Ministr Mládek: Číňané by u nás chtěli stavět dálnice, na to je ale nepotřebujeme
Z debat s představiteli Číny podle ministra průmyslu Jana Mládka plyne zájem o stavby rychlodráh, dálnic či plavebního kanálu. Čínská nabídka se ale nepotkává s českou poptávkou.
„Snažíme se jim vysvětlit, že v naší zemi se dálnice nestavějí ne proto, že to snad neumíme a nemáme na to peníze, ale že je problém s administrativou, zejména s EIA,“ řekl při svém vystoupení na Exportním fóru v Mladých Bukách Jan Mládek.
Kdo za to může?
Současná vláda je podle Mládka nyní ve vztahu k EIA „trestaná za hříchy minulých vlád a v tom nám Číňané nepomohou“.
Na problém s EIA, tedy s hodnocením dopadu staveb na životní prostředí, a na riziko, že se kvůli tomu zdrží a prodraží významné infrastrukturní upozornil HlídacíPes.org už vloni v říjnu. Mimo jiné se letos zřejmě nezačne stavět 88 kilometrů nových dálnic, s jejichž zahájením se počítalo.
„Dva roky vláda slibuje, jak problém vyřeší a umožní pokračování výstavby dopravní infrastruktury. Místo toho se jenom vymlouvá na předchozí vlády a do Bruselu místo ministrů posílá vyjednávat úředníky. Desítky dopravních staveb jsou ohroženy kvůli neschopnosti kabinetu Bohuslava Sobotky,“ odmítá Mládkovu doplňuje předseda poslaneckého klubu ODS a někdejší ministr dopravy Zbyněk Stanjura.
Čtěte též: Nedočerpané peníze z EU. Desítky miliard za dálnice a železnice si možná Česko zaplatí ze svého
„V Číně se dálnice staví dobře, stát rozhodne a pak řeší jen to, že rolník možná dostane nějakou kompenzaci,“ řekl na adresu Číny ministr Mládek.
Kopat kanály netřeba
Číňané se už o stavbu dálnic v Evropě pokoušeli například v Polsku, na trase mezi Lodží a Varšavou. Projekt však čínská firma nezvládala a v roce 2011 dostala výpověď.
Polské ředitelství silnic a dálnic muselo poté narychlo hledat nové firmy, jež rozestavěné úseky před mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012 dokončily.
V České republice by čínské firmy měly zájem i o případnou stavbu kanálu Dunaj – Odra – Labe. Do hodnocení samotné ideji kanálu se Mládek nechtěl pouštět.
Čtěte též: Čínská nákupní horečka sílí. Po pivu a fotbalu mají přijít opravdové investice
Mládkovi se však zamlouvá myšlenka, že by budoucí nová čínská námořní hedvábná stezka mohla končit v jihomoravském Hodoníně. Plány na stavbu velkého logistického centra, kde by se námořní kontejnery překládaly na vlaky a nákladní auta již existují .
„Jestli Čína zrealizuje chystanou novou hedvábnou stezku, chceme být její součástí. Česko je jinak snadné na trase z východu na západ snadné obejít,“ podotýká Mládek.
Stávající čínské investice v ČR podle Mládka zatím nejsou ideální: „Investice chceme, ale spíše ty na zelené louce. Akvizice a kopání kanálů není to, co chceme.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Tak v tomto případě Mládek kladně zabodoval a dávám mu palec nahoru. Doufám, že Čína toto vřelé poděkování pochopí bez přívlastků a s úsměvem. Totéž očekávám od pražského Hradu, neboť jeho požadavky nebyly konzultovány s příslušným ministerstvem.
Prokristapána o čem to ten komik Mládek mluví? Jak vůbec mohl vypustit z úst takovou s prominutím hloupost, že by mělo zahraničního investora zajímat to že stát není schopen vyřešit vlastní administrativní problémy? Že náš státní úřední aparát vlastní blbostí není schopen sám pro sebe vystavit potřebná úřední povolení pro ty stavby? Nemohu si pomoci, ale už tím že pan ministr Mládek tyto problémy pouze „vysvětluje“ namísto toho aby je už dávno urychleně vyřešil, se dopouští stokrát větší zrady zájmů národa než která se přičítá Zemanovi.
Logistické centrum v Hodoníně je úplně stejná pitomost jako kanál Dunaj-Odra-Labe a ničení lužních lesů je zločin. Doufám, že Rakousko zablokuje splavnění Moravy pod soutokem s Dyjí – a bude vymalováno.
Kdyby chtěli Číňani opravdu udělat něco užitečného, mohli by obnovit Československou námořní plavbu, která byla ostatně původně založena jako mezinárodní akciovka s účastí Československa a ČLR.
Číňané mají svých námořních lodí dost, nepotřebují obnovovat Československou námořní plavbu, vytunelovanou panem Koženým za vydatné pomoci pana Klause a ostatních činitelů z ODS. Společná Československo-Čínská společnost byla založena v padesátých letech proto, že Čína byla postižena sankcemi, kvůli kterým čínské lodě nemohly vplouvat do řady důležitých světových přístavů. Společnost byla sice Československo-Čínská, ale lodě pluly pod Československou vlajkou. Tento důvod již dnes neexistuje, neboť již neexistují zmíněné sankce. Obnovení Československé námořní plavby by sice byla hezká věc, ale pro obnovení nějaké Česko-Čínské společnosti zabývající se námořní plavbou nemají rozhodně důvod Číňané a je otázka, zda bychom takový důvod měli my. Zatím se u nás nenašel ani žádný subjekt, který by o obnovení činnosti Československé námořní plavby uvažoval. Sám podnik Československá námořní plavba sice pod zkráceným názvem Česká námořní plavba nadále existuje, ale existuje ve stavu, v jakém ji opustil Viktor Kožený. Tedy zcela bez lodí. Podnik žije z pronájmu kanceláří ve svých budovách, zaměstnává několik málo lidí spravujících archiv. Zatím se ani nenašel žádný vyšetřovatel, který by se zabýval okolnostmi podivného převodu majoritní části podniku Česká námořní plavba do vlastnictví pana Koženého, zániku činnosti České námořní plavby, nepochopitelným odprodejem asi dvaceti námořních lodí panem Koženým a pohnal viníky před soud. Je to tak ožehavá věc a byli v ní namočeni tak vysoce postavení lidé, že se do takového vyšetřování podle všeho nikomu nechce.
Máte víceméně ve všem pravdu, možná bych doplnil jen dvě upřesnění. Čína nebyla v OSN, a proto pod její vlajkou nesměly plout vůbec žádné námořní lodě nikam. Rozkradení podniku Viktorem Koženým je – bohužel – definitivně promlčeno.
Subjekt by potřeboval miliardy a Kellner a spol. mají zjevně jiné priority. Číňani ty miliardy mají.
Business je business. Čsl. námořní plavba působila ve světové konkurenci a velmi dobře vydělávala. Proč by to tak nemohlo být znovu?
Ano, Číňané ty miliardy zcela jistě mají, ale z jakého důvodu by je měli investovat do obnovení činnosti České námořní plavby, kterou k námořnímu businessu vůbec nepotřebují? Česká námořní plavba je již asi osmnáct let mimo námořní business, její značku již nikdo nepamatuje, nemá co Číňanům nabídnout. Posádky se částečně rozprchly k jiným, hlavně německým rejdařům, částečně opustily obor námořní plavby a začaly se věnovat povoláním suchozemským a částečně odešly do důchodu. Že rozkradení České námořní plavby je promlčeno jsem více méně tušil, ale uvítal bych, kdyby byli viníci alespoň otevřeně označeni pojmenováni i když nebudou potrestáni. Také bych uvítal, kdyby byli označeni a pojmenováni viníci, kteří zabránili vyšetřování této kazy v době, kdy ještě promlčena nebyla.
K mému příspěvku shora uvedenému bych rád ještě dodal, že bych také uvítal, kdyby se kauzu bývalé České námořní plavby pokusili rozplést alespoň redaktoři Hlídacího psa. Pokud jim ovšem nepůjde o krk. Pokud by jim o krk jít mělo, pak ať to raději nechají být.
Problémy s administrativou cíleně tvoří politici.
Narušování korupčního systému nelze připustit.