Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
GUE/NGL / Foter.com / CC BY-NC-ND,

Kauza Ransdorf: Židovské zlato nacistického důstojníka s bohatou tetou v Brazílii

Zadržení českého europoslance, známého komunisty Miroslava Ransdorfa, švýcarskou policií přímo v bance v Curychu je nepochybně velké a zajímavé téma. Stejně jako to, jak se jej chopila tuzemské (i slovenská) média.

Jako první se zprávou přišel v pátek 4.12. odpoledne týdeník Respekt. Níže je přehled toho, co jsme se o kauze Ransdorf od té doby zatím mohli dozvědět. Čtenáři to musí nutně připomínat slogan ze znémého sci-fi seriálu Akta X: The Truth is Out There. Tedy: Pravda je tam venku.

 • Nejprve jsme se dozvěděli, že Ransdorf chtěl, spolu se třemi Slováky, v bance v Curychu vybrat stovky miliónů eur, v přepočtu 9,5 miliardy. Účet byl na jméno Ransdorf, nesedělo ale datum narození.
 • Krátce poté proběhly „první náznaky“, že kauza se týká peněz z mrtvých bankovních účtů z nacistické éry.
 • V sobotu ráno servery iDnes a Blesk.cz napsaly, že „Zpráva o podvodu je lež, říká eurposlanec Ransdorf“. Později vyšlo najevo, že novináři naletěli na falešný twitterový účet.
 • Ale i z toho se nakonec dá udělat zpráva: „Zpráva o podvodu je lež, tvrdil falešný twitterový účet na jméno Ransdorf (tyto zprávy již na webu nejsou, respektive jsou přepsány, nabízíme proto printscreen).

Ransdorf printscreen

 • Náznaky o pěnezích z nacistické éry se začínají „upřesňovat“ (tj. přebírat z Lidových novin): mohlo jít o pokus dostat se k penězům po židech zavražděných nacisty. „Šel si Ransdorf pro peníze mrtvých židovských klientů? Je to jedna z verzí“ (Blesk.cz).
 • V neděli média ovládl výrok prezidenta Miloše Zeman, podle nějž europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf zřejmě zase někomu naletěl.
 • Ve stejný den Ransdorf vydává tiskové prohlášení, v němž píše, že „se pokusil otevřít komunikaci mezi Kantonální bankou Zürich a panem V.H. majitelem významného konta v této bance, s nímž kantonální banka již téměř 10 let nekomunikuje.“
 • Později Ransdorf „exkluzivně pro Parlamentní listy“ vysvětluje , že jde o „dědictví po občance Švýcarské konfederace, která zemřela v roce 2005.“
 • I poté ale slovenský Denník N píše, že peníze mohly patřit dědici nejmenovaného nacistického pohlavára. Zprávu monitoruje a přebírá ČTK. Oním dědicem měl být tajemný V.H.
 • Příslušné dokumenty prý už před dvěma lety viděl starosta slovenské obce Ivanka pri Nitre Ľuboš Gál. Ale možná nešlo o nacistu: „Mně byl jen říkán příběh, že se jednalo o Němce, který byl velmi bohatý a přišel k obrovskému majetku, snad i za nějaké patenty, zemřel a tento pán V. H. má být jediný dědic,“ svěřil se Gál iDnesu.
 • Verzi o nacistickém pohlavárovi nabídl například i Respekt. Ale pozor, vše může být opět jinak. Jde o dědictví z brazilské čokoládovny, naznačuje Ransdorfův komplic!
 • „Ty peníze, to je dědictví. Celý ten majetek mu odkázala jeho velmi bohatá teta, když zemřel její manžel v Brazílii, kde měl firmu Nestlé,“ uvedla pro MF DNES matka jednoho ze zasržených Slováků, podnikatele Juraje Hajdy.

Akta X nekončí. The Truth is Out There!

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Petr Homoláč napsal:

  Ransdorf si prostě myslí, že čeští voliči jsou prostě všichni blbí jak voliči KSČM.

