Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Psí rok 2017: Zeman, Babiš, cesta z města, pět mega a Lupa k tomu

Více než tisícovka článků, stovky investigativních zjištění citovaných tuzemskými i světovými médii. Milion a půl čtenářů, kteří si prohlédli přes pět milionů stránek. Expanze do regionů, Křišťálová lupa a Novinářská cena. Dvě exkluzivní publikace mapující život a dílo nejmocnějších mužů české politiky – Miloše Zemana a Andreje Babiše. HlídacíPes.org bilancuje končící rok.

Redakční tým se ve spolupráci se správní radou Ústavu nezávislé žurnalistiky a díky podpoře donátorů snaží projekt Žurnalistiky ve veřejném zájmu již třetím rokem stále rozvíjet. Nejinak tomu bylo i v roce 2017.

Zaostřena na Babiše a Zemana

Hned v únoru jsme vydali první tištěnou exkluzivní publikaci ZE-MAN, Skutečný příběh českého prezidenta. Publikace je výsledkem více než dvouletého systematického rozkrývání zájmů stojících za Zemanovou triumfální cestou na Pražský hrad a následující prezidentskou jízdou. Reportéři a spolupracovníci HlídacíPes.org pátrali nejen v tuzemském byznysově-politickém světě i polosvětě, ale i v čínské Šanghaji či ruské metropoli Moskvě. Chceme tak poskytnout veřejnosti ucelené informace o úřadující hlavě státu před blížící se prezidentskou volbou v lednu 2018.

V září jsme přidali knihu Babiš – Vůdce pro 21. století, věnovanou novopečenému premiérovi. Kniha podrobně mapuje Babišův byznysový a poté i politický vzestup, analyzuje kauzu Čapí hnízdo, příběh korunových dluhopisů, významné střety zájmů, i všechny jeho evropské a národní dotace. Navíc bezprecedentní vzestup Andreje Babiše zasazujeme do mezinárodního kontextu a porovnáváme ho s dalšími politiky „nového typu“ – třeba Donaldem Trumpem, Vladimirem Putinem nebo Viktorem Orbánem.

Obě luxusní stostránkové publikace mají unikátní design, omezený náklad 1000 kusů a jediná cesta k nim vede přes dar Ústavu nezávislé žurnalistiky. Podrobnosti si můžete přečíst ZDE.

Cesta z města

Díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky jsme připravili modernější podobu webu a v červnu spustili dvě regionální mutace – HlídacíPes.org/Ústí nad Labem a HlídacíPes.org/Olomouc.

Ve spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka jsme rovněž v červnu vedli úspěšnou crowdfundingovou kampaň, která nám vynesla bezmála milion korun. Prostředky jsme samozřejmě použili na podporu našeho projektu Žurnalistiky ve veřejném zájmu.

V červnu jsme také díky podporovatelům z řad filmařů a herců natočili i reklamní video, které slavilo úspěch na sociálních sítích a v rámci pro bono ho vysílala Retro Music Television.

Na webu přes 5 mega a Lupa k tomu

HlídacíPes.org v letošním roce k dnešnímu dni publikoval 1 080 materiálů, v drtivé většině šlo o naše původní témata a informace. Do dnešního rána (29. prosince 2017) registrujeme 3 244 000 návštěv a 1 543 000 uživatelů, kteří zhlédli celkem 5 020 000 stránek (zdroj: Google Analytics).

Naši práci oceňují nejen čtenáři, ale i odborná veřejnost. O tom svědčí úspěchy HlídacíPes.org v prestižních Novinářských cenách i v Křišťálové Lupě – Cenách českého internetu. Po dvou druhých místech v kategorii OBSAHOVÁ INSPIRACE z uplynulých dvou let jsme letos v listopadu ve stejné kategorii zvítězili a zařadili jsme se do společnosti toho nejlepšího a nejúspěšnějšího ze současného českého internetu. V květnu opakovaně HlídacíPes.org uspěl i v prestižních Novinářských cenách. Za rok 2016 redakce zvítězila v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za sérii textů k čínské CEFC a jejímu působení v Česku a za unikátní analýzu Pavučiny byznysu Andreje Babiše získala třetí místo v Česko-slovenské ceně veřejnosti.

O rok dříve šéfredaktor Robert Břešťan získal cenu za Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za článek pro časopis Reportér „Jestli si nás Rusko koupí“. Soutěž Novinářská cena, která jednou ročně oceňuje kvalitní žurnalistické práce, pořádá od roku 2010 Nadace Open Society Fund Praha.

„Zlatá kaplička“ žurnalistiky

Server HlídacíPes.org je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. Projektem, jehož autoři jsou přesvědčeni, že nezávislá odhalovací žurnalistika je veřejným statkem, stejně jako např. Národní divadlo. A jako taková si i zaslouží veřejnou podporu. Podporu od všech, kterým záleží na svobodě politické, ekonomické i osobní. Právě neziskový charakter činí z projektu evropský unikát.

HlídacíPes.org je neziskovou platformou, která nabízí zdarma špičkový obsah zavedeným médiím i novým žurnalistickým projektům. Vznikl jako reakce na razantní změny v tuzemských médiích. Na jednu stranu probíhá a dále bude pokračovat koncentrace vlastnictví (s výrazným angažmá Andreje Babiše), na straně druhé se v celém oboru výrazně šetří. Jako první za oběť padá to nejdražší – tedy investigativní (odhalovací) žurnalistika.

V roce 2016 Ústav nezávislé žurnalistiky získal z darů, grantů i vlastní činnosti 4,5 milionu korun, které použil na tvorbu a provoz serveru HlídacíPes.org. Výroční zprávy a účetnictví Ústavu nezávislé žurnalistiky si můžete prostudovat ZDE.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

  1. Petr Kaminsky napsal:

    Diky, HP.

  2. riam napsal:

    tak asi gratulace k tomutok hodně zdraví a elánu do příštího roku

Přidávání komentářů není povoleno