Ministr Mládek: Číňané by u nás chtěli stavět dálnice, na to je ale nepotřebujeme

Napsal/a Robert Břešťan 20. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Z debat s představiteli Číny podle ministra průmyslu Jana Mládka plyne zájem o stavby rychlodráh, dálnic či plavebního kanálu. Čínská nabídka se ale nepotkává s českou poptávkou.

„Snažíme se jim vysvětlit, že v naší zemi se dálnice nestavějí ne proto, že to snad neumíme a nemáme na to peníze, ale že je problém s administrativou, zejména s EIA,“ řekl při svém vystoupení na Exportním fóru v Mladých Bukách Jan Mládek.

Kdo za to může?

Současná vláda je podle Mládka nyní ve vztahu k EIA „trestaná za hříchy minulých vlád a v tom nám Číňané nepomohou“.

Na problém s EIA, tedy s hodnocením dopadu staveb na životní prostředí, a na riziko, že se kvůli tomu zdrží a prodraží významné infrastrukturní upozornil HlídacíPes.org už vloni v říjnu. Mimo jiné se letos zřejmě nezačne stavět 88 kilometrů nových dálnic, s jejichž zahájením se počítalo.

„Dva roky vláda slibuje, jak problém vyřeší a umožní pokračování výstavby dopravní infrastruktury. Místo toho se jenom vymlouvá na předchozí vlády a do Bruselu místo ministrů posílá vyjednávat úředníky. Desítky dopravních staveb jsou ohroženy kvůli neschopnosti kabinetu Bohuslava Sobotky,“ odmítá Mládkovu doplňuje předseda poslaneckého klubu ODS a někdejší ministr dopravy Zbyněk Stanjura.


Čtěte též: Nedočerpané peníze z EU. Desítky miliard za dálnice a železnice si možná Česko zaplatí ze svého


„V Číně se dálnice staví dobře, stát rozhodne a pak řeší jen to, že rolník možná dostane nějakou kompenzaci,“ řekl na adresu Číny ministr Mládek.

Kopat kanály netřeba

Číňané se už o stavbu dálnic v Evropě pokoušeli například v Polsku, na trase mezi Lodží a Varšavou. Projekt však čínská firma nezvládala a v roce 2011 dostala výpověď.

Polské ředitelství silnic a dálnic muselo poté narychlo hledat nové firmy, jež rozestavěné úseky před mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012 dokončily.

V České republice by čínské firmy měly zájem i o případnou stavbu kanálu Dunaj – Odra – Labe. Do hodnocení samotné ideji kanálu se Mládek nechtěl pouštět.


Čtěte též: Čínská nákupní horečka sílí. Po pivu a fotbalu mají přijít opravdové investice


 

 

Mládkovi se však zamlouvá myšlenka, že by budoucí nová čínská námořní hedvábná stezka mohla končit v jihomoravském Hodoníně. Plány na stavbu velkého logistického centra, kde by se námořní kontejnery překládaly na vlaky a nákladní auta již existují .

„Jestli Čína zrealizuje chystanou novou hedvábnou stezku, chceme být její součástí. Česko je jinak snadné na trase z východu na západ snadné obejít,“ podotýká Mládek.

Stávající čínské investice v ČR podle Mládka zatím nejsou ideální: „Investice chceme, ale spíše ty na zelené louce. Akvizice a kopání kanálů není to, co chceme.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)