zophonias via Foter.com / CC BY-NC-SA,

České firmy finančně podporují konspirační a prokremelské weby. Samy o tom ani nevědí

Napsal/a Robert Břešťan 22. dubna 2016

Na to, že internetová reklama často podporuje weby s velmi problematickým obsahem, na příkladu Slovenska upozornila iniciativa Konspiratori.sk. Na seznamu internetových stránek, kterým by se firmy a další odpovědní zadavatelé internetové reklamy měli vyhnout, jsou desítky českých webů.

V první desítce je hned osm českých internetových stránek.

984ccf93-b3c0-4e37-b7ed-ab28f9c757af

Detaily k iniciativě i kompletní seznam zatím čtyř desítek webů je k dispozici na stránkách konspiratori.sk.

Slovenský seznam se v mnohém shoduje i se seznamem „lžimédií“, který na svých stránkách pravidelně aktualizuje internetový publicista Daniel Dočekal.

Označuje je za „vhodný materiál ke studiu, pokud se zajímáte o dezinformace, manipulaci, informační války, ale také fenomém mašíbl (magoři, šílenci a blázni)“.

Až 70 % z ceny

Seznam několika desítek internetových i s bodovým ohodnocením sestavila pro Konspiratori.sk dvanáctičlenná hodnotící komise – novinářů, vědců i odborníků na marketing a sociální média.

Na seznam se dostaly ty weby, u nichž „máme vážné pochybnosti o jejich serióznosti a upřímně věříme tomu, že nejsou vhodnými partnery k zobrazování inzerce zodpovědných zadavatelů reklamy“, vysvětlují autoři.

Jedním z členů je například středoškolský učitel Juraj Smatana, který v minulosti sestavil seznam českých a slovenských webů šířících prokremelskou propagandu.


Psali jsme: Lovec proruských webů: jsme ve sféře zájmu ruské vojenské propagandy


Autorem projektu je Ján Urbančík, ředitel marketingové firmy NetSuccess. „Lži, nesmysly a neověřené informace se staly součástí každodenního života. Ale nevidím důvod, proč by právě tohle měly naše agentury a naši klienti podporovat,“ citoval jej ve svém informačním newsletteru bruselský tým zaměřený na osvětlování ruské propagandy East StratCom.

K iniciativě se přidaly dvě desítky slovenských digitálních a marketingových agentur.

„Obsahové sítě jako je například Google Display Network vyplácejí webům, které používají jejich reklamní systém okolo 70 % z ceny inzerce, kterou si přes ně nakoupíte. Takto se stáváte přímým finančním podporovatelem webů, jejichž obsah má daleko k etickému a vyváženému zpravodajství,“ vysvětlují na svém webu členové iniciativy.

„Vaše značka je tak spojována s obsahem, který může vážně poškodit vaši reputaci, navíc vznik takového obsahu přímo finančně podporujete. Myslíme si, že je společenskou zodpovědností každé firmy, aby zvážila komu plynou příjmy z jejích marketingových aktivit,“ obrací se iniciativa přímo na firmy.

Nemáme s nimi nic společného

Podle slovenského deníku SME, byla většina nejznámějších firem na Slovensku dosti překvapená tím, že se jejich reklama zobrazuje na internetových stránkách šířících nejrůznější konspirační teorie, nenávist či kremelskou propagandu.

Podobně překvapené by měly být i české firmy. Například na jednom webů se nad článkem, který se velmi nevybíravě vyjadřuje o českém prezidentovi Václavu Havlovi, vyjímá reklama na James Cook Languages, největší českou jazykovou školu. Na dalších webech je k vidění například reklama mezinárodní spediční firmy Polados či služby DámeJídlo.cz.

„S podobnými weby nemáme samozřejmě nic společného a distancujeme se od nich. Každopádně správce PPC kampaní požádáme, abychom na podobných stránkách nefigurovali, nejsou totiž vhodnou platformou pro zobrazování našich reklam,“ říká Jakub Štefeček, spolumajitel James Cook Languages.

Upozorňuje ale na to, že je možné, že odkaz se na stránkách může objevit díky takzvanému remarketingu. „Tedy kdo naši reklamu někdy proklikl, objevuje se mu poté na všech serverech, kam sám jde, ale namátkově) Jedná se o zobrazování generované Sklikem a AdWords. Generování je náhodné a jedná se o placený prostor. Nicméně to, že se na dané stránce zobrazí reklama, neznamená, že jakýmkoliv způsobem stránku podporujeme,“ zdůrazňuje Štefeček.

Je snadné si vybrat

Úmyslné jednání firmám nepodsouvají ani autoři iniciativi Konspiratori.sk. Upozorňují však na to, že určit si, na kterých webech si zadavatelé svou reklamu do budoucna nepřejí, není nic těžkého a i proto nabízejí konkrétní seznam domén.

