Ruské vězení na vlastní kůži. Unikátní video zprostředkuje pocity vězňů svědomí

Napsal/a Robert Břešťan 20. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

V rámci celosvětové kampaně „Prisonexit“ připravila česká pobočka mezinárodní organizace Amnesty International unikátní panoramatické video navozující realistický dojem z ruské vězeňské cely.

„Vy jste ten čtvrtý vězeň v cele. Video nejde předčasně vypnout, stejně jako se nedá „vypnout“ pobyt ve vězení. Je to snaha maximálně přiblížit pocit vězně. Zdánlivá nuda, to, že to je dlouhé, že se tam jakoby nic neděje, to je záměr,“ vysvětluje režisér Vilém Kabzan ze společnosti Havas Worldwide, která video vyrobila.

Pohled očima čerstvě odsouzeného na své spoluvězně a celou místnost cely působí zejména ve 3D podobě nebývale realisticky. Ke zhlédnutí je na stránkách www.prisonexit.org (či níže pod článkem na videu, pozn. red.)

Přes brýle do cely

Kampaní Amnesty International cílí hlavně na mladé lidí. Roli novopečeného vězně v cele si budou moct vyzkoušet prostřednictvím 3D brýlí pro virtuální realitu například návštěvníci vybraných hudebních festivalů.

Panoramatické video se záběry v úhlu záběry 360° se proto nabízí ke stažení i jako mobilní aplikaci; díky anglickým titulkům se obracejí i na mezinárodní veřejnost. Video lze dále sdílet a především – umožňuje podepsat petici za nespravedlivě vězněné v Rusku.

Kampaní Amnesty International (AI) upozorňuje na případy porušování lidských práv, cílem je vzbudit solidaritu s ruskými vězni svědomí a na jejich podporu sebrat 20 tisíc podpisů.

„Lidskoprávní situace v Rusku se za poslední měsíce výrazně zhoršila. Rusové kritizující tamní režim i jen na sociálních sítích jsou odsuzováni i k několikaletému vězení. Své tresty si pak odpykávají v krutých podmínkách,“ zdůrazňuje Martin Balcar, vedoucí kampaní AI v České republice.

Konkrétní vězni, na jejichž odsouzení AI upozorňuje, jsou Ildar Dadin a Darja Poljudová. Dadin už čtyři roky aktivně podporuje gay a lesbickou komunitu a ruské hnutí za lidská práva a stal se vůbec prvním aktivistou v Rusku, který byl za pokojné shromáždění odsouzen ke třem letům vězení na základě nového zákona o veřejných shromážděních.

Sadistické choutky

Darja Poljudová je právnička, která se vymezuje vůči ruské vládě a především vůči jejím aktivitám na Ukrajině. Byla odsouzena ke dvěma letům vězení za své příspěvky na Ildar Dadin was sentenced to three years' in jail by a Moscow courtsociální síti Vkontakte.

„Sledujeme jejich příběhy, prověřujeme je. Ne každého, kdo o sobě tvrdí, že je nevinný, považujeme za vězně svědomí,“ říká Martin Balcar.

Mezinárodní organizace pravidelně upozorňuje na případy nespravedlivě vězněných z celého světa. „Nejčastěji jde o Turecko, Rusko, ale také o USA. Nejsme protiruská organizace sledujeme lidská práva všude na světě,“ zdůrazňuje Balcar.

„Represivní orgány ventilují své sadistické choutky a vykonávají násilí na společnosti. Liberální společnost je rozdrobena. Vězni svědomí Amnesty International jsou jen špička ledovce. Pomoc potřebují nejen vězni, ale i jejich rodiny,“ říká ruský umělec, blogger a občanský aktivista Anton Litvin, který nyní žije v Praze.

V podpoře vězňů svědomí má Amnesty International dlouhou tradici; aktivní byla i ve vztahu k vězněným disidentům v komunistickém Československu.

Za 28 let od svého založení do pádu komunistického režimu v roce 1989 se angažovala ve prospěch zhruba čtyř set československých občanů. „Jen mezi lety 1986 – 1989 přišly do ČSSR ročně desítky tisíc dopisů pro vězně svědomí. StB o tom vedla archivy, vedly se o tom debaty na úrovni vlády, způsobilo to rozruch,“ říká Martin Balcar.

Video Amnesty International – váš zážitek z ruského vězení

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)