Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
BecauseUAreHere / Foter.com / CC BY-NC-ND,

Udělejte z uprchlíků nové „československé“ legie, navrhuje český velvyslanec

Někdejší československé legie by se mohly stát vzorem pro to, jak řešit současnou situaci v Iráku a Sýrii. S ideou v bruselském deníku EUobserver přišel český velvyslanec v Belgii Jaroslav Kurfürst.

Jak zdůrazňuje na konci svého textu, nejde o oficiální postoj české vlády, ale o jeho ideu a text, který vznikal v jeho volném čase.

Bez boje to nepůjde

Kurfürst ve svém textu připomíná historický podíl legií v Rusku, ve Francii a Itálii na vzniku Československa v roce 1918 i vliv, který legionáři měli na následující generace. A Jaroslav Kurfürst, velvyslanec ČR v Belgii nabízí i možné využití této zkušenosti pro současnou vlnu imigrace, především ze Sýrie a Iráku.

„Řada z imigrantů, často mladých mužů, říká, že jejich snem je vrátit se domů. Nyní ale živoří v uprchlických centrech, často někdejších vojenských ubikacích. Přišli včera, plány na zítřek nemají,“ píše Jaroslav Kurfürst.

Jak konstatuje, po teroristických útocích v Paříži se stále vrací otázka, jak řešit podstatu krize, jak zastavit a porazit Islámský stát tak, abychom se vyhnuli obviňování ze snahu rozšiřovat dále západní vliv. Jak tedy porazit středověký barbarský teror a vyhnout se scénářům z Afghánistánu a Iráku?

Kurfürst zdůrazňuje, že vyhrát mír v Sýrii a Iráku se bez válečných operací neobejde. Existuje sice mezinárodní koalice pro Islámskému státu, jejíž činnost musí pokračovat, ale je třeba udělat víc. A hlavní roli by v tom, měli hrát sami Syřané a Iráčané.

Dosud do Evropy přišlo na milión uprchlíků, velká část z nich ze Sýrie a Iráku. Pouhá dvě procenta z tohoto počtu představují 20 000 lidí. „Pokud těchto 20 000 lidí bude dychtit po osvobození své země a bude mít cíl vybudovat lepší budoucnost pro své děti, vznikne významná síla,“ konstatuje Kurfürst.

Svoboda není zadarmo

Pokud budou vycvičení, motivovaní, vybavení, zaplacení a budou mít řádnou podporu, mohou uspět lépe než kdokoli jiný. Hlavní podporu má poskytnou koalice proti Islámskému státu a také současné statečně bojující kurdské milice.

„Tedy ne geografický a kulturní Západ, ale síly usilující bez vedlejších úmyslů o mír a porážku zla,“ zdůrazňuje český velvyslanec v Belgii.

Takový postup by podle něj vzdal i vítr z plachet kritikům poukazujícím často právě na fakt, že mezi uprchlíky je velké množství mladých mužů, „kteří by místo utíkání měli doma bojovat“.

Kurfürst přiznává, že jde o složitý politický problém a ještě těžší problém vojenský, ale nebyl by to podle něj první příklad z historie, kdy se „povede zázrak“.

„Musí si to uvědomit sami Syřané a Iráčané, bez ohledu na své náboženství a etnicitu. Nebude to snadné. Nebude to populární. Ale může to přinést mír a důstojnost. Českoslovenští legionáři dobře rozuměli heslu, že svoboda není zadarmo.“

I

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. Taoiseach napsal:

  Pes – nikoli hlídací – 🙂 – zakopán jest v posledním odstavci:

  „Musí si to uvědomit sami Syřané a Iráčané, bez ohledu na jejich náboženství a etnicitu. Nebude to snadné…“

  Nejde o to, že česky má být „na své náboženství“. Podstatné je, že oni nemusí. Ano, nebude to snadné, a v dohledné době to není ani myslitelné.

  Udržitelné řešení konfliktu je podmíněno dohodou o poválečném uspořádání. K té musí své souvěrce dokopat z jedné strany Turecko a z druhé Irán (tj. napřed se musí domluvit spolu). Pokud se potom podaří DAEŠ důsledně odstřihnout od financování, snadno ho porazí skupiny, které proti němu bojují už dneska. Výcvik legií by po takové dohodě byl sice možný, ale trval by podstatně déle.

