Psí týden: Okouzlení Stalinem, úvěr na miliardu a naše drahá policie

Napsal/a -pes- 23. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Jezdíte Teslou? Ano? Tak právě pro vás vznikla čerstvě u Humpolce první rychlonabíjecí stanice pro tyto elektromobily v Česku. Elektromobilita a zatím plané naděje s ní spojené byly jedním z témat, kterými se HlídacíPes.org v uplynulém týdnu zabýval.

Elektromobil může být záležitostí absolutně ztrátovou, když Teslu za tři miliony korun budeme nabíjet ze zásuvky za cenu za kWh pro malou domácnost a pak si s ní občas projedeme pár kilometrů. Zcela jinak ale vypadá provoz elektrické dodávky nebo třeba taxíku na bázi například Nissan LEAF, který najede denně stovky kilometrů. Přidejme k tomu levnou elektřinu, nejlépe z vlastního zdroje, a máme návratnost oproti vozu se spalovacím motorem ne delší, než několik málo let. Jednoduše, nesnažme se elektromobily natlačit tam, kam (zatím) nepatří. Nepotřebujeme dotace ale zdravý rozum,“ argumentuje Max Wandler, odborník na energetiku z Erste Corporate Banking .

Nabízíme tradiční sobotní souhrn toho, co vám mohlo uniknout (což by byla škoda).

  • Reportérky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová se po půl roce vrátily do míst zasažených tvrdými boji s Islámským státem na severu Sýrie a ve městě Kobaní. Z únorové cesty napsaly pokračování své úspěšné prvotiny “Islámskému státu na dostřel II.” S jejich souhlasem vám postupně nabízíme vybrané ukázky z knihy.

“Když začala revoluce proti Asadovi, měli jsme všichni velké naděje, jak bude ze Sýrie demokratická země a vše bude lepší. Jenže pak v zemi nastal zmatek a my jsme pochopili, že jako minorita se musíme bránit sami. Už v roce 2012 jsme zavedli v naší vesnici domobranu. Každá rodina si pořídila zbraň. Střídali jsme se na stráži. Já jsem byl šéfem domobrany,” popisuje starý pán nedávnou minulost. Jeho žena vedle něj přikyvuje.

Více v článku Křesťané jako zdroj výkupného pro Islámský stát 

  • Zajímavý náhled do moderní historie Československa dává série textů vycházející z pátrání v archivu někdejšího londýnského Ústavu Edvarda Beneše.

Výhoda komunistů byla disciplinovanost a kontrola nad bezpečnostním aparátem:  Komunisté zvítězili díky selhání demokratických stran. Pokus o spolupráci mezi komunismem a demokracií z let 1945–1947 skončil nezdarem. Únorové převzetí moci komunisty v roce 1948 nemělo lidový charakter, nýbrž bylo záležitostí malého počtu osob na obou znesvářených stranách.

O Rusku a komunismu. Schůzka se Stalinem a Molotovem a český optimismus: Část materiálů v Archivu Ústavu Edvarda Beneše tvoří úvahy Jaromíra Smutného o otázkách souvisejících s obecnými problémy evropského vývoje ve 20. století. Mezi ně patří text „O Rusku a komunismu“, který  popisuje hodnocení jeho cesty s Benešem do Moskvy.

Jeden z hlavních akcionářů Škody Transportation umožnil podle zjištění HlídacíPes.org čerpat úvěr až do výše jedné miliardy korun společnosti z Marshallových ostrovů figurující v kauze podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti.

Zatímco v roce 2014 dokázal Zemanův fond na splácení státního dluhu nalákat na čtyři stovky dárců, v loňském roce jejich počet klesl o více než polovinu. Stejně tak inkasovaná částka. Prezidentský fond založil Miloš Zeman před třemi lety za účelem splácení státního dluhu. K jeho výzvě pravidelně jej plnit se ale nikdo další z politiků nepřipojil. Významné přispěvatele však často tvoří lidé a firmy, kteří mohou být Zemanovi z různých důvodů zavázáni.

A další chytré čtení: Co ukázala migrační krize. Emancipovaná střední Evropa versus německá Mitteleuropa

Migrační krize ukázala zejména na podzim roku 2015 také to, že země střední Evropy – které německý a britský tisk poměrně důsledně označuje jako východ Evropské unie – mají zásadně odlišný přístup k uprchlíkům a imigrantům z Blízkého východu než západoevropské země, zejména pak Německo. Podívejme se na evropskou migrační krizi z hlediska tohoto rozdílu.

  • Jsou to rovné dva roky, co se v ruských médiích objevila asi nejznámější falešná zpráva spojená s boji na východní Ukrajině známá jako „ukřižovaný chlapec“. V červenci roku 2014 ji odvysílala Kremlem kontrolovaná ruská stanice První kanál (Pervy Kanal).

Ukřižovaný chlapec je o dva roky starší. Perla ruské propagandy má své výročí

„Vy jste ten čtvrtý vězeň v cele. Video nejde předčasně vypnout, stejně jako se nedá „vypnout“ pobyt ve vězení. Je to snaha maximálně přiblížit pocit vězně. Zdánlivá nuda, to, že to je dlouhé, že se tam jakoby nic neděje, to je záměr,“ vysvětluje režisér Vilém Kabzan.

Vůbec nejdražší nájem přepočtený na jednoho zaměstnance platí podle aktuálních údajů CRAB Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy v Nuslích, v ulici Sdružení 1664. Na této adrese sídlí Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Za kanceláře pro 69 zaměstnanců zaplatila policie 41,6 miliónu korun. V průměru tedy na jednoho zaměstnance 602 632 tisíc korun ročně (údaje jsou za rok 2014).

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)