Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook ČSSD,

Pět právních bludů premiéra Sobotky

Veřejný nositel autority, kterým premiér bezesporu je, by měl přispívat ke zvyšování právního vědomí občanů a nikoli je podporovat v jejich právním bezvědomí. Obzvláště to platí v případě, má-li právnické vzdělání, píše v textu pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal. A vypočítává pět Sobotkových právních bludů pronesených ve čtvrtek před poslanci.

 • Premiér Sobotka v Poslanecké sněmovně prohlásil, že „dluhy se platit musí“, ale že si „od pana Altnera žádné peníze nepůjčili“. Takové prohlášení je zarážející, neboť je činěno osobou mající právnické vzdělání (Sobotka v letech 1990 až 1995 studoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně). Dluhem se rozumí povinnost dlužníka poskytnout věřiteli téhož závazku jím požadované a dlužníkem slíbené plnění. Dluh tak nevzniká pouze ze smlouvy o půjčce, resp. podle nové terminologie zápůjčce, ale z každého závazku neboli obligace, tedy i ze smlouvy mandátní, kterou uzavřel JUDr. Altner a ČSSD.

 

 • Mgr. Sobotka dále prohlásil, že „požádali o odklad právní moci“ rozsudku, který je ČSSD ukládá zaplatit přes 300 milionů JUDr. Altnerovi. Pokud je tato informace pravdivá, je tato žádost dopředu odsouzena k neúspěchu, protože civilní proces žádný odklad právní moci rozhodnutí, které lze vykonat, nezná. Je možné pouze požádat o odklad vykonatelnosti rozhodnutí, ale právní moc a vykonatelnost jsou dva rozdílné právní instituty.

 

 • Neméně zarážející je premiérovo prohlášení, že zmiňovaný „soudní spor v této věci ještě neskončil“. I toto tvrzení je v rozporu s naší úpravou civilního procesu. Právě pravomocným rozsudkem ve věci se totiž soudní řízení končí. Řízení o dovolání je pak zcela jiným, samostatným řízením.

 

 • Premiér si rovněž postesknul, že„přece není možné, aby za dvanáctileté protahování tohoto soudního řízení platila pouze jedna strana.“ Odpovědnost za prodlení dlužníka je však založena na objektivním principu. I když dlužník prodlení nezaviní (např. proto, že banka neprovedla jeho příkaz k úhradě), odpovídá za toto prodlení vždy právě dlužník, a to s jedinou výjimkou, která spočívá v prodlení věřitele nastávající tehdy, pokud věřitel odmítne nabídnuté plnění.

 

 • Správné není ani další premiérovo prohlášení, že postupují (ČSSD) v souladu se zákony. Neplnění vykonatelného rozhodnutí v souladu se zákonem není. Vykonatelnost soudního rozhodnutí spočívá v jeho vynutitelnosti státní mocí, pokud nebude splněno dobrovolně. Neplnění vykonatelného rozhodnutí je tak jednání contra legem, které je postihováno zásahem státu, a to buď nuceným výkonem rozhodnutí, nebo exekucí.

 

Veřejný nositel autority, kterým premiér bezesporu je, by měl přispívat ke zvyšování právního vědomí občanů a nikoli je podporovat v jejich právním bezvědomí. Obzvláště to platí v případě, má-li právnické vzdělání.

11 komentářů

 1. Rýže 58 napsal:

  No možná je to tím, že právnici v ČSSD ještě nezjistili, že pojem dluh v „novém“ občanském zákoníku nahradil pojem závazek z dřívější právní úpravy.

  • petrph napsal:

   Vzhledem k tomu že sám závazek vznikl někdy před 16 lety,tak předpokládám že je právně posuzován dle právní úpravy v té době. Bohužel, tedy vzhledem k četnosti změn v našich zákonech je právní lpění na formálních podrobnostech v nich tou nespolehlivější cestou jak protahovat právní spory po desetiletí..

 2. Miloš napsal:

  Zapotřebí to má, protože ČSSD jednoduše nemá na splnění závazku potřebnou hotovost, nejnutnější je, že ani prostředky z avizovaného FIO úvěru.

 3. Právní moc odložit kupodivu lze. Proč, nevím, ale v OSŘ je to skutečně tak; též jsem tím byl překvapen.

 4. NA napsal:

  Zálohy na daň si budem odkládat na transparentní účet. Je to stejné, jako bychom daň platili a zajistíme si tím, že nám případný přeplatek FU vrátí. 🙂

 5. petrph napsal:

  „..Veřejný nositel autority, kterým premiér bezesporu je, by měl přispívat ke zvyšování právního vědomí občanů a nikoli je podporovat v jejich právním bezvědomí“
  To jsme se dozvěděli opravdu brzo, po nedávném procesu s milenkou expremiéra Nečase. Taky potom co Nejvyšší soud „omilostnil“ exposlance ODS (kteří rovněž jsou veřejní nositelé autority), potom co policie zadržela poslance a hejtmana doktora Ratha s uplatkem v ruce. (Nemluvě o řadě ministů, kteří museli opustit místa ve vládách z důvodů své trestné činnosti). Bohužel tedy tvrzení že „Veřejný nositel autority,by měl přispívat ke zvyšování právního vědomí občanů“ není v současné ČR principem na který by se šlo odkazovat, ale spíše holý idealismus.
  A podobně tedy, právní závěry doktora Rozehnala jsou správné – ale zase jen potvrzují to že mediální výstupy politiků, a to dokonce ani v parlamentu,nemusí být právně podloženy,aby se na ně poslanci nebo i občané mohli spolehnout

 6. Hynek Boháč napsal:

  Opravdu studoval v Brně? Nebyla to Plzeň a to ještě hodně dálkově? 😀

 7. J: Nemec napsal:

  Pan Sobotka ukázal, že jeho strana ČSSD není sociální ani demokratická. Nedodržovat zákony podle pana Sobotky může ten, kdo má za zády armádu advokátů a navíc placených z našich daní. A pokud ČSSD požádala o odklad právní moci, tak je to něco neuvěřitelného a jistě si o tom už povídají všichni dacani.

 8. Alois Zehl napsal:

  Já se jenom divím tomu humbuku – a to nejsem žádným příznivcem sociální demokracie. Takových případů, že dlužník ani přes rozhodnutí soudu nezaplatí, jsou přece tisíce. Pak následují podle zákona další kroky (exekuce). Nejde o žádné pohrdání právním řádem. Prostě jsem tak provařenej, že už mi nikdo na zalepení dluhu nepůjčí, tak jdu do exekuce…

 9. David Zikmund napsal:

  Pane Aleši Rozehnale děkuji za pěkné vysvětlení. Zajímal by mne váš názor zda je možné rozpustit ČSSD na základě takovýchto porušování zákonů.

 10. Buml napsal:

  Schizofrenní postup -údajné- úhrady pohledávek věřitelům svého věřitele za situace popírání nároku a podání dovolání s návrhem na odložení vykonatelnosti, to je taky perlička.

Přidávání komentářů není povoleno