Psí týden: Mlčící ministr Jurečka, informátoři detektiva Šlachty, skandální verdikt Ústavního soudu

Napsal/a Ondřej Neumann 26. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministr zemědělství Marian Jurečka mluví rád a často. Mnohdy i k věčem na hony vzdáleným jeho rezortu. Před nedávnem kupříkladu veřejně řešil situaci v ČEZ, vysílání Otázek Václava Moravce z Žižkovské věže, reklamu CzechTourismu, uhelné limity na severu Čech či se dotazoval, kdo dnes ještě poslouchá skupinu Lunetic. Když je však konfrontován s problémem ve vlastním rezortu, zarputile mlčí.

  • Od pondělí 21. prosince se HlídacíPes.org opakovaně marně dotazuje, co si ministr Jurečka myslí o tom, že Generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád zaměstnal v jím řízeném státním podniku od letošního září svoji manželku. Szóráda do funkce uvedl právě Jurečka a od té doby se v Lesích ČR nebývale daří firmám ministra financí Andreje Babiše. Szórádova manželka v Lesích pracuje jako grafička. Když vyšlo před nedávnem najevo, že v Českém rozhlase je zaměstnán syn generálního ředitel Petera Duhana, musel Duhan starší rezignoval. Státní podnik Lesy České republiky tak přísně nastavená pravidla o zaměstnávání rodinných příslušníků jako veřejnoprávní rozhlas nemá. Přesto Szórádův postup budí rozpaky. “Nedělá se to. Rozhodně to nebývá zvykem,” reagoval na dotaz HlídacíPes.org doyen českých manažerů Vratislav Kulhánek, jehož společnost Industrial Advisors vypracovala v minulosti pro vládu Jana Fischera pravidla pro odměňování státních manažerů. Více ZDE.

 

  • Policejní informátor, konfident, ráfek. Nechtěnou pozornost veřejnosti přitáhly nedávno dvě události, ve kterých hráli nebo měli hrát hlavní roli. Obvinění dlouholetého spolupracovníka ÚOOZ Albina Arifoviče a podezřelá nabídka peněz jedné z obžalovaných v Rittigově kauze Oleo Chemical. Jak to vlastně u policie chodí s verbováním informátorů, popisuje závazný pokyn policejního prezidenta, který se redakci HlídacíPes.org podařilo získat. Čtěte Policejní informátoři – jak funguje tajemství, které přivedlo do problémů Šlachtu a spol.?

 

  • Jiří Vyvadil má sen: Rusko v České republice a mír (pokud možno) pro všechny. Je osm tisíc spřízněných duší na facebooku dobrým základem pro vznik nového politického hnutí? Když se můžete opřít o Vladimira Putina, tak určitě! Je aspoň přesvědčen někdejší politik, soudce a současný proruský aktivista Jiří Vyvadil. Na svém facebookovém profilu oznámil záměr „přeměnit skupinu Přátelé Ruska v ČR v politické hnutí stejného názvu“.

 

  • Ústavní soud rozhodnul, že stanovením příliš vysokého výživného pro dítě mohou soudy porušit právo rodiče na výchovu dítěte. Vyhověl tak stížnosti muže, který kvůli svým nadstandardně vysokým příjmům musel po rozvodu platit měsíčně sto tisíc korun na výživné na svého nezletilého syna.  Sedmdesát tisíc měly tvořit úspory pro nezletilého syna a třicet tisíc mělo být vynakládáno na jeho výživu. Podle Ústavního soudu by měla mít výše výživného své hranice, a to zejména s přihlédnutím k tomu, jaké jsou skutečné potřeby dítěte. Podle právníka Aleše Rozehnala Ústavní soud zase jednou neodolal touze rozhodovat v rozporu s platným právem a inklinaci k sociálnímu inženýrství. Zákon totiž zcela jednoznačně stanoví, že životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů a že toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte.

