Po navrácení statku v roce 1992
,

Psí týden: Komunistický teror na českém venkově, Babišovy trable s EET, ovládnutí Škody Holding bez trestu

Napsal/a Ondřej Neumann 5. března 2016

První březnový týden pomalu končí. Pokud jste byli s dětmi na horách, případně měli až příliš pracovních povinností, nabízíme výběr toho nejlepšího z originálních informací HlídacíPes.org.

 • Česká protikorupční policie po téměř pětiletém prověřování uzavřela případ podezřelého ovládnutí největší české strojírny Škoda Holding. Kauzu museli detektivové odložit, informoval jako první HlídacíPes.org. V současné době je usnesení doručováno dotčeným osobám. Ještě před rokem a půl byla česká policie přesvědčena o tom, že se jí podaří komplikovaný případ privatizace plzeňské Škody úspěšně uzavřít. Nyní už je jasné, že v této kauze nebude nikdo obviněn, a případ je tak definitivně uzavřen. Tedy alespoň z policejního hlediska. Detaily z vyšetřování kauzy, ve které stát přišel minimálně o miliardu korun, se jistě stanou vítanou municí v politických přestřelkách. Eliška Hradilková Bártová se proto kauzou bude zabývat i v následujících týdnech.

 

 

 • Velký ohlas vzbudily dva materiály Roberta Maleckého týkající se násilné kolektivizace českého venkova. Vítězný únor v roce 1948 naplno zahájil běsnění, které postihlo český venkov.
  Stranné, 1935

  Stranné, 1935

  Následky násilné kolektivizace, vyhánění sedláků ze statků pociťujeme dodnes – vedly k rozvrácení venkova, rozsáhlým sociálním změnám, znamenaly tisíce zničených životů a lidských tragédií.  Temnou dobu má připomenout expozice o perzekuci selského stavu, kterou společně připravuje Asociace soukromého zemědělství, Ústav pro studium totalitních režimů a Národní zemědělské muzeum. Více v této fotogalerii. Tisíce krutých osudů českých a moravských sedláků vyhnaných po roce 1948 z jejich statků jsou v mnoha rysech podobné. Nejprve na ně komunisti uvalili těžko splnitelné povinné odvody, nakonec jim ale veškerý majetek ukradli. V lepším případě pak následovalo vysídlení a podřadná práce někde na vzdáleném místě. V horších případech vykonstruované procesy a dlouholeté tresty. Příběh rodiny sedláka Františka Melíška ze středočeských Středokluk ukazuje krutost, s jakou komunistická zvůle vstoupila do všedního dne sedláckých rodin. Zdeněk Pokorný, prasynovec sedlákovy ženy Anny Melíškové, roz. Pokorné, poskytl redakci HlídacíPes.org syrový dobový dokument; dopis, který Anna Melíšková napsala 10. července 1950, dva dny poté, co družstevníci přišli statek zabavit.

 

 

 • Mobilita 21. století? Příležitosti nebo noční můra, záleží jen na nás. Mít vlastní (tím spíše spalovacím pohonem poháněné) auto začíná být ve světě symbolem zpátečnictví. Jde zatím jen o střípek z komplexní mozaiky zobrazující zásadní změnu, kterou prochází sektor dopravy. Ten mění jak nové technologie, tak i zcela odlišné vnímání mobility jako takové. Podrobnosti diskutovali ředitel konzultingu PricewaterhouseCoopers Karel Půbal a šéfredaktor časopisu Smart Cities David Bárta. V prvním dílu série zaměřené na dopravu opět nabízíme základní teze doplněné o expertní debatu.

 

 • Dubček

  ©©

  Další ze série dezinformačních kampaní ruských oficiálních míst z poslední doby je na světě. Tentokrát se lži či polopravdy týkají Alexandera Dubčeka, který podle facebookových stránek velvyslanectví Ruské federace na Slovensku osobně požádal vedení Sovětského svazu o vojenský zásah v Československu v srpnu 1968. Tvrzení se opírá o výroky známého ruského historika a spisovatele Svjatoslava Rybase, který se zase odvolává na údajné výroky bývalého sovětského velvyslance v západním Německu a pozdějšího Gorbačovova politického poradce Valentina Falina. Věc na pravou míru v textu pro HlídacíPes.org uvedl brněnský spolupracovník Kristián Chalupa.

 

 • Až naprší a uschne. Vody je dost. Problém je kvalita a dostupnost zdrojů. Poslední dvě suchá léta a tři zimy s nedostatkem sněhu vzbudily v naší veřejnosti konečně zájem o budoucnost zdrojů pitné vody na našem území. Rozhodně je o čem mluvit, potvrzuje publicista Petr Havel. Problém je v tom, že většina informací postrádá analýzu příčin, souvislostí i důsledků deklarovaných či připravovaných opatření, které mají stávající neutěšený stav napravit. Základní příčina rizik je zřejmá: je to struktura naší krajiny. Konkrétně neblahé dědictví kolektivizace a socialistického průmyslového zemědělství, které v krajině vytvořilo dlouhé nepřerušované plochy polí, zkrátilo koryta drobných i větších vodních toků, zlikvidovalo množství rybníků, rybníčků a mokřadů, odvodnilo rozsáhlé zemědělské pozemky a zabetonovalo stovky tisíců hektarů zemědělské půdy.

 

 • Na vzdělávací program Erasmus+ je na roky 2014 – 2020 vyčleněno celkem 14,7 miliard eur.
  WP_20160121_018-1024x575

  ©©

  Ne vždy ale evropské peníze splní účel, na nějž byly vydány. Na redakci HlídacíPes.org se obrátily české studentky, které v rámci tohoto programu na konci ledna vyjely do Francie v rámci programu Youth Exchange na projekt neformálního vzdělávání „Divadlo pro mladé“. Reagovaly na facebookovou nabídku  neziskové společnosti Together Czech Republic ve znění „Potřebujete “vypnout” z práce nebo od zkouškového? Chcete zažít nezapomenutelný týden, kde poznáte fajn lidi z celé Evropy a naučíte se něco nového.“ A netušené nové zážitky si skutečně z Francie odvezly: Výjezd v rámci evropského programu Erasmus+ skončil otravou českých studentek.

 

 • Do Česka vloni dorazil rekordní počet čínských turistů. Tvrdík jich pro příští roky slibuje milión. Počet čínských turistů v České republice v posledních pěti letech setrvale roste. Vloni do Česka přijelo 285 tisíc Číňanů, o 35 procent více než o rok dříve. Praha jich chce letos nalákat ještě víc. Průměrná útrata na osobu a den za cestu do ČR činí 3900 korun. Údaje za rok 2015 na dotaz HlídacíPes.org poskytla agentura CzechTourism. „Drtivá většina, 69 % ze všech čínských hostů, přijelo do Prahy, dalšími oblíbenými kraji jsou Jihočeský a Karlovarský,“ říká mluvčí agentury CzechTourism Martina Fišerová.

 

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies