasu Ruska“ navýšit i nyní.


ČTĚTE TÉŽ:  Agent Kremlu? To rozhodně nejsem, říká autor rekordní stížnosti na Českou televizi


Sputnik provozuje zpravodajské weby a rozhlasové vysílání ve třiceti různých jazycích. „Agentura Sputnik vyplňuje unikátní mezeru dodavatele alternativního zpravodajského obsahu a rozhlasu v jedné osobě. Kompletně se orientuje na zahraniční posluchače,“ stojí na webových stránkách Sputniknews.

Sputnik se řadí mezi přední proruské propagandistické weby i v Česku. Přes satelitní či kabelové vysílání je i v tuzemsku běžně dostupné televizní vysílání Russia Today. To má podle odhadů celosvětový zásah až 600 miliónů diváků.

Na informace této stanice se například spoléhal i český prezident Miloš Zeman, když jej v Mongolsku zastihly zprávy o pokusu o puč v Turecku.

V posledních letech se editoriální politika ruské televize výrazně proměnila. Od zjevné propagace ruských zájmů se posunula od zpráv spojených s Ruskem k vykreslování a zdůrazňování negativních zpráv o Spojených státech a západní Evropě.

Jednou ze „specialit“ RT je i podpora konspiračních teorií spojených s 11. zářím 2001 či se skrytými příčinami války v Sýrii.

Mluvčí pro český Sputnik

Americký think-tank Centrum pro evropské politické analýzy před časem rozebral obsah webu Sputnik za poslední rok a pojmenoval metody ruské propagandy platné (nejen) pro střední Evropu:

„Ruská dezinformační kampaň ve střední a východní Evropě prochází napříč hranicemi i jazykovou bariérou a do značné míry staví na protestně zaměřených politicích z obou stran extremistického spektra,“ konstatuje autor analýzy Ben Nimmo. „Cílem je diskreditovat západní vlády, politiky i instituce jako je Evropská unie a NATO a spolu s tím šířit a potvrzovat názory Kremlu,“ doplňuje Nimmo.

Českými stránkami Sputniku a tím, prostřednictvím jakých mluvčích vykládá dění v Česku, se vloni v srpnu zabýval i HlídacíPes.org. Jednoznačně nejčastějšími hosty jsou poslanci a poslankyně KSČM. Oblíbeným respondentem prokremelského a Kremlem placeného média je i bývalý poradce českého exprezidenta Václava Klause, nyní šéfredaktor portálu Protiproud Petr Hájek.

Svůj výklad světa nabízí Sputniku i předseda marginální politické strany Národní demokracie Adam B. Bartoš, známý mimo jiné svými xenofobními výpady či sestavováním seznamu židů a pravdosláskařů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)