Křetínský, Soukup i Penta. Na trhu ekonomických týdeníků bude brzy o dost těsněji

Napsal/a Robert Břešťan 4. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Původní i noví majitelé vydavatelských domů chystají nové projekty na poli ekonomické žurnalistiky. Vzniknout mají hned tři nové tištěné ekonomické týdeníky.

Miliardář Daniel Křetínský měl dlouhodobě zájem odkoupit od podnikatele Františka Savova, který je v ČR stíhán kvůli krácení daní a toho času sídlí v Londýně, jeho vydavatelství Mladá fronta včetně deníku E 15 a ekonomického týdeníku Euro.

Mnohaměsíční přerušovaná jednání vyústila v dohodu, již nyní posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Firma Gloomer patřící Křetínskému kupuje vydavatelství Mladá fronta, k detailům transakce se ani jedna ze stran nechce vyjadřovat. Podle informací HlídacíPes.org ale týdeník Euro součástí prodeje není.

Rozvojové projekty máme

Daniel Křetínský i proto chystá podle dostupných informací vlastní projekt ekonomického týdeníku, pro nějž už poptává redakční tým. HlídacíPes.org mluvil se několika redaktory, kteří již pro nový projekt absolvovali pracovní pohovor. S ohledem na působení v jiných redakcích ale nechtějí zveřejnit svou totožnost.

„K rozvojovým projektům se nebudeme vyjadřovat. Nemůžu říct ani ne, ani ano,“ odpovídá na dotaz po novém projektu ředitel komunikace EPH Daniel Častvaj.

Nový časopis by měl vzniknout i na základě vydavatelství Tablet Media, jež převzala investiční společnost Penta. Svou tištěnou podobu by měl dost týdeník Dotyk, pravděpodobně společně s dalším dosud tabletovým magazínem Dotyk Byznys .

„Zvažujeme všechny možnosti a print je jednou z nich,“ říká ředitelka redakcí Tablet Media Eva Hanáková. Podle údajů Tablet Media jen časopis Byznys Dotyk (poprvé vyšel před rokem, 1. prosince 2014)  čte týdně v elektronických zařízeních 14 000 lidí.

„Čísla o čtenosti Dotyk Byznys ukazují, že stávající byznysové tituly na českém trhu ještě zcela nevyužily svůj potenciál. Je zřejmé, že Češi mají zájem o ekonomické informace,“ říká Eva Hanáková.

Lehčí ekonomické čtení

Svůj projekt ekonomického týdeníku připravuje i vydavatelství Empresa Media Jaromíra Soukupa. Veřejně to na Czech Internet Forum letos v říjnu zmínil ekonomický novinář Miroslav Motejlek.

„Možná se na tom budeme podílet, spolupracovat nebo spoluvlastnit, jsme ve stadiu diskuse na toto téma,“ řekl tehdy Motejlek. „Je to v běhu, pracuje se na tom,“ říká dnes Miroslav Motejlek.

„Pokračujeme v přípravě, dostává to konkrétní obrysy,“ byl stručný i generální ředitel vydavatelství Empresa Media Daniel Köpl.

Informace z vydavatelství naznačují, že by mělo jít spíše svého druhu o „ekonomický bulvár“, odlehčenější způsob psaní a byznysové „drby“. Šéfredaktorem by mel být Ondřej Fér. Ten už do vydavatelství nastoupil, zatím na pozici editora ekonomické rubriky časopisu Týden.

Na trhu nyní působí dva zavedené ekonomické týdeníky – Ekonom a Euro. Prodaný náklad (zahrnující pultový prodej, předplatné i tzv. ostatní prodej) se podle oficiálně prezentovaných dat společnosti ABC pohybuje kolem 14 000 kusů v případě Ekonomu a 18 000 u týdeníku Euro.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)