Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
FB Jaroslav Foldyna,

První test ústecké krajské koalice. Podobně jako ve sněmovně je v záloze SPD – s Foldynou

Do ustavujícího zastupitelstva Ústeckého kraje zbývají ještě dva týdny a před dohodnutou koalicí ANO, ODS a Spojenců pro kraj už stojí první potenciální rozpor. Jde o obsazení důležitých výborů, které mají připadnout opozici. V ní jsou nejsilnějšími kluby STAN a Piráti – jenže na post předsedy kontrolního výboru si činí nárok i SPD a komunisté. A podle informací HlídacíPes.org mají šanci uspět, což je minimálně pro Spojence nepřijatelné.

Potvrdily by se tak zákulisní spekulace, že koaliční blok ANO a ODS bude v důležitých hlasováních spoléhat na podporu SPD, kdykoli to bude potřeba. A tedy obcházet Spojence pro kraj, se kterými tuto dvojici stran nepojí tak silné pouto.

Situace by tak připomínala sněmovní realitu, kde má hnutí ANO Andreje Babiše rovněž záložní variantu v podpoře Okamurovy SPD a neváhá ji využívat.

Rozložení sil v zastupitelstvu tomu nahrává: koalice drží těsnou většinu 29 hlasů. Tvoří ji blok ANO (17) a ODS (8), kteří si z menších stran nakonec vybrali Spojence pro kraj (4).

Přehled zisku mandátů v krajském zastupitelstvu. zdroj: volby.cz

Na obsazení rady panuje shoda: ANO má mít hejtmana Jana Schillera a další čtyři radní – tedy nikoli většinu. Čtyři radní má mít podle koaliční smlouvy ODS a dvě místa připadnou Spojencům.

Výborů má být devět, o jeden víc než v minulém volebním období. Dva z nich – finanční a kontrolní, které se zřizují ze zákona povinně – mají podle obecných zvyklostí připadnout opozici. Jenže ta se na jejich obsazení nedokáže shodnout.

Varianta, podle níž by měly výbory obsadit nejsilnější opoziční kluby (STAN finanční a Piráti kontrolní) neprošla úterní společnou schůzkou lídrů opozice. Na finančním výboru pro nejsilnější STAN shoda panuje. Na předsednictví v kontrolním výboru si ale vedle Pirátů činí nárok i lídr SPD Jaroslav Foldyna a také komunisté. Koalice přitom očekává, že opoziční kluby do pátku shodu najdou.

„Kolega Schiller poslal všem pěti opozičním stranám nabídku, ať se domluví mezi sebou, kdo bude předsedou těchto dvou výborů, a dají vědět, jak se dohodli. Necháme to na nich,” řekl pro HlídacíPes.org lídr ODS, starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Jenže opozice se dohodnout nedokáže. A z postupu SPD je zřejmé, že si uvědomuje svoji cenu „na trhu“. Není žádným tajemstvím, že pro řadu členů zastupitelstva za ANO a ODS je Foldynova nynější strana daleko přijatelnější než Piráti. Zejména v situaci, kdy by měli držet kontrolní výbor. To ostatně připouští i lídr Spojenců Jiří Řehák.

„V koalici jsme o této situaci nemluvili a bude to tedy veselé. Pro některé koaliční zastupitele jsou Piráti nepřijatelní, takže netuším, jak to dopadne,” říká.

Výhoda koalice opírající se v případě potřeby o SPD je pro ANO a ODS výhodná i početně, měla by 30 hlasů, o jeden víc než se Spojenci.

Hrozí rozkol v koalici

Lídr SPD Jaroslav Foldyna po úterní schůzce opozice rozpory připustil. „Budeme muset postupovat per partes, tedy po jednotlivých bodech. Na něčem jsme schopni se dohodnout, na něčem prostě ne. Ale nikdy jsme nedeklarovali, že stavíme jednotnou opoziční Národní frontu,” uvedl pro HlídacíPes.org.

Foldyna Pirátům nabízí, aby se spokojili s obsazením některé z komisí, což je orgán na poněkud nižší úrovni než důležité výbory.

„Jde nám o to, aby každá opoziční strana v zastupitelstvu měla své zastoupení ve výboru nebo v komisi, aby měla koalice s kým jednat a měla ho na krajském úřadě po ruce. A je celkem jedno, jestli to bude výbor, nebo komise,” říká Foldyna. Ten na přímý dotaz popřel, že by kontrolní výbor pro SPD měl s některou z koaličních stran předjednaný.

