Psí týden: Jak detektivové od Šlachty líčili na Rittiga, Ovčáček versus petenti a kniha o syrském utrpení
Napsal/a Ondřej Neumann 5. prosince 2015
V posledním listopadovém týdnu HlídacíPes.org upozornil na minimálně nestandardní jednání policie v kauze Oleo Chemical, známé spíše pod označením Ivo Rittig a spol. A v prvním prosincovém na tom Robert Malecký dál usilovně pracoval. Přes mlčení médií velkých vydavatelských domů nakonec jeho úsilí slavilo úspěch.
- O co v kauze jde? Policie nabídla peníze účetní Janě Šádkové, aby se dostala k informacím z okolí lobbisty Iva Rittiga. Před soudem pod přísahou zaznělo, že se tak stalo již v době, kdy byla obviněná a peníze měla dostat za to, že se stane „spolupracujícím obviněným“. Institut spolupracujícího obviněného je mimořádný prostředek, který má pomoci rozkrývat organizovaný zločin. Každá výjimka ale musí být nastavena tak, aby zabránila svévoli při jejím použití, upozornil nejprve v rozhovoru pro HlídacíPes.org vedoucí katedry trestního práva Právnické fakulty UK Jiří Jelínek. Pokud skutečně policisté z ÚOOZ nabízeli peníze jedné z nyní obžalovaných v kauze Oleo Chemical, mohli podle profesora Jelínka spáchat hned několik trestných činů.
- Zvrat v kauze přišel v okamžiku, kdy soudkyně Kateřina Radkovská požádala státního zástupce, aby prověřil, zda detektivové ÚOOZ skutečně trestný čin nespáchali. Redakci HlídacíPes.org to potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. “Dnes před začátkem hlavního líčení bylo paní soudkyni Radkovské sděleno jméno policisty, který měl údajně nabídnout obžalované Šádkové finanční prostředky. Na to předsedkyně senátu uložila státnímu zástupci, aby on nebo některý z jeho kolegů prošetřil v souladu se zákonem možnost, že byl spáchán trestný čin,” uvedla Puci. Policie se k podezření, že si detektivové ÚOOZ snažili za peníze “koupit” spolupracující obviněnou Janu Šádkovou v kauze Riittg a spol. známou jako Oleo Chemical, dál odmítala vyjádřit.
- Případem problematického postupu Šlachtových detektivů se od tohoto okamžiku musela začít zabývat i další média, včetně těch veřejnoprávních. Mlčení prolomil i státní zástupce Adam Borgula, který případ Oleo Chemical dozoruje a podal v něm obžalobu. HlídacíPes.org tvrdil, že policie oslovila účetní Janu Šádkovou z firmy Peskim v době, kdy ještě nebyla obviněná. Borgula už dříve prohlásil, že ačkoli nabídka spolupráce mezi Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a Šádkovou nepodléhala z procesního hlediska dozoru státního zástupce, šlo o jednání podle zákona o policii, tedy nabídku spolupráce jako informátora. Jak se bude šetření postupu policie vyvíjet, budeme samozřejmě sledovat.
- Adventní výzvu s podtitulem „všem, kteří se narodili do svobody“ sepsali členové Kolegia Paměti národa, společenství osobností a pamětníků sdružených kolem projektu neziskové organizace Post Bellum. Ta shromažďuje rozsáhlou sbírku vzpomínek pamětníků československých moderních dějin, obětí komunismu i nacismu. Právě pamětníci – desítky válečných veteránů, přeživší koncentračních táborů, někdejší političtí vězni a disidenti – jsou mezi prvními signatáři výzvy. Prezident Miloš Zeman svůj podpis pod výzvu nepřipojí. “Výzva totiž místo spojování společnost jen rozděluje. A to svým paušálním tvrzením, že nemalá část společnosti podléhá fašizujícím tendencím. Co se spíše věnovat snaze pochopit obavy velké části společnosti? Kázat umí každý, pochopit a řešit problémy je složitější,” odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz HlídacíPes.org na sociální síti Facebook. Výsledkem dalšího vývoje slovní přestřelky byl pak článek Mluvčí Ovčáček: Autoři Adventní výzvy nám nedemokraticky vyhrožují. Názor, kdo rozdělu a kdo komu vyhrožuje, nechť si každý po přečtení učiní sám.
