Kauza podezřelého ovládnutí Škody Holding končí. Policie případ odložila

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 2. března 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

EXKLUZIVNĚ: Česká protikorupční policie po téměř pětiletém prověřování uzavřela případ podezřelého ovládnutí největší české strojírny Škoda Holding. Kauzu museli detektivové odložit. Vyplývá to z informací HlídacíPes.org. V současné době je usnesení doručováno dotčeným osobám.

Ještě před rokem a půl byla česká policie přesvědčena o tom, že se jí podaří komplikovaný případ privatizace plzeňské Škody úspěšně uzavřít. Nyní už je jasné, že v této kauze nebude nikdo obviněn, a případ je tak definitivně uzavřen.

Tři důvody odložení

Podle informací HlídacíPes.org policie odložila případ ze tří důvodů – na část se již vztahuje promlčecí lhůta, část byla uzavřena na základě podkladů ze Švýcarska, a zároveň se detektivům nepodařilo podezřelé propojit s údajným trestným činem.

V souvislosti s prověřováním této kauzy požádala česká strana o právní pomoc tři státy: Švýcarsko, Velkou Británii a Lichtenštejnsko. V těchto zemích totiž sídlily firmy, jejichž bankovní účty údajně používala klíčová postava případu bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti Jiří Diviš.

Zatímco švýcarská a britská strana součinnost poskytla, z Lichtenštejnska se policie – jak plyne z informací HlídacíPes.org – dodnes odpovědí nedočkala, navzdory opakovaným žádostem o pomoc.

Policie zatím odmítá uzavření případu komentovat – usnesení o ukončení totiž nebylo ještě doručeno všem aktérům. “Ohledně prodeje aktiv společnosti Škoda Holding nebudeme poskytovat žádné informace,” konstatoval mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej.

„Pan Diviš se s usnesením sice ještě plně neseznámil, ale obecně se dá říct, že jiný výsledek ani nečekal,“ uvedla advokátka Karolína Zelenková, zástupkyně jednoho z manažerů odsouzeného v případu MUS Jiřího Diviše.

30 milionů z MUS

Česká strana pokračovala v prověřování případu navzdory tomu, že švýcarský soud ve stejné kauze v roce 2014 zprostil bývalé manažery MUS, kteří byli z ovládnutí Škody Holding podezřelí, obžaloby.

“Není prokázáno, že 30 milionů eur, které sloužily k nákupu akcií a aktiv jednotlivých společností, které jsou členy skupiny Škoda Holding, a.s., pocházelo z trestné činnosti,” uvádí se v pasáži rozsudku švýcarské strany, který se týká zmíněného exmanažera Diviše, a kterou má HlídacíPes.org k dispozici.

Čeští detektivové byli navzdory tomuto verdiktu přesvědčeni, že v případu došlo ke spáchání hned několika trestných činů, a že se alespoň část z nich podaří prokázat. Konkrétně šlo o podezření z podvodu, korupčních trestných činů, zneužití informací v obchodním styku a porušení povinnosti při zprávě cizího majetku.

Vycházeli především z hypotézy, že podobným způsobem, jakým bývalí manažeři MUS ovládli důlní společnost (za což byli švýcarským soudem nepravomocně odsouzeni), mohli postupovat také v případě získání Škody Holding. Totiž, že firmu její manažeři údajně tajně ovládli za peníze získané z podvodného ovládnutí MUS.

K získání Škodovky mělo exmanažerům společnosti Jiřímu Divišovi, Marku Čmejlovi, Luďkovi Měkotovi, Antonínu Koláčkovi a Oldřichu Klimeckému údajně posloužit osm zahraničních společností.

Zároveň existovalo podezření, že peníze použité k nákupu plzeňské společnosti pocházely z nezákonně ovládnuté MUS a transakcí tak mělo dojít k proprání peněz.

Tuto hypotézu se ale nepodařilo ani švýcarským, ani českým policistům dokázat. „Nepodařilo se prokázat, že se peníze vyprali a následně se vrátily zpátky, a nepovedlo se spojit je pak s danými osobami,“ řekl HlídacíPes.org zdroj obeznámený s prověřováním.

Martin Roman na policii

V rámci prověřování povolali čeští detektivové k podání výpovědi na policii mimo jiné i kdysi nejmocnějšího muže české energetiky, bývalého šéfa ČEZ Martina Romana.

Ten vedl Škodovku právě v době, kdy její podíl od státu koupila neprůhledná skupina Appian, jejímž prostřednictvím ovládli bývalí manažeři tehdy také MUS, za což si vyslechli odsuzující rozsudek.

Kromě Romana vypovídali v kauze také bývalý premiér Vladimír Špidla či Jiří Rusnok, jenž v době privatizace Škody Holding vedl Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jejich svědectví ale k průlomu ve vyšetřování nepřispělo. Případ je tak nyní definitivně uzavřen.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)