Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil hnutí ANO,

Neplatí nás stát ani miliardář. ČTK stáhla slogan, kterým se na svém webu vymezovala vůči Babišovi

Neplatí nás stát ani miliardář. Krátký slogan, který se před pár dny objevil na zmodernizovaném webu České tiskové kanceláře, už na něm jeho čtenáři nenajdou. Šéfredaktor ČTK Petr Holubec po dotazu redakce HlídacíPes.org uznal, že vymezení se vůči šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi nebylo šťastné, a nechal heslo stáhnout.

„Česká tisková kancelář je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Není financována státem, ani z koncesionářských poplatků.“

Screenshot_2016-04-10-20-33-49

Tolik citace ze statusu veřejnoprávní agentury. Nikde v zákoně, kterým je ČTK zřízena, už se ale nemluví o tom, že se má agentura vymezovat vůči subjektům politiky nebo že má komentovat poměry na mediálním trhu. To uznal i šéfredaktor Petr Holubec.

„Děkuji za upozornění. Ani jsem si tam toho hesla nevšiml. Jeho cílem jistě bylo jen zdůraznění nezávislosti ČTK. Ale slogan to byl nešťastný, a proto jsem ho nechal stáhnout,“ odepsal redakci HlídacíPes.org.

ČTK si na sebe vydělává sama

Na rozdíl od dalších veřejnoprávních médií, České televize a Českého rozhlasu, nemá ČTK žádné příjmy z koncesionářských poplatků. Na svou činnost si tak musí vydělat sama prodejem zpravodajství.

Ke svému podnikání ČTK využívá například bohatý fotoarchiv, který obsahuje obrazovou produkci národní agentury od 20. let minulého století. Jenže jak říká šéfka Rady ČTK Hana Hikelová, využívání fotoarchivu je zatíženo nákladnou probíhající digitalizací.

„Nenazývala bych to úplně konkurenční výhodou, v minulých letech ČTK investovala obrovské prostředky do digitalizace, která mimochodem ještě není dokončena,“ říká Hikelová.

Výnosy z prodeje fotek se přitom podle ní pohybují v řádu desetitisíců korun ročně. „Na prodeji fotek se tak určitě nevrátí částka investovaná do digitalizace fotoarchivu,“ dodává předsedkyně rady.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. sony napsal:

  Ale že stát není firma snad zatím platí, že?

 2. český maloměšťák napsal:

  Prodává ČTK své služby státním firmám či organizacím …anebo firmám (například mediálním) ve vlastnictví miliardářů ?
  Pak by byla také i jimi financovaná.
  Je tomu podobně jako když jsou media financovaná sponzory či inzerenty. Nebo státními firmami či organizacemi. Vždy se jedná o zboží či o službu – objednanou, realizovanou a zaplacenou.

  ČTK není zřejmě mandatorně, povinně financovaná státem… či miliardáři.
  Například na rozdíl od některých držav některých miliardářů – kdy ty mají přímý právní nárok např. na dotace (stejně jako mají např. sociálně slabí nárok na soc. dávky) od státu – kdy prostřednictvím DPH si sáhnou např. i na peníze sociálně slabých. Což ČTK takto přímo zřejmě nečiní.

Přidávání komentářů není povoleno