„Je to skutečně velice jednoduché. Lze omezit konkrétní domény, kde si nepřejete, aby se vaše reklama zobrazovala. Sami takový seznam kontroverzních domén máme. Další možnost je například kontextové omezení, tedy aby se reklama nezobrazovala  například u textů o teroristických útocích a podobně,“ přidává pohled z Česka Jan Suda, ředitel digital oddělení společnosti GroupM, jež nakupuje reklamu pro řadu velkých českých firem.

„Obecné pravidlo je že máte možnost ovlivnit, kde se bude vaše reklama zobrazovat. Platí to i naopak. Na svých stránkách si můžu určit, jakou reklamu tam mít nechci,“ říká i Ján Simkanič, ředitel společnosti Internet Info.

 

16 komentářů

 1. český maloměšťák napsal:

  Volební kampaň Hillary Clinton údajně podporují Saudové.
  V článku „United Arab Emirates and Saudi Arabia are funding Hillary Clinton as Potential President in 2016“, který se odvolává na WSJ se pak píše o dalších zahraničních finančních zdrojích, které přišly na účet volebního fondu Hillary Clinton.
  Což je mnohem závažnější, než když je ze zahraničí financován tisk, televize atd. (mimochodem velmi to běžná každodenní praxe – v globalizovaném světě, dokonce dochází k prodejům celých televizí, webů, novin – do rukou zahraničních majitelů….divím se, že byste to dosud nezaregistrovali ?!? ).

  Apropo, Hlídacípse.org – pozoruji, že si čím dál tím více libujete v konspiračních teoriích…vítejte na palubě.
  😀
  —————————————————
  Představte si, kdyby např. volební kampaň občana Schwarzenberga finacoval nějaký Arab (např. nějaký hoteliér, mající podnikatelské záměry s Palácem Schwarzenbergů ….). Nebo volební kampaň pana Halíka nějaká americká nadace. Či volební kampaň pana Zemana nějaká ruská firma.
  Co by se ve zdejších mediích , financovaných například německými, arabskými, izraelskými či ruskými finančními ústavy, strhl za štěkot.

  • Robert Břešťan napsal:

   kde a v čem to prosím pozorujete?

  • Anobudelíp napsal:

   Volební kampan Miloše Zemana ALE OPRAVDU FINANCOVALA RUSKÁ FIRMA. Zaměěstnanci Lukoil Aviation dávali na volební fond Miloše Zemana „spontánně“ částky ve výši milionů Kč. A co se děje? Nic. Martin Nejedlý řekl, že to je v pořádku, že se ptal Waheeda Alikperova a že ten mu to „schválil“.

   • český maloměšťák napsal:

    No to je strašné !
    A volební kampaň Babišovu zase spolufinancovaly fondy EU, co teď s tím (
    Vy umíte odlišit peníze dotační od tržních, pokud projdou přes vnitrofiremní cash flow…) ? Umíte zjistit, která banka z které země poskytla kterému to kandidátovi či straně úvěr , potažmo jeho sponzorovi, sponzorům ? A proč ?
    V tom případě byste byl Superhlídacípes a tady by to mohli zabalit…

    Mně vadí spíše ti Saudové a Hillary Clinton, že se nechá buducí prezidentka moderního státu zavázat někomu ze státu, ve kterém vládne v některých otázkách lidských práv starověk a středověk, ze kterého se rekrutují mezinárodní teroristé…..

    Osobně bych byl pro jednotný, velmi omezený volební layout každého z kandidátů a možnost, aby mohli v jakýchkoliv volbách konečně kandidovat i lidé, ne strany.
    Prostě návrat k demokracii – tak jak byla původně řešena, tedy pojistka proti tomu, aby se vlády zmocnil tyran, potažmo anonymizovaný , skupinový tyran. Viz např. Bleicken : „Athenská demokracie“.
    Soutěž nerovných je samozřejmě podvod. Není na tom nic demokratického, demos s tím nemá nic co dělat, jde spíše jen o mafiánskou šmelinu. Podle toho to pak taky vypadá – vládnou tyranové, nikolivěk souhlas.

   • český maloměšťák napsal:

    Podobně se pak Bernie Sanders odvolává na A. Lincolna – viz text a video v článku „Amidst Civil War Ghosts, Sanders says: ‚I Worry about Future of Democracy in America'“.
    Jakmile v světě velkých nerovností rozhodují o výběru, volbách kandidátů a jejich instalaci do funkcí peníze plus efemerní, nikolivěk skutečný demos, neřkuli dokonce stranické mafie….pak to má málo co dělat s demokracií, jde spíše o tyranidu, navíc bez faktické zodpovědnosti tyranů a jejich loutek (často to chráněných tkzv. imunitou, což je někdy nic než udělení statutu jakéhosi „nadčlověka“).

