Vězeň do Senátu? Ve volbách kandiduje za monarchisty Radim Špaček – z vězení

Napsal/a Robert Břešťan 31. srpna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Zákon to sice nezakazuje, ale není právě obvyklé, aby za politickou stranu v jakýchkoli volbách kandidoval někdo, kdo je právě ve výkonu trestu. Pro letošních podzimní volby do Senátu se však takový kandidát objevil. Strana i kandidát má pro to prý velmi dobrý důvod.

Za Korunu českou (monarchistickou stranu Čech, Moravy a Slezska) kandiduje do Senátu na Kutnohorsku bývalý politik a státní úředník Radim Špaček.

Vězení a Senát se nevylučuje

„Výkon trestu odnětí svobody je překážka u voleb do zastupitelstev, ale u voleb do Senátu to z hlediska práva problém není. Díváme se na něj jako na jakéhokoli jiného kandidáta,“ říká vedoucí oddělení voleb Ministerstva vnitra Jitka Červenková.

Radim Špaček je ve věznici v Hradci Králové od listopadu loňského roku. K výkonu trestu nastoupil po deseti letech soudů zahrnujících postupně zprošťující rozsudek, po odvolání státního zástupce podmínečný trest a po dalších odvolání nakonec trest čtyř let vězení a peněžitý trest ve výši 27 miliónů korun.

Kandidatura do Senátu má především upozornit na spletitý případ týkající se zneužití peněz z fondů PHARE. Ty byly ještě před vstupem Česka do EU určeny na rozvoj a podporu podnikání ve znevýhodněných regionech Česka.

„Vznášíme tím protest proti způsobu, jakým bylo vedeno vyšetřování případu a soudní proces v případu fondů Nadace pro rozvoj regionů a jejích fondů. Jsme přesvědčeni, že v moderním právním státě je zcela nemyslitelné a nepřijatelné, aby byl státní zástupce přidělen k případu na základě politické objednávky a aby trestní stíhání sloužilo k zakrytí pochybení při správě státního majetku,“ říká místopředseda Koruny české Petr Krátký.

Odsouzen byl podle něj člověk, který se naopak na případ zneužívání peněz snažil mimo jiné ve spolupráci s tehdejším náměstkem MMR Petrem Formanem (ten ve věci nadále čelí trestnímu stíhání) upozornit.

Slova Věry Jourové

Špaček a Forman poukazovali mimo jiné na neobvykle vysoké odměny, které si dlouhodobě ze státem založené Nadace pro rozvoj regionů a Regionálního podnikatelského fondu vyplácela najatá správcovská firma Czech Venture Partners s mateřskou firmou v Nizozemsku. Výplatu těchto peněz, několika desítek milionů korun, však nikdy policie neprověřovala.

Česká republika musela později vrátit Evropské komisi více než 200 miliónů korun a s firmou CVP se Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) tajně „vyrovnalo“ v historicky jediné dodnes utajované mezinárodní arbitráži, když proti České republice vypovídali sami zaměstnanci ministerstva.

Za Radima Špačka se nedávno při svém veřejném vystoupení přenášeným Českou televizí postavila i eurokomisařka Věra Jourová. Ta byla v době, kdy se téma využití peněz z Nadace pro rozvoj regionů na Ministerstvu pro místní rozvoj řešilo, náměstkyní MMR.

„Radim Špaček byl podle mého názoru nevinně odsouzen, nelituji toho, co jsem řekla,“ zopakovala na dotaz HlídacíPes.org Věra Jourová.

Případ dosud nebyl do detailu popsán a redakce HlídacíPes.org se bude tématu nadále věnovat. Již nyní se podařilo nashromáždit několik nových dokumentů a informací nasvědčující tomu, že kauza má zajímavé politické i trestně-právní souvislosti, jež zatím zůstávaly stranou.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)