  • Robert Břešťan napsal:

   Ano, přiřazujeme podmětu. Díky za upozornění, opravuji.

  • český maloměšťák napsal:

   No, řešit „poválečné uspořádání“ Syrie bez Syrie…to mi tak trochu připomíná Mnichov 1938 či postup , jaký byl uplatněn vůči Německu na Versaillské mírové konferenci. Kdy zdá se mi, že např. Balfour, Clemencau či Wilson jevili se tehdy být přeci jen rozumnějšími lidmi než Erdogan a …(teď nevím jak se jmenuje momentální iránský vůdce).
   No a komičnost takovéhoto eventualního jednání podtrhuje i neustálé opakování požadavku (hlavně ze strany USA či Turecka), že musí být nejprve poražen Assad, tedy Syrie (předpokládám , že Assad je stále oficiální hlavou syrské státní organizace ). Kdy idea, že lze porazit najednou ISIL i Assada je v praxi sice naplnitelná, ale obávám se, že výsledkem by byla definitivní irakizace Syrie a další vývoz této irakizace – do jiných států, kdy situace v Saudské Arábii přestává být tak jednoznačně příznivá – z hlediska místních reformátorů, jak varuje např. článek „You Can’t Understand ISIS If You Don’t Know the History of Wahhabism in Saudi Arabia“.

   S těmi legiemi – to je nápad jak blázen. Už do již tak nepřehledné situace montovat další a další žoldáky (byť irácké) , zřejmě pod velením NATO ?
   Ale chápu, že každý takový žoldnéř by musil být cvičen, vyzbrojen, vystrojen, dopraven, podporován ze vzduchu, živen ….. 20 000 krát pár desítek tisíc euro – to je docela slušná sumička, i banky by si něco málo trhly, i ledasjaký bruselský úředníček.

   • Taoiseach napsal:

    Zase jste slavně potřel něco, co jsem nenapsal – 🙂
    „Dokopat svoje souvěrce“ znamená přimět sunnitské (s výjimkou DAEŠ a An Nusrá) a šíitské válčící strany k dohodě. Nikdo nepopírá, že hlavou mezinárodně uznávané Sýrie je pořád Bašar Al Assad. Ale má to snad znamenat, že by měl uzavřít mírovou smlouvu sám se sebou? Pokud má být mír stabilní, je třeba se dohodnout se všemi stranami konfliktu, které o mír stojí.
    Pokud vím, tak západní velmoci (nejen USA) už jednání s Assadem nevylučují. Na druhou stranu má na rukou moc krve na to, aby mohl být součástí nějaké „národní jednoty“. Třetí věc je, že je třeba zajistit práva šíitů, která zatím vedle něho chrání už jen Hizballáh.

    • český maloměšťák napsal:

     A toto napsal duch ?

     „…Udržitelné řešení konfliktu je podmíněno dohodou o poválečném uspořádání. K té musí své souvěrce dokopat z jedné strany Turecko a z druhé Irán …“

     No, dokopávejte, dokopávejte…až dokopete.
     Nebýt Ruska (spojenec Assada), tak se svět snad ani nedozví, že isisáci financují svůj boj (včetně náboru nových a nových rekrutů)z příjmů z ropy.
     Hlavně chystejte “ poválečné uspořádání“ – metodou planého teoretizování, to fakt každému moc pomůže.

     P.S. To Vy mi podsunujete různé Vaše žvásty – např. : „Ale má to snad znamenat, že by měl uzavřít mírovou smlouvu sám se sebou?“

 2. petrph napsal:

  Viděl bych to spíš jako drobný pokus o propagandičku ve prospěch ČR na historická téma (i to se od pana poslance cení). Protože-asi je je jasné že z těch uprchlíků nebudou nové “československé” legie,protože u nás je zrovna těch uprchlíků pramálo a jediný zájem je dostat se od nás do Německa.Takže my je určitě „formýrovat“ do legií nebudem. Ale na druhé straně, je asi dost šovinistické si myslet že byly pouze čs.legie. Naopak-právě postkoloniální západní velmoci mají vlastní bohaté historické zkušenosti s formováním a výcvikem domorodých jednotek používaných pro potlačovaní povstání v jejich domovinách. Takže-pokud by ta možnost reálná dnes byla, asi by jí použily i bez našich rad. Ale asi není-tohle je bohužel atribut nejen této vlny migrace-tihle lidé už prostě ztratili pouto ke svému státu-a nemají důvod se tam už nikdy vracet-ale ani za něj bojovat. Mimochodem, podobně jako už se nevrátila většina těch co emigrovali z bolševického Československa