    Principialně tedy jde o vliv peněz jako takových – na tkzv. „politiku“ (ta je někdy velmi podvivná, jde někdy proti zájmům domácí “ polis“, její rozumné správě…i když dotyční tkzv. “ politici “ tvrdí pravý opak), na demokratický režim – na jeho kvalitu, stav a dokonce i jeho podstatu.
    Kdy však peníze nesmrdí, ba ony ani neznají hranic …a navíc je dnes jejich původ (jak a kým se vygenerovaly, ot je také důležité – nejen kým byly použity !) těžko dohledatelný.

 2. Anonymní propagandista z východu napsal:

  Hlavním zdrojem kremelské propagandy je stupidita místní novinařiny. Viz sledovanost Zpráv ČT nebo například komentáře čtenářů na webech. Házet vše, od vlastní neschopnosti, až po tunelové vidění reality, na kremelskou propagandu už teď nefunguje a bude se to ještě zhoršovat. Na druhou stranu, máme demokracii. Nikdo nás nenutí ty vaše hlouposti číst.

  • František napsal:

   Váš „názor“ nemá hlavu ani patu.
   Není absolutně jasné co se tím snažíte říct.
   Jsem poslední kdo by měl něco proti kritice, ale i ta se musí dělat pořádně.
   Pokud s něčím nesouhlasíte musíte jasně určit kde je podle vás problém a provést nějaký důkaz.
   Z vašeho „názoru“ je jasné jen to, že nedává žádný smysl např.:
   Za ruskou propagandu může stupidita novinařiny – jak může novinařina (obor) trpět stupiditou (hloupost, nedostatek inteligence, duševní omezenost – zdroj slovník cizích slov) která je čistě lidská?
   Tuto nesmyslnou větu se snažíte dokázat: sledovaností zpráv ČT (bez uvedení zdroje ale i konkrétních dat o která se opíráte), tunelovým viděním (redukované, zúžené, omezené vidění, zhoršené vnímání okrajů zorného pole, přílišné soustředění na parciální podněty – zdroj slovník cizích slov) – jakou to má spojitost s propagandou už bohužel schází.
   Ano nikdo nás nenutí ty hlouposti číst, ale bohužel zde narazíme na kauzalitu. Aby člověk mohl ohodnotit zda je něco nesmysl to musí nejdříve přečíst. Stejně jako jsem přečetl ten váš nesmysl. Proto jsou tak užitečné různé seznamy a hodnocení ;).

 3. Anonymní propagandista z východu napsal:

  Nejlepší na vašem článku je, že vůbec nechápete jak taková PPC kampaň funguje. Pokud se bude držet inzerent vaší logiky tak cena jeho kampaně, při stejném efektu stoupne tak 3x až 10x. Jediný kdo na tom vydělá bude majitel inzertní plochy, který při stejných nákladech vydělá více. Nehledě na to, že se zadavatel připraví o klienty na alternativních webech, které mu nabízejí klienty za mnohem nižší cenu. Navíc váš předpoklad, že inzerent potřebuje prodávat své zboží jen čtenářům mainstreamu je už za hranou akceptované logiky. Pravda, pro lidi co tomu nerozumí vypadá váš článek inteligentně, ale každý správce PPC kampaní si tak maximálně bude ťukat na čelo.

  • František napsal:

   Tento komentář má podobné problémy jako ten předtím – schází zdroje, věty občas nedávají smysl a navíc několik urážek.
   Sice se dozvíme, že cena stoupne 3x až 10x, ale jak by se to stalo a proč už moc jasné není.
   Ale otázka zda a jak moc takovéto omezení zobrazování reklamy zasáhne do ceny je určitě zajímavá.

 4. Scarabeus napsal:

  Hezká fotka, nápad, vykukující kočička.

 5. arpád napsal:

  zaujímavá iniciatíva. Pred pár dňami s úplne totožnou vyšiel na svet denník SME v SR. Takže náhoda to nie je. Buď p. autor prevzal túto myšlienku a neuviedol, že to sprosto opajcol, alebo to dostali rôzni novinári za úlohu pretlačiť do svojich médií. Keďže konšpiračné teórie všetci popierajú, asi platí tá o tom copyrighte. Ešte je možné, že to opajcol server SME. Je to možné, a najmä také súdružské. Aj vtedy sa veselo kopírovalo a neuvádzlai sa skutoční autori, pre istotu.

  • Robert Břešťan napsal:

   Ještě je tu možnost, že špatně čtete, protože SME v článku citujeme i s aktivním proklikem. (Jakkoli ta iniciativa nevznikla ve SME.)

 6. petrph napsal:

  Zase bych si dovolil zajímavý názor k zamyšlení. Totiž jestliže je to tak, a tyto propagační proruské weby, si na sebe navěšují komerční reklamu -což je pro čtenáře vždycky velice otravné a odpuzující .Tak to asi nejsou příliš štědře financovány Moskvou, že? To spíš že to jsou naprosto amatérské soukromé weby,jejichž provozovatelé si musí své