- Jaký je život v místech zničených válkou, tvrdými boji s Islámským státem na severu Sýrie a ve městě Kobani? Novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová se o tom přesvědčily a napsaly reportážní knihu „Islámskému státu na dostřel“. Se svolením autorek HlídacíPes.org publikoval autorsky vybrané pasáže knihy. Pokud si koupíte knihu Islámskému státu na dostřel (cena 189 Kč) prostřednictvím objednávky přes [email protected], 50 Kč z ceny půjde na pomoc lidem, kteří namísto útěku zvolili obtížnou cestu obnovy svých zničených domovů, a to ve městě Kobani, které bylo zničeno během bojů s Islámským státem. Více o kampani, o knize i autorkách na www.soskobani.cz. Kniha měla křest ve čtvrtek 3. prosince od 19.30 v pražské restauraci Plevel (Jindřišská 5).
My jsme z ní publikovali následujících pět ukázek:
Očité svědectví: Islámský stát řeže hlavy, znásilňuje a prodává lidi do otroctví
Prodali dům, vzali pět dětí a vyrazili ze Sýrie do Německa. Za tisíce eur
Olga, jediná Češka ve válce s Islámským státem
Stalingrad Blízkého východu. Děly se tu strašné věci, říkají přeživší z Kobani
Vzpomínky snajpra, který prošel peklem
- K Sýrii a uprchlické krize jsme se vrátili i v článku Udělejte z uprchlíků nové “československé” legie, navrhl český velvyslanec. Někdejší československé legie by se mohly stát vzorem pro to, jak řešit současnou situaci v Iráku a Sýrii. S touto ideou v bruselském deníku EUobserver přišel český velvyslanec v Belgii Jaroslav Kurfürst. Jak zdůrazňuje na konci svého textu, nejde o oficiální postoj české vlády, ale o jeho ideu a text, který vznikal v jeho volném čase.
- Teroristické útoky v Paříži popohnaly snahu Evropské komise zpřísnit pravidla pro nákup a držení střelných zbraní v EU. Čeští politici – a po nich i média – varovali, že registrovat se budou muset povinně dokonce i hračky či zapalovače v podobě zbraně. Jenže – skutečnost je trochu jiná. Není pravděpodobné, že by evropští politici nutili rodiče, aby svým potomkům zabavovali plastové pistolky a odnášeli je na nejbližší služebnu Policie ČR. O hračkách či zapalovačích se totiž v návrhu směrnice nepíše ani slovo. Více v materiálu Ztraceno v překladu. Jak česká média i politici naskočili na „zlou směrnici o zbraních“.
- Původní i noví majitelé vydavatelských domů chystají nové projekty na poli ekonomické žurnalistiky. Vzniknout mají hned tři nové tištěné ekonomické týdeníky, spočítala redakce HlídacíPes.org. Miliardář Daniel Křetínský měl dlouhodobě zájem odkoupit od podnikatele Františka Savova, který je v ČR stíhán kvůli krácení daní a toho času sídlí v Londýně, jeho vydavatelství Mladá fronta včetně deníku E 15 a ekonomického týdeníku Euro. Mnohaměsíční přerušovaná jednání vyústila v dohodu, již nyní posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Firma Gloomer patřící Křetínskému kupuje vydavatelství Mladá fronta, k detailům transakce se ani jedna ze stran nechce vyjadřovat. Podle informací HlídacíPes.org ale týdeník Euro součástí prodeje není…
- Stát dostal zaplaceno za vydražený klášter U Hybernů, majitelem je firma bez minulosti. Poslední možný den ze lhůty 60 dní dostal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zaplaceno 790 milionů za areál na náměstí Republiky. „Společnost Lagerris a.s. uhradila částku 790 milionů korun. Navíc státní rozpočet obdrží i 31,6 mil Kč z daně z nabytí nemovitých věcí,“ potvrdil na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Jméno vítězné firmy – Lagerris – nebylo dosud známé. Areál naproti Obecnímu domu byl vydražen za vyvolávací cenu. I když ÚZSVM udává, že se dražby účastnili tři zájemci, do dražby se zapojil pouze jediný z nich. Takzvaná „dražba století“, od níž si stát původně sliboval prodejní cenu zhruba kolem miliardy korun, byla i předmětem kritiky dražebníků.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)