 3. J.Němec napsal:

  Pěkný sen. Ti mladí Syřané utekli protože nechtěli do armády, což je pochopitelné. Proč by se dnes měli nechat zabíjet, když se dnes mohou mít v Evropě dobře. I bez práce. Velmi pochopitelné. Chovají se naprosto správně a pochopitelně. EU já nerozumím o samostatné Franci se ani nebudu vyjadřovat.
  Pokud by se náhodou sen o boji Syřanů splnil. Tak by dopadli jako naši legionáři, které by Rusko zlikvidovalo ve svůj prospěch. Scénář je jasný, podle ruského předpisu. Náš prezident o něm ví už dlouho. Nejprve se s Asadem uzavře v Praze příměří. Potom se sfalšují v Syrii volby aby vyhrál Asad. Potom se tam nastolí demokracie jako v Čečensku. IS nás bude dal terorizovat a EU plácat o jednotě. Putina volit 100 procent národa, který si může dát na vlajku flašku |Vodky. Slušným Rusům se omlouvám a Čest našim hrdinným legionářům.

 4. J.Němec napsal:

  Když je zmínka o našich legionářích. Tak se musí vědět, že málem porazili v Rusku bolševismus. Bohužel jejich spojenci je zklamali včetně USA. Zkázu dodělali naši komunisti. Kdo dnes zná naše legionáře?? Dnes jsou znát jen jejich zbabělí potomci, často zrádci našeho národa. Čest jejich památce.

  • petrph napsal:

   To by asi bylo dost troufalé tvrdit že “ naši legionáři“ málem porazili v Rusku bolševismus. Ve skutečnosti pouze využili možnosti řídce obydlené Sibiře, kde se mohli (po železnici) rychle pohybovat a ohrožovat místní slabé obranné posádky, aniž by došlo kdy ke střetu s plnou silou bolševické Rudé armády. Mezitím tedy skutečně došlo k odražení západních intervenčních vojsk (a taky porážce místních kontrarevolučních bílých), takže ten boj ztratil smysl-a rovněž čs. legie – se po domluvě s bolševiky stáhly a odjely..
   Jinak ale samozřejmě památka a znalost jmen legionářů a jejich činů byla po 1.sv.válce velká. A zase by nebyl důvod jí dnes neobnovit. Jenže ona jakákoliv medializace je drahá a nikdo to už asi široce neudělá..

 5. Jan Urban napsal:

  Pane velvyslanče, zodpovězte sám sobě nejprve několik jednoduchých otázek. 1) Kolik je v Sýriii válčících stran a ozbrojených formací? 2) Pokud by Vámi navrhované legie bojovaly proti IS, jaký by byl jejich vztah k režimu prezidenta Asada? 3) Jaký cíl by měl být dosažen – tedy boj proti IS by skončil na syrských hranicích, nebo by legie dobyly Mosul a velkou část sunnitského Iráku? 4) Jak by legie definovaly svůj politický program pro období po válce? Neislámsky a nekonfesijně, neetnicky, atd? 5) Jaký program by měly pro návrat uprchlíků z probíhajících etnických čistek? To jen pro samotný začátek.

  Ad 1) Kolem pětaosmdesáti ozbrojených skupin, kontrolujívcích nějaké území. Nejměně patnáct konkurujících válečných cílů ůzných koalic, často financovaných ze zahraničí.
  Ad 2) Asad zahájil válku proti zpočátku mírumilovným demonstracím nespokojeného městského obyvatelstva, požadujícího více demokracie. Ve válce použil i otravné plyny, rakety atd.
  Ad 3) Neřešitelné. Isis se nedá porazit pouze na území Sýrie.
  Ad 4) Neřešitelné.
  Ad 5) Neřešitelné……

  Prosazovat podobné nápady musí ve světě, který je o situaci na místě poněkud lépe informován, vzbuzovat snad jen pobavení. Zvláště, když pocházejí z České republiky.

Přidávání komentářů není povoleno