Mluvčí Ovčáček: Autoři Adventní výzvy nám nedemokraticky vyhrožují

Napsal/a Robert Břešťan 4. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Autoři Adventní výzvy a mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček si vyměňují vzkazy o tom, kdo koho znevažuje a jak je to s „fašizujícími tendencemi“.

Adventní výzvu s podtitulem „všem, kteří se narodili do svobody“ sepsali členové Kolegia Paměti národa, společenství osobností a pamětníků sdružených  kolem projektu neziskové organizace Post Bellum.

Na dotaz HlídacíPes.org, zda prezident zvažuje možnost připojit svůj podpis pod výzvu, mluvčí Jiří Ovčáček odpověděl, že prezident podpis nepřipojí, protože „výzva místo spojování společnost jen rozděluje“.

„A to svým paušálním tvrzením, že nemalá část společnosti podléhá fašizujícím tendencím,“ vysvětlil Ovčáček.

Autoři výzvy, pod niž se zatím podepsalo přes pět tisíc lidí, na výroky Hradu dnes reagovali s tím, že nemohou „přejít bez odpovědi znevažující slova prezidenta Miloše Zemana:

„Považujeme to za hrubě nevhodné vůči signatářům. Výzva, pakliže si jí pečlivě přečtete, usiluje o přesný opak. A podle pestrosti podporovatelů tomu tak skutečně je. Žádáme pana prezidenta, aby svá tvrzení – a to konkrétními citacemi z výzvy – doložil. Jinak nás nutí, abychom ho nazvali lhářem.“

„Ze strany autorů výzvy jde o šokující nedemokratické vyhrožování za svobodné projevení názoru. Autoři výzvy se dožadují konkrétní citace. Zde je: „fašizující tendence nemalé části společnosti“. Kdo jim dal právo takto lživě paušalizovat, takto osočovat a hanět občany této země?“ reagoval na výzvu mluvčí Ovčáček.

Podle něj česká veřejnost projevuje oprávněné obavy z nekontrolované migrační vlny, „která, jak se ukazuje, souvisí s terorismem“. „A projevení obav není fašizující tendencí,“ dodal Ovčáček.

Autoři Adventní výzvy zároveň vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku a další politiky i státní úředníky „aby zvážili, zda-li by jejich osobní podpora Adventní výzvy nebyla dobrým příkladem k obraně slušnosti a kultivované diskuze v této zemi.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)