Kauza Ransdorf: Židovské zlato nacistického důstojníka s bohatou tetou v Brazílii

Napsal/a Robert Břešťan 8. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Zadržení českého europoslance, známého komunisty Miroslava Ransdorfa, švýcarskou policií přímo v bance v Curychu je nepochybně velké a zajímavé téma. Stejně jako to, jak se jej chopila tuzemské (i slovenská) média.

Jako první se zprávou přišel v pátek 4.12. odpoledne týdeník Respekt. Níže je přehled toho, co jsme se o kauze Ransdorf od té doby zatím mohli dozvědět. Čtenáři to musí nutně připomínat slogan ze znémého sci-fi seriálu Akta X: The Truth is Out There. Tedy: Pravda je tam venku.

 • Nejprve jsme se dozvěděli, že Ransdorf chtěl, spolu se třemi Slováky, v bance v Curychu vybrat stovky miliónů eur, v přepočtu 9,5 miliardy. Účet byl na jméno Ransdorf, nesedělo ale datum narození.
 • Krátce poté proběhly „první náznaky“, že kauza se týká peněz z mrtvých bankovních účtů z nacistické éry.
 • V sobotu ráno servery iDnes a Blesk.cz napsaly, že „Zpráva o podvodu je lež, říká eurposlanec Ransdorf“. Později vyšlo najevo, že novináři naletěli na falešný twitterový účet.
 • Ale i z toho se nakonec dá udělat zpráva: „Zpráva o podvodu je lež, tvrdil falešný twitterový účet na jméno Ransdorf (tyto zprávy již na webu nejsou, respektive jsou přepsány, nabízíme proto printscreen).

Ransdorf printscreen

 • Náznaky o pěnezích z nacistické éry se začínají „upřesňovat“ (tj. přebírat z Lidových novin): mohlo jít o pokus dostat se k penězům po židech zavražděných nacisty. „Šel si Ransdorf pro peníze mrtvých židovských klientů? Je to jedna z verzí“ (Blesk.cz).
 • V neděli média ovládl výrok prezidenta Miloše Zeman, podle nějž europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf zřejmě zase někomu naletěl.
 • Ve stejný den Ransdorf vydává tiskové prohlášení, v němž píše, že „se pokusil otevřít komunikaci mezi Kantonální bankou Zürich a panem V.H. majitelem významného konta v této bance, s nímž kantonální banka již téměř 10 let nekomunikuje.“
 • Později Ransdorf „exkluzivně pro Parlamentní listy“ vysvětluje , že jde o „dědictví po občance Švýcarské konfederace, která zemřela v roce 2005.“
 • I poté ale slovenský Denník N píše, že peníze mohly patřit dědici nejmenovaného nacistického pohlavára. Zprávu monitoruje a přebírá ČTK. Oním dědicem měl být tajemný V.H.
 • Příslušné dokumenty prý už před dvěma lety viděl starosta slovenské obce Ivanka pri Nitre Ľuboš Gál. Ale možná nešlo o nacistu: „Mně byl jen říkán příběh, že se jednalo o Němce, který byl velmi bohatý a přišel k obrovskému majetku, snad i za nějaké patenty, zemřel a tento pán V. H. má být jediný dědic,“ svěřil se Gál iDnesu.
 • Verzi o nacistickém pohlavárovi nabídl například i Respekt. Ale pozor, vše může být opět jinak. Jde o dědictví z brazilské čokoládovny, naznačuje Ransdorfův komplic!
 • „Ty peníze, to je dědictví. Celý ten majetek mu odkázala jeho velmi bohatá teta, když zemřel její manžel v Brazílii, kde měl firmu Nestlé,“ uvedla pro MF DNES matka jednoho ze zasržených Slováků, podnikatele Juraje Hajdy.

Akta X nekončí. The Truth is Out There!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)