Udělejte z uprchlíků nové „československé“ legie, navrhuje český velvyslanec

Napsal/a Robert Břešťan 2. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Někdejší československé legie by se mohly stát vzorem pro to, jak řešit současnou situaci v Iráku a Sýrii. S ideou v bruselském deníku EUobserver přišel český velvyslanec v Belgii Jaroslav Kurfürst.

Jak zdůrazňuje na konci svého textu, nejde o oficiální postoj české vlády, ale o jeho ideu a text, který vznikal v jeho volném čase.

Bez boje to nepůjde

Kurfürst ve svém textu připomíná historický podíl legií v Rusku, ve Francii a Itálii na vzniku Československa v roce 1918 i vliv, který legionáři měli na následující generace. A Jaroslav Kurfürst, velvyslanec ČR v Belgii nabízí i možné využití této zkušenosti pro současnou vlnu imigrace, především ze Sýrie a Iráku.

„Řada z imigrantů, často mladých mužů, říká, že jejich snem je vrátit se domů. Nyní ale živoří v uprchlických centrech, často někdejších vojenských ubikacích. Přišli včera, plány na zítřek nemají,“ píše Jaroslav Kurfürst.

Jak konstatuje, po teroristických útocích v Paříži se stále vrací otázka, jak řešit podstatu krize, jak zastavit a porazit Islámský stát tak, abychom se vyhnuli obviňování ze snahu rozšiřovat dále západní vliv. Jak tedy porazit středověký barbarský teror a vyhnout se scénářům z Afghánistánu a Iráku?

Kurfürst zdůrazňuje, že vyhrát mír v Sýrii a Iráku se bez válečných operací neobejde. Existuje sice mezinárodní koalice pro Islámskému státu, jejíž činnost musí pokračovat, ale je třeba udělat víc. A hlavní roli by v tom, měli hrát sami Syřané a Iráčané.

Dosud do Evropy přišlo na milión uprchlíků, velká část z nich ze Sýrie a Iráku. Pouhá dvě procenta z tohoto počtu představují 20 000 lidí. „Pokud těchto 20 000 lidí bude dychtit po osvobození své země a bude mít cíl vybudovat lepší budoucnost pro své děti, vznikne významná síla,“ konstatuje Kurfürst.

Svoboda není zadarmo

Pokud budou vycvičení, motivovaní, vybavení, zaplacení a budou mít řádnou podporu, mohou uspět lépe než kdokoli jiný. Hlavní podporu má poskytnou koalice proti Islámskému státu a také současné statečně bojující kurdské milice.

„Tedy ne geografický a kulturní Západ, ale síly usilující bez vedlejších úmyslů o mír a porážku zla,“ zdůrazňuje český velvyslanec v Belgii.

Takový postup by podle něj vzdal i vítr z plachet kritikům poukazujícím často právě na fakt, že mezi uprchlíky je velké množství mladých mužů, „kteří by místo utíkání měli doma bojovat“.

Kurfürst přiznává, že jde o složitý politický problém a ještě těžší problém vojenský, ale nebyl by to podle něj první příklad z historie, kdy se „povede zázrak“.

„Musí si to uvědomit sami Syřané a Iráčané, bez ohledu na své náboženství a etnicitu. Nebude to snadné. Nebude to populární. Ale může to přinést mír a důstojnost. Českoslovenští legionáři dobře rozuměli heslu, že svoboda není zadarmo.“

I

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)