Facebook ANO,

Psí týden: Babišovy personální orgie, kufry Gustáva Husáka a HlídacíPes.org jako tištěný magazín

Napsal/a Ondřej Neumann 12. prosince 2015

Velký a vesměs pozitivní ohlas sklidilo naše oznámení, že od března 2015 bude vycházet HlídacíPes.org i v tištěné podobě. Měsíčník by to měl být nepodobný všemu, co nabízí český trh s periodiky. Na podrobnosti je sice ještě brzy, ale již teď můžeme slíbit, že vydávání magazínu nijak neoslabí pozornost a úsilí, které věnujeme „domovskému“ webu. Věříme, že věrné čtenáře nezklameme a nové oslovíme.

  •  Oznámením o novém projektu jsme ve čtvrtek oslavili rok ostrého provozu HlídacíPes.org. Při té příležitosti jsme nabídli rekapitulaci uplynulého roku, ale i přehled dalších novinek, jež chystáme. Nikoliv náhodou bylo ve čtvrtek 10. prosince, na kteréžto datum připadá Den lidských práv. Startem jsme se symbolicky před rokem přihlásili k hodnotám, které se v tento den připomínají.

 

  • Před šestadvaceti lety, v neděli 10. prosince 1989, na Den lidských práv, proběhlo na Pražském hradě absurdní představení. Tehdejší prezident Československé socialistické republiky a jeden z hlavních posrpnových „normalizátorů“ Gustáv Husák jako svůj poslední krok ve funkci hlavy státu jmenoval novou federální vládu v čele s Mariánem Čalfou. Krátce poté podal demisi na prezidentský úřad. Osobní pohled na tuto kontroverzní postavu československých dějin nabízí brněnský publicista Kristián Chalupa v materiálu Prezident zapomnění si kufry na Pražském hradě sbalil na Den lidských práv.

 

  • Kdyby Andrej Babiš řídil soukromou firmu jako vede ministerstvo financí, asi by měl brzy nepříjemný pohovor s personálním oddělením a akcionáři. Během prvního Babišova roku ve funkci se na ministerstvu zdvojnásobil počet odchodů zaměstnanců, počet odvolání nebo rezignací vedoucích je dokonce na trojnásobku počtů předchozích let. Na odchodném a tzv. překážkách v práci jen loni ministerstvo vyplatilo přes 20 milionů korun, čtyřnásobek proti roku 2013. Více v analýze: Babiš prý řídí ministerstvo jako firmu. Poplatníky zatím stál jeho personální průvan přes 31 milionů.

 

  • Pohled experta: neozbrojení lidé jsou pro teroristy “kachny na odstřel”, zněl titulek nejdílenějšího článku na sociální sítích. Odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra zpracoval text, v němž reaguje na návrh Evropské komise zpřísnit možnosti pro držení zbraní v EU. Tématu se HlídacíPes.org částečně věnoval v textu Ztraceno v překladu. Jak česká média i politici naskočili na „zlou směrnici o zbraních“. Doplňkem oficiálního stanoviska určeného pro interní potřebu konkrétních českých poslanců, již HlídacíPes.org získal, bylo i osm bodů soukromého komentáře, jež však dává vhled do toho, jak o hrozbách terorismu a okolnostech držení střelných zbraní někteří odbornící ministerstva vnitra uvažují.

 

  • Zadržení českého europoslance, známého komunisty Miroslava Ransdorfa, švýcarskou policií přímo v bance v Curychu je nepochybně velké a zajímavé téma. Stejně jako to, jak se jej chopila tuzemské (i slovenská) média.  Jako první se zprávou přišel v pátek 4.12. odpoledne týdeník Respekt. Níže je přehled toho, co jsme se o kauze Ransdorf od té doby zatím mohli dozvědět. Čtenáři to musí nutně připomínat slogan ze známého sci-fi seriálu Akta X: The Truth is Out There. Tedy: Pravda je tam venku. Kauze Ransdorf se nešlo nevěnovat. Nejdříve jsme nabídli orientaci v dosud publikovaných informacích: Židovské zlato nacistického důstojníka s bohatou tetou v Brazílii, v pátek jsme pak přidali i trochu věcných informací co se historek o židovském majetku a pomoci uprchlíkům týče: V hlavě M. Ransdorfa: Peníze ve švýcarských bankách mohou sloužit k boji s uprchlickou krizí.

 

  • Miroslav Ransdorf se ve veřejném prostoru pohybuje už pěknou řádku let. O návrat se naopak pokouší král českých náměstí devadesátých let Miroslav Sládek. Ikona českého rasismu “v mezích zákona” z 90. let vycítila šanci a pokouší se o politický návrat na vlně odmítání uprchlíků. Založil si facebookový účet, využívá prostor, který politikům nabízejí Parlamentní listy. Cituje Shakespeara a Gellnera a diví se, že mu to není moc platné. Doba se změnila, Sládek už dnes nikoho nešokuje, což byl vždy podstatný prvek jeho politického marketingu.

 

 

 

  • Společnost Člověk v tísni připravila v rámci projektu mediálního vzdělávání pro střední školy příručku a dokumenty na téma ruská propaganda. Důsledkem je pozdvižení na proruských webech i demonstrace „proti šíření protiruské propagandy“. „Je to něco, co jsme čekali, je to v logice věci. Dostali jsme pár nazlobených mailů, že dětem ve školách vymýváme hlavy a že politika do škol nepatří. Jsem si ale jistý, že žádný z těch stěžovatelů obsah programu vůbec neviděl. Bylo i pár telefonátů od údajných rodičů, kteří ale nebyli schopní říct, na které škole se jejich děti s programem setkaly, když jsme jej sotva představili,“ říká Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách.


Čtěte též

1 komentář

  1. J.Němec napsal:

    Máme dobrá média a jistě Hlídací Pes k nim patří. Proto nechápu, kde se u nás berou takoví lidé jak je madam Vičanová nebo kapela Ortel. Buď jsem Čech a hájím naše vlastenectví nebo zrádce. Ti lidé snad neznají naše dějiny. Já mám na háku celé dnešní Rusko i s Putinem a jeho raketami, k tomu nepotřebuji být žádný Rambo s tričkem a rudou šálou kolem krku. Ale mám obavy aby naše dobrá média nezanikla kvůli našim zrádcům a prezidentovi Zemanovi. Tak jak se vyvíjí naše politika , tak má Hlídací Pes v této podobě asi životnost dva roky. Vlastenci nějak mizí.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies