Ukřižovaný chlapec je o dva roky starší. Perla ruské propagandy má své výročí
Jsou to rovné dva roky, co se v ruských médiích objevila asi nejznámější falešná zpráva spojená s boji na východní Ukrajině známá jako „ukřižovaný chlapec“. V červenci roku 2014 ji odvysílala Kremlem kontrolovaná ruská stanice První kanál (Pervy Kanal).
Hlavní hrdinkou reportážního příspěvku byla žena označená jako Galina Pyshniak, uprchlice z města Slavjansk. V rozhovoru s ruskou novinářkou odvyprávěla na kameru drsný příběh o tom, jak byl před zraky matky ukřižován ve Slovjansku ukrajinskými nacionalisty tříletý chlapec.
„Když po hodině a půl zemřel, zahákli matku v bezvědomí za tank a vláčeli ji kolem náměstí,“ přidala další detaily s tím, že se vše se odehrálo před zraky mnoha dalších svědků.
Neuvěřitelnou historku, podezřelou už akcentem mluvčí a chybami v popisu místních reálií, se rozhodli ověřit přímo na místě novináři ruského opozičního deníku Novaja Gazeta. Rychle se ukázalo, že příběh je smyšlený.
Tématem se zabýval i známý web Stopfake zaměřený na propagandu, hoaxy a falešné zprávy spojené s válkou na Ukrajině. Potvrdil, že šlo o vylhaný herecký výkon.
Dvouleté výročí známého příběhu ruské propagandy připomněl tým Evropské komise pro monitoring ruské propagandy East StratCom Task Force.
„Příběh se dá označit za vrchol Kremlem řízené propagandy s cílem vyvolat nenávist vůči Ukrajincům. Bohužel žádná ze zpráv, která původní informaci uváděla na pravou míru, a dokázala, že jde o falešnou zprávu, neměla tak masivní dopad jako smyšlená reportáž Prvního kanálu. Ten má údajně celosvětový zásah až 250 milionu diváků,“ napsal East StratCom ve své pravidelné zprávě.
Zde je původní příspěvek ruské televize s anglickými titulky, opatřený poznámkami.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Z virtuálního hrdiny přímo do války. Kreml vyvíjí počítačové hry a verbuje hráče
Ruská digitální armáda. Pro Kreml tvoří strategii, jak ovlivnit volby na Západě
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Ten komentář jsem viděl, i když jsem zcela na straně tzv. separatistů, nezdál se mi věrohodný. Ta žena byla totiž podle všech příznaků značně hysterická osobnost. Na druhé straně si však auto vůbec nevšímá hrůz, které byly prokázány a které byly podobně hrůzné. Myslím např. mrtvé děti po bombardování ukrajinskou armádou a zločiny ukrajinských dobrovolnických fašistických praporů. Takže ano, ten jeden případ se stal. O ostatních se však české sdělovací prostředky prakticky nezmínily, protože zásadně přebíraly jen oficiální lživá ukrajinská prohlášení.
Jsem schválně čekal, jestli se někdo najde, kdo tu lež začne relativizovat … Ten článek není o tom, jestli víc civilistů zabili rebelové nebo ukrajinská armáda. Je to připomenutí, že nepravdivá šokující zpráva zasáhne daleko víc lidí, než její dementi.
Máte pravdu v tom, že by se nepravdivé zprávy neměly vůbec objevovat. Bohužel se to děje a často se stává, že hodně lidí, pokud chce aby zpráva byla více úderná, schválně si vymyslí věci, které se nestaly. Podle mne je to vždycky špatné, protože to čtenáři stejně většinou poznají. Zprávu o malém chlapci jsem viděl na prvním kanále ruské televize. Podle mne to byl úlet, který není pro tuto televizi typický. Pokud sledujete českou televize a všímáte si z jakých zdrojů vychází, je lživých zpráv mnoho.
O situaci na Donbase toho vím docela dost z různých zdrojů, i soukromých.
V propagandistických a informačních válkách platí dvě pravidla.
1) Část informace svědčící v NEPROSPĚCH INFORMUJÍCÍHO je téměř vždy PRAVDIVÁ.
2) V ostatních případech pravdivost odvodit NELZE.