Ukřižovaný chlapec je o dva roky starší. Perla ruské propagandy má své výročí

Napsal/a Robert Břešťan 19. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Jsou to rovné dva roky, co se v ruských médiích objevila asi nejznámější falešná zpráva spojená s boji na východní Ukrajině známá jako „ukřižovaný chlapec“. V červenci roku 2014 ji odvysílala Kremlem kontrolovaná ruská stanice První kanál (Pervy Kanal).

Hlavní hrdinkou reportážního příspěvku byla žena označená jako Galina Pyshniak, uprchlice z města Slavjansk. V rozhovoru s ruskou novinářkou odvyprávěla na kameru drsný příběh o tom, jak byl před zraky matky ukřižován ve Slovjansku ukrajinskými nacionalisty tříletý chlapec.

„Když po hodině a půl zemřel, zahákli matku v bezvědomí za tank a vláčeli ji kolem náměstí,“ přidala další detaily s tím, že se vše se odehrálo před zraky mnoha dalších svědků.

Neuvěřitelnou historku, podezřelou už akcentem mluvčí a chybami v popisu místních reálií, se rozhodli ověřit přímo na místě novináři ruského opozičního deníku Novaja Gazeta. Rychle se ukázalo, že příběh je smyšlený.

Tématem se zabýval i známý web Stopfake zaměřený na propagandu, hoaxy a falešné zprávy spojené s válkou na Ukrajině. Potvrdil, že šlo o vylhaný herecký výkon.

Dvouleté výročí známého příběhu ruské propagandy připomněl tým Evropské komise pro monitoring ruské propagandy East StratCom Task Force.

„Příběh se dá označit za vrchol Kremlem řízené propagandy s cílem vyvolat nenávist vůči Ukrajincům. Bohužel žádná ze zpráv, která původní informaci uváděla na pravou míru, a dokázala, že jde o falešnou zprávu, neměla tak masivní dopad jako smyšlená reportáž Prvního kanálu. Ten má údajně celosvětový zásah až 250 milionu diváků,“ napsal East StratCom ve své pravidelné zprávě.

Zde je původní příspěvek ruské televize s anglickými titulky, opatřený poznámkami.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)