 

  • Na pražském zastupitelstvu dávali v noci thriller s prvky absurdní komedie. Absolutní chaos ve fungování koalice dosáhl vrcholu, když si její členové začali navzájem odvolávat radní. Pro Pražany je to ale dobrá zpráva,” zapsal si 23. října na facebooku pražský zastupitel za TOP 09 Jiří Nouza. Nakonec může být pád dosavadní koalice dobrou zprávou především pro něho – patří k hlavním kandidátům na post primátora v případě, že po Novém roce skončí Adriana Krnáčová.  Pokud bude vznik nové koalice v pražském zastupitelstvu režírovat TOP 09, usedne s velkou pravděpodobností do křesla primátora jeden z jejích lídrů. Může to být buď šéf pražské TOP 09 Václav Novotný nebo bývalý náměstek pro oblast dopravy, infrastruktury a životního prostředí Jiří Nouza. A protože Novotný patří do skupiny bývalých radních, kteří stojí před soudem kvůli kauze Opencard, je volba Jiřího Nouzy o něco pravděpodobnější. Právě Novotný minulý týden poté, co si nově formující se koalice vyzkoušela hlasování “nanečisto” na rozpočtu, potvrdil, že se primátorem nejspíš stane jeden z nich. Pavučiny byznysu: Kdo je Jiří Nouza, muž, který může vystřídat Krnáčovou v čele Prahy?

 

  • Vánoční varování. Podívejte se na růst spotřeby cukru, čokolády, či piva. Mezinárodní zdravotnická organizace letos výrazně přiostřila doporučené limity na spotřebu cukru. Cukr by ve stravě dospělých měl představovat už jen maximálně pět z celkového denního příjmu kalorií. To přepočteno představuje 25 gramů cukru, zhruba šest čajových lžic. Půllitr slazených nealkoholických nápojů může přitom obsahovat až 40 gramů cukru. Podle dostupných statistik průměrný Američan denně zkonzumuje 32 lžiček cukru, celosvětový průměr je 14 lžiček, v Česku 18 lžiček. Nejméně cukru na světě spotřebují Indové – jednu lžičku denně.

 

  • Ministr spravedlnosti Robert Pelikán navrhnul, aby u vícenásobných dlužníků, jimž není už co zabavit, podával návrh na jejich osobní bankrot automaticky exekutor a zároveň byla dlužníkům zrušena povinnost věřitelům cokoli zaplatit. Návrh by tedy znamenal dluhovou amnestii pro předlužené dlužníky. Je zřejmé, že zadlužení nejchudších vrstev obyvatel je závažným problémem, stejně tak jako problém dluhových pastí, lichevních smluv či neúměrného předražování zboží. Odpuštění hříchů, viny, ale i dluhů je navíc součástí naší kultury a není jen kategorií právní, ale zejména mravní. Více v článku Odpouštění dluhů je v křesťanské tradici. Návrh ministra Pelikána na nucené oddlužení je však mimo mísu.

 

  • Seznam prioritních zemí pro český export v tichosti skončil v koši. Je tu nová mapa příležitostí. Cestování do prioritních zemí bez znalosti konkrétních příležitostí je putováním po městě bez mapy. Může to být dobrodružné, zajímavé a překvapivé, ale často ne příliš úspěšné, stojí v nové verzi Mapy globálních oborových příležitostí pro český export. „Seznam prioritních zemí, který vychází z Exportní strategie 2012 – 2020, je už překonaný,“ řekl na vánočním setkání s podnikateli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 

  • V souvislosti s dozvuky teroristických útoků v Paříži se opět na misky vah dostávají pojmy svoboda a (versus) bezpečnost. Je řada těch, kteří se pro domnělou bezpečnost ochotně vzdají reálné svobody. Dlouhodobě ovšem existuje mezi svobodou a bezpečností úzký vztah.  Výraz „svoboda“ často slýcháváme z úst jak pravicových tak levicových politiků. Není divu – „svoboda“ vzbuzuje silné pozitivní emoce a zároveň jde o abstraktní hodnotu, která u různých lidí vyvolává zcela odlišné asociace. Více v článku Milana Petráka Tři zdroje svobody a jak si je zachovat v čase teroru.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)