 2. Josef napsal:

  Souhlasím s autorem článku, že: Truth is Out of There. Zbývají nám jen dohady, domněnky a spekulace. Autor jich sice nabízí několik, ale mě napadla ještě jedna. Víme, že Rusové podporují a platí si různé politické strany a hnutí po celé Evropě, zvláště ty nacionalistické, krajně pravicové i krajně levicové, aby prosazovaly jejich politiku a zájmy. Nemohlo tu jít například o pokus výběru takového příspěvku ve švýcarské bance, do kterého se vloudila jakási chybička? On nepořádek a lajdáctví není u Rusů nic mimořádného.

  • Petr Homoláč napsal:

   Tímhle jste přesně vyhmátl to první co mě taky napadlo. Ransdorf je naprosto fanatický zarytý rusofil. Ale jeho chamtivost je taky síla.
   Ještě větší blbec než jsme mysleli.

   • Josef napsal:

    Ale ta vehemence, s jakou se KSČM Ransdorfa zastala, by spíše nahrávala té verzi, která vás napadla jako první.

 3. Johannes napsal:

  Pražská policie podvodníka recidivistu Vladimíra Huňka ze Zlínského kraje – tehdy byl osobou v pátrání – v srpnu 2015 zadržela, vyslechla a pustila jej znovu na svobodu, ačkoli škoda při jím spáchaném podvodu byla cca 210.000,- Kč.

  Pražská policie tak nechala Vladimíra Huňka POKRAČOVAT V TRESTNÉ ČINNOSTI a jeho dalšími obětmi se stali v prosinci 2015, tj. tři měsíce poté, europoslanec Miloslav Ransdorf a tři Slováci!!!

  Je také možné, že recidivista Vladimír Huněk, t. č. na svobodě, mohl být za Miloslavem Ransdorfem někým cíleně vyslán, aby ho zdiskreditoval. Komunistický politik a europoslanec Ransdorf je totiž známým zastáncem prezidenta Putina, Sýrie, přednášel na Krymu apod.

  V pondělí 31. 8. 2015 byla odvysílána v pořadu Na stopě na ČT1 reportáž „Velkoformátový podvodník“ o hledaném 46letém Vladimíru Huňkovi, bytem na Městském úřadu v Otrokovicích, který už v roce 2005 podvodně nabízel vojenskou práci v Iráku a v létě 2014 u motorestu Rohlenka u Brna pod příslibem švýcarského dědictví z poškozeného pana T. T. vylákal cca 210.000,- Kč. Pan T. T. se v pořadu vyjádřil, že mu jde hlavně o to, aby Vladimír Huněk nepřipravil o peníze další lidi, pro které by byla taková suma tragédií. V pořadu se moderátor podivoval nad tím, že Vladimír Huněk není ve vazbě, a státní zástupkyně vysvětlovala obecné důvody vazebního stíhání. Případ vyšetřovalo Krajské policejní ředitelství Zlínského kraje.

  Reportáž „Velkoformátový podvodník“ ke shlédnutí zde:

  http://www.ceskatelevize.cz/porady/1100492707-na-stope/415236100132023/

  Vladimír Huněk, narozen 7. 11. 1969, bydlištěm nám. 3. května 1340, 765 02 Otrokovice tvrdil panu T. T. a zřejmě totéž i europoslanci Miloslavu Ransdorfovi, že je dědicem po své tetě Heleně Husak-Hunek, která zemřela 27. března 2005, a během svého předchozího pobytu ve vězení se nemohl dědictví ujmout.

  • Josef napsal:

   Příliš se mi tato historie o podvodníku Vladimíru Huňkovi a podvedeném Miroslavu Ransdorfovi nezdá. Kdyby se Ransdorf stal kvůli své chamtivosti obětí podvodníka Vladimíra Huňka, KSČM by se Ransdorfa s největší pravděpodobností nezastala. A ona se jej zastala a to velmi vehementně.

Přidávání komentářů není povoleno