Psí týden: Kráska versus Babiš, sebezesměšnění premiéra Sobotky a historický nedouk Miloš Zeman
Opět jsme příliš nepotěšili mocné této republiky. Oni nás však také nikterak nepotěšili. A bohužel velmi pravděpodobně ani nepotěší.
- Na Českou televizi míří stížnost o 500 stranách. Kvůli „nevyváženému vysílání“ o Ukrajině. Neobvykle rozsáhlá a detailně zpracovaná stížnost na zpravodajství České televize o Rusku a Ukrajině má v nejbližších dnech dorazit na adresu Rady České televize.
Informace o stížnosti i její obsah je k dispozici na prorusky orientovaných webech, zjistil jako první HlídacíPes.org. Text má přesně 495 stran a zahrnuje rozbor zpravodajství za období dvou let: od 1. února 2014 do konce ledna tohoto roku. Stížnost je dokonce podle autorů (zatím není jasné čím jménem bude stížnost oficiálně k Radě ČT podána) „výrazně stručnější, než by mohla být“ a „míří na ČT a implicitně i na zbytek mainstreamu“.
- Praha, Brno, České Budějovice, Ostrava, Opava, Hodonín. V regionech stále pokračuje rozpad radničních koalic, v nichž mělo zastoupení hnutí ANO. Naposledy přibyl Prostějov: zde hnutí opustila třetina členů včetně tří zastupitelů a volební jedničky Hany Naiclerové. Naopak v Ústí nad Labem se lidé z rozpadlé a Andrejem Babišem zrušené buňky znovu dávají dohromady. Ale už ne jako ANO. Situaci popsal Robert Malecký v textu Obrat: Rozpadlé hnutí ANO v Ústí nad Labem se dává znovu dohromady. Ale už ne jako ANO a bez Babiše.
Práce na tématu se vyplatila, Robert dále zjistil, že lidé, kteří po celé ČR opouštějí ANO 2011, dávají dohromady nové celorepublikové hnutí. Jmenovat se bude PRO 2016 a v některých krajích chce stihnout postavit kandidátky už do letošních krajských voleb. Hlavním cílem pak budou komunální volby v roce 2018. A důvod nespokojenosti? Diskuse se uvnitř hnutí ANO moc nenosí. Centrum by bylo nejradši, kdyby se lidé z regionů mezi sebou vůbec neznali a nemluvili spolu, popisuje atmosféru v Babišově hnutí prachatická radní Radka Paulová v rozhovoru pro HlídacíPes.org.
- Prezident Miloš Zeman řekl o soudkyni, která jeho kanceláři nařídila omluvu v kauze údajného Peroutkova článku, že si hraje na literární kritičku. Vládní ČSSD zase dělá vše pro to, aby odvrátila pravomocný rozsudek, podle něhož má zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun. Pohrdání soudy? Nijak vyhroceně to nevidím, říká předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, v jehož obvodě se oba případy odehrály: ČSSD a Zeman před soudem? I politik má právo se bránit.
Veřejný nositel autority, kterým premiér bezesporu je, by měl přispívat ke zvyšování právního vědomí občanů a nikoli je podporovat v jejich právním bezvědomí. Obzvláště to platí v případě, má-li právnické vzdělání, píše v textu pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal. A vypočítal pět Sobotkových právních bludů pronesených ve čtvrtek před poslanci.
- Číňané by u nás chtěli stavět dálnice, na to je ale nepotřebujeme. Z debat s představiteli Číny podle ministra průmyslu Jana Mládka plyne zájem o stavby rychlodráh, dálnic či plavebního kanálu. Čínská nabídka se ale nepotkává s českou poptávkou. „Snažíme se jim vysvětlit, že v naší zemi se dálnice nestavějí ne proto, že to snad neumíme a nemáme na to peníze, ale že je problém s administrativou, zejména s EIA,“ řekl při svém vystoupení na Exportním fóru v Mladých Bukách Jan Mládek.
A Čína podruhé. Prezident Miloš Zeman srovnal vyvěšování tibetských vlajek s hypotetickou událostí, „že by někde v první republice někam přijel prezident a tam na něj mávali sudetoněmeckou vlajkou.“ Tento příklad je však naprosto ahistorický. Sudety byly již od přemyslovského knížectví vždy součástí českého státu, a to s výjimkou Chebska, které připojil Jan Lucemburský. Naproti tomu byl Tibet samostatným, byť po dlouhou dobu vazalským státem Číny. Jak je to tom Miloš Zeman se znalostí naší i tibetské historie si můžete přečíst zde.
- Neplatí nás stát ani miliardář. Krátký slogan, který se před pár dny objevil na zmodernizovaném webu České tiskové kanceláře, už na něm jeho čtenáři nenajdou. Šéfredaktor ČTK Petr Holubec po dotazu redakce HlídacíPes.org uznal, že vymezení se vůči šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi nebylo šťastné, a nechal heslo stáhnout.
- Přijetí eura už pro zahraniční investory není tak důležité, ukázal průzkum mezi převážně německými a rakouskými firmami v regionu střední a východní Evropy a srovnání atraktivity jednotlivých zemí. Česká republika je z pohledu zahraničních investorů považována za investičně nejlepší lokalitu. Za první Českem následuje Polsko, které tak po několika letech přeskočilo v pořadí Slovensko. Za nejméně atraktivní považují investoři v regionu Rumunsko a Maďarsko.
- Připomíná to absurdní historky z románu Hlava XXII.
Česká policie se nebude zabývat sdílením nepravdivých hoaxů o uprchlících, protože nejsou pravdivé. A policisté to mají v konkrétním případě i potvrzené od dozorující státní zástupkyně. Jde o případ facebookového profilu Jari Poláčkové, která kolem Vánoc zveřejnila fotografii vlaku na chebském nádraží, na jehož střeše do Česka ve velkém cestují uprchlíci vyhoštění z Německa. Jak se v Česku vyšetřuje šíření nepravdivých hoaxů?
- Banka budoucnosti? Na bankovní pobočce zítřka si dáte v prostředí připomínajícím fajn kavárnu dobrou kávu a pořídíte si například výhodně elektřinu nebo plyn. Stávající finanční instituce i tak odpoví na tlak, kterému dnes čelí. Pod ním jsou podepsáni regulátoři, spotřebitelé a konkurence z řad technologických společností. Podrobnosti probírali zakladatel Helgi Library Jiří Staník a vedoucí komunikace a marketingu Patria Finance Petr Žabža. Nabízíme jejich hlavní teze doplněné o expertní debatu.
Češi vidí budoucnost světa i své země poměrně optimisticky. Mimo jiné odhadují, že virtuální realita bude běžnou součástí našeho života, budeme mít chytré oděvy i osobní roboty. Plyne to z průzkumu společnosti EY, která na vzorku 1200 lidí zjišťovala, jak lidé v Česku odhadují budoucnost pro příští čtvrtstoletí. Češi za 25 let: v čele státu bude žena a platit budeme eurem. Mimozemšťanů se nebojíme.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Největší optimismus vzbuzuje skutečnost, že ti co dnes provádí hnusnou kolaborantskou politiku tady za 25 let už nebudou. V čele státu mohla stát žena už dnes a platit eurem také. Sice nevím jak jsou staří třeba pánové agent Zifčák a Foldyna plus další, ale snad mají také děti.