Psí týden: Hradní satirik, tajuplná miliardová nevěsta a estébácké výročí

Napsal/a Ondřej Neumann 7. ledna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Výběr toho nejdůležitějšího z originální produkce HlídacíPes.org v končícím týdnu.

  • „Ano. Mám střet zájmů, ALE já ho nezneužívám. Já jsem do politiky nechtěl.“ Tato slova Andreje Babiše se v nedávné anketě Českého rozhlasu stala výrokem roku. U tradičních politiků je většinou slyšet nějaké ALE. Schválně je občas poslouchejte. „Platit daně je správné, ale…“ „Musíme bojovat proti daňovým únikům, ale…“ Takto si v týdnu na facebooku postěžoval ministr financí Andrej Babiš. Já nejsem tradiční politik, všechno říkám naplno a na nějaké „ale“ si nehraju, dodal. Ono je to s těmi ALE všelijak, upozorňuje ve své glose Robert Malecký.
  • Eliška Hradilková Bártová zase spočítala veřejné zakázky úspěšné české strojírny. Zastavila se na čísle 55 miliard za posledních deset let.

Strojírenský gigant Škoda Transportation: Za uplynulých deset let získal v Česku zakázky za 55 miliard korun

  • O zmiňovanou strojírnu mají velký zájem Číňané a podle všeho se rýsuje jeden z největších tuzemských byznysových exitů posledních let. I proto je zajímavé vědět, v čích kapsách skončí desítky miliard korun. Obzvláště, když v novodobé historii plzeňské Škodovky ještě nedávno existovalo až příliš „bílých míst“. Některá z nich zaplnila právě reportérka HlídacíPes.org.

Škoda Transportation: Tajemství padesátimiliardové nevěsty

  • Kdy v Česku zavedeme euro?, položil si otázku šéfredaktor Robert Břešťan. A nabídl odpověď s využitím svého unikátního vzorečku T = V + R + 1 kde: = termín přijetí eura (v konkrétním datu), V = délka volebního období v letech a R = aktuální rok. A kdy tedy začneme eurem platit i v Čechách? Dočtete se zde.
  • Členovi rady České televize, publicistovi Zdeňku Šarapatkovi, nejde na mysl, jak to, že hradní exprotokolář Jindřich Forejt je minimálně pro Miloše zemana stále ve hře o post představitele českého státu ve Vatikánu. My dodáváme, že kromě Miloše Zemana čerstvě prosákly informace, že Forejta by mohl ve svém institutu zaměstnat jiný prezident – Václav Klaus.

Pánbůh s námi. A Forejt pryč

  • Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček spustil v pondělí 2. ledna satirický twitterový účet ČÚTI @CUTIzpravy. Podle popisku na něm Ovčáček hodlá politicky nekorektně reagovat na práci nově vzniklého Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které si sám přejmenoval na novodobé ČÚTI (Český úřad pro tisk a informace). Správu účtu podle  vyjádření pro server HoupacíOsel.cz vnímá jako součást pracovní náplně v rámci jeho „trojjediné úlohy“
  • Práce HlídacíPes.org si všiml britský novinář Daniel Howden, který v minulosti psal pro týdeník Economist, deník Guardian a byl ve vedení zahraniční rubriky deníku Independent. Nyní působí v redakci nezávislého novinářského projektu News Deeply. Pro ten sepsal následující materiál, ve kterém využil i naše informace o manipulacích se zpravodajstvím TV Prima.

Továrna na nenávist. Od Orbána k Zemanovi, protiuprchlická hysterie střední Evropy

  • Jak se uživí média v době bezplatné nabídky internetového obsahu? Jaká je role veřejnoprávních médií v boji proti dezinformacím? A jakou moc mají politické a finanční kruhy nad tím, co v médiích bude a co se veřejnost může dozvědět? O tom, nakolik se v posledních letech změnila situace novinářů v Česku a na Slovensku, v rámci Letní akademie Hejbej debatovali Robert Břešťan, šéfredaktor portálu HlídacíPes.org, šéfredaktor slovenského Denníku N Matúš Kostolný, šéfredaktor týdeníku Respek Erik Tabery a reportérka Deníku Referendum Saša Uhlová. Debatu – s odstupem času – zaznamenal pro HlídacíPes.org její moderátor Vojtěch Boháč.
  • A historik František Štambera se v textu pro HlídacíPes.org z nečekané perspektivy podíval na nejvýznamnější tuzemské výročí začínajícího roku…

Po Chartě 77 má své výročí estébácká akce Asanace

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)