Psí Týden: Nejbizarnější volební plakáty, z vězení do Senátu a Babišova daňová policie
Krajské volby jsou za měsíc a kousek. Velmi dobře se to dá poznat podle billboardů i zvýšené mravokárnosti četných politiků. Po krku si jdou i koaliční partneři ze Sobotkovy vlády. Všichni pochopitelně podle hesla „břevno v mém oku je ničím v porovnání s třískou v oku mého soka“.
- Přesně v tu chvíli, kdy si zdejší politici všimli, že součástí standardního balení Windows je i program Malování (Paintbrush), začala zkáza disciplíny zvané předvolební plakát. Ty nejlepší kousky schraňuje pro budoucí generace facebooková galerie, kterou najdete zde. HlídacíPes.org připravil malou komentovanou prohlídku tohoto pouličního umění, jak ho nabízí kampaň před podzimními krajskými a senátními volbami: Hitparáda předvolebních plakátů, které jste nechtěli vidět.
- Vězeň do Senátu? Zákon to sice nezakazuje, ale není právě obvyklé, aby za politickou stranu v jakýchkoli volbách kandidoval někdo, kdo je právě ve výkonu trestu. Pro letošních podzimní volby do Senátu se však takový kandidát objevil. Strana i kandidát má pro to prý velmi dobrý důvod. Za Korunu českou (monarchistickou stranu Čech, Moravy a Slezska) kandiduje do Senátu na Kutnohorsku bývalý politik a státní úředník Radim Špaček.
Zatím jen čtyři „každoměsíční“ informační newslettery rozeslalo do světa Ministerstvo pro místní rozvoj – v prosinci 2015, letos v lednu a v březnu. Následovala pětiměsíční pauza a nyní, na konci prázdnin vyšel newsletter nový – v hlavní roli s předsedou ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. S rozjíždějící se kampaní před krajskými volbami jde o počin, který si zaslouží pozornost, píše šéfredaktor Robert Břešťan v materiálu Co trápí české kraje? Andrej Babiš vám to řekne, rozešle Šlechtová.
- Andrej Babiš tvrdě kritizuje koaliční ČSSD za „tajenou“ reformu elitních policejních útvarů. Sám přitom v tichosti připravil rozsáhle změny týkající se celníků. Pokud tyto změny pravomocí Celní správy projdou, slušelo by celníkům nově spíš označení daňová policie. Tak široké je rozšíření oprávnění útvaru, který má už nyní postavení vyšetřujícího policejního orgánu, upozorňuje reportér HlídacíPes.org Robert Malecký.
Bude levnější pivo? V souvislosti se zavedení elektronické evidence tržeb (a blížícími se volbami) navrhl Andrej Babiš snížení DPH na točené pivo, v lednu mluvil o desetiprocentní dani, nyní chce prosadit snížení z 21 % na 15 %. „Myslím si, že těch patnáct procent by také pomohlo provozovatelům, kteří mají jen hospody, kde točí jen pivo,” řekl novinářům Babiš. Už dříve ministerstvo financí doprovodilo návrh propočtem, že státní rozpočet by snížení daně připravilo ročně na výběru DPH o 160 milionů korun. Daňoví experti sdružení v Unii daňových poplatníků ČR nyní označují výpočty za rozporuplné a podezřelé.
- „Dne 1. září 1939 nacistická vojska vpadla do Polska a tím začala 2. světová válka“ – podobně obvykle začíná v učebnicích dějepisu kapitola o největším globálním konfliktu, který dosud lidstvo zažilo. Je to ale o něco složitější, píše v článku Hrátky tajné služby v předvečer války. Od Gliwického incidentu k současnosti historik oddělení novodobých českých dějin Národního muzea František Štambera.
- Ministerstvo vnitra ani na druhý pokus neuspělo s udáním, které poslalo na dodavatele internetových služeb pro policii, ostravskou firmu ha-vel internet. Trestní oznámení kvůli údajnému nedodržení frekvencí u bezdrátových sítí podal loni v dubnu náměstek pro sekci IT Jaroslav Strouhal a vnitro se jen neochotně smiřovalo se závěrem policie, že se žádný trestný čin nestal. Když to nevyšlo u policie, požádal Chovancův úřad loni v létě u státního zastupitelství o přezkum. I ten závěry policie potvrdil – ministerstvo se ale nevzdalo a vyžádalo si dohledovou prověrku. Více v článku Šikana podnikatele? Ministerstvo vnitra opakovaně posílá na firmu policii i žalobce.
Stát nemusí podávat byznysu pomocnou ruku; hlavně, když mu nebude komplikovat život. České vládě však dlouhodobě chybí jasná a dlouhodobá koncepce, což mimo jiné znamená vysoce nestabilní zákonné podloží, na němž se firmám stěží něco buduje. Podrobnosti diskutovali emeritní rektor VŠE Richard Hindls a prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner. Nabízíme vám jejich hlavní teze: Českou konkurenceschopnost brzdí politici a státní správa.
- Mýto v kapse a zákon o veřejných zakázkách jako trhací kalendář. Mýtný systém na českých silnicích a dálnicích bude i nadále, nejméně po další tři roky, provozovat společnost Kapsch. Dodatek ke smlouvě na částku 5,27 miliard korun však budí pochybnosti – zejména s ohledem na zákon o veřejných zakázkách…
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Dle mého názoru je nejbizardnějším volebním plakátem Karel Schwarzenberg, levitující ve výši záchodového prkénka. Bůh suď, co to má znamenat. V žádném kraji nekandiduje, je pouhým čestným předsedou TOP 09 a fantom není doprovázen žádným srozumitelným textem. Takový Létající Čestmír po 70 letech.
Souhlasím a i když budu TOP 09 volit, tento plakát jsem odmítl. Připadá mě to nedůstojné pana Schwarzenberga a trochu hloupé, nevím kdo to vymýšlí, ale už ty předchozí plakáty s „čírem“ byly nesmyslné a pro mně dost nepochopitelné.