Udělejte z uprchlíků nové „československé“ legie, navrhuje český velvyslanec

Napsal/a Robert Břešťan 2. prosince 2015
FacebookXPocketE-mail

Někdejší československé legie by se mohly stát vzorem pro to, jak řešit současnou situaci v Iráku a Sýrii. S ideou v bruselském deníku EUobserver přišel český velvyslanec v Belgii Jaroslav Kurfürst.

Jak zdůrazňuje na konci svého textu, nejde o oficiální postoj české vlády, ale o jeho ideu a text, který vznikal v jeho volném čase.

Bez boje to nepůjde

Kurfürst ve svém textu připomíná historický podíl legií v Rusku, ve Francii a Itálii na vzniku Československa v roce 1918 i vliv, který legionáři měli na následující generace. A Jaroslav Kurfürst, velvyslanec ČR v Belgii nabízí i možné využití této zkušenosti pro současnou vlnu imigrace, především ze Sýrie a Iráku.

„Řada z imigrantů, často mladých mužů, říká, že jejich snem je vrátit se domů. Nyní ale živoří v uprchlických centrech, často někdejších vojenských ubikacích. Přišli včera, plány na zítřek nemají,“ píše Jaroslav Kurfürst.

Jak konstatuje, po teroristických útocích v Paříži se stále vrací otázka, jak řešit podstatu krize, jak zastavit a porazit Islámský stát tak, abychom se vyhnuli obviňování ze snahu rozšiřovat dále západní vliv. Jak tedy porazit středověký barbarský teror a vyhnout se scénářům z Afghánistánu a Iráku?

Kurfürst zdůrazňuje, že vyhrát mír v Sýrii a Iráku se bez válečných operací neobejde. Existuje sice mezinárodní koalice pro Islámskému státu, jejíž činnost musí pokračovat, ale je třeba udělat víc. A hlavní roli by v tom, měli hrát sami Syřané a Iráčané.

Dosud do Evropy přišlo na milión uprchlíků, velká část z nich ze Sýrie a Iráku. Pouhá dvě procenta z tohoto počtu představují 20 000 lidí. „Pokud těchto 20 000 lidí bude dychtit po osvobození své země a bude mít cíl vybudovat lepší budoucnost pro své děti, vznikne významná síla,“ konstatuje Kurfürst.

Svoboda není zadarmo

Pokud budou vycvičení, motivovaní, vybavení, zaplacení a budou mít řádnou podporu, mohou uspět lépe než kdokoli jiný. Hlavní podporu má poskytnou koalice proti Islámskému státu a také současné statečně bojující kurdské milice.

„Tedy ne geografický a kulturní Západ, ale síly usilující bez vedlejších úmyslů o mír a porážku zla,“ zdůrazňuje český velvyslanec v Belgii.

Takový postup by podle něj vzdal i vítr z plachet kritikům poukazujícím často právě na fakt, že mezi uprchlíky je velké množství mladých mužů, „kteří by místo utíkání měli doma bojovat“.

Kurfürst přiznává, že jde o složitý politický problém a ještě těžší problém vojenský, ale nebyl by to podle něj první příklad z historie, kdy se „povede zázrak“.

„Musí si to uvědomit sami Syřané a Iráčané, bez ohledu na své náboženství a etnicitu. Nebude to snadné. Nebude to populární. Ale může to přinést mír a důstojnost. Českoslovenští legionáři dobře rozuměli heslu, že svoboda není zadarmo.“

I

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)