Další variantou je pak uvažované zvýšení počtu výborů až na dvanáct, aby se „dostalo na každého“. To by našlo u SPD podporu a problém by s tím – s výhradou zvýšených finančních nákladů – neměl ani lídr Spojenců Jiří Řehák. „Ale byly by to výbory politické, které by pravděpodobně nepomohly kraji v ničem,” uvedl.

Vzhledem k neschopnosti opozice najít shodu bude mít poslední slovo koalice, která výbory některé z opozičních stran přidělí a v zastupitelstvu odhlasuje. Přímému dotazu, zda by podpořil druhý nejsilnější klub, tedy Piráty, se lídr ODS a budoucí náměstek hejtmana Jiří Kulhánek za ODS vyhnul: „Zatím žádné informace k tomu nemám. Mají čas do pátku. Pak uvidíme, co dál.”

Pokud by v hlasování nakonec dostala od koalice podporu SPD, znamenalo by to vážný rozkol. Zejména pro Spojence, kterým by se tak potvrdila role „fíkového listu“ v dohodnuté hře s SPD. „Zítra budu jednat i s Piráty i se STANem a řeknu jim, že ze dvou důvodů je pro mě jiná varianta než pirátská nepřijatelná,” řekl Jiří Řehák.

Ustavující zastupitelstvo kraje se má poprvé sejít kolem 17. listopadu. Důvodem prodlení jsou volební stížnosti, o nichž ještě nerozhodl ústecký krajský soud.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Podobne to mame v MS kraji – koalice ANO + ODS. Jsem zvedavy, jak se bude ODS pred parlamentnimi volbami vymezovat vuci ANO. Reci o tom, ze na lokalni urovni je to uplne neco jineho, jsou lez jako vez. 2) Jako pozitivni vidim, ze tam nevidim CSSD. Tak, Hamacku, jeste si chvili uzivej vladni limuzinu a pak bys uz mohl tahnout se svymi oranzovo-rudymi soudruhy k certu.

  • josef napsal:

   Je tam ale exprimátor Ostravy Petr Kajnar – a ten je ČSSD…

 2. Jiří Kulhánek napsal:

  Hezký večer pane Malecký, k Vaším spekulacím na úrovni rádia Jerevan dodávám, že jsme s SPD o obsazení předsedy výboru či komise, nebo něčeho podobného nejednali. Nabídku dostala celá opozice, ať se domluví a pan Schiller, na základě jejich žádosti jim prodloužil termín pro odevzdání návrhu do 11.11., tak jak si lídři opozice přáli. Pokud se opozice nedomluví, budeme to muset vyřešit sami jako koalice, ale rozhodně to neznamená, že budeme funkci předsedy nabízet SPD či KSČM. Vyřešíme to transparentně a s nadhledem:-).

  • Jaroslav Kubín napsal:

   Pane Kulhánku, já (jako bývalý zastupitel Ústí nad Labem, který se zabýval i krajskou politikou, zejména v návaznosti na zlodějiny – tunelování miliardových evropských dotací, se kterými měla vaše ODS bohaté zkušenosti – viz soud s hochy obžalovanými zejména z vaší partaje) bych to až tak na rádio Jerevan neviděl. Ale že byste jako šéfové budoucí krajské koalice (Spojence bych z toho vynechal) nesledovali své zájmy i při tvorbě výborů zastupitelstva a obsazování jejich šéfů, to byste měli spíše vykládat holubům na střeše a ne lidem, kteří se politikou zabývali nebo zabývají. Nicméně, já si přeji jediné: koalici přeji úspěch při řízení kraje a také, ne jako tomu bylo za Bubeníčka, abyste nedělali z rozpočtu kraje dojnou krávu pro placené politiky, zejména politiky ze svých partají a své kamarády, a o to více se věnovali řešení problémů občanů kraje, kterých není zrovna málo! Podrobněji jsem o tom psal do diskuse na konkurenční serveru zde: https://www.idnes.cz/usti/zpravy/ustecky-kraj-volby-koalice-ano-ods-spojenci-smlouva-podpis-hejtman-schiller.A201019_143652_usti-zpravy_pakr/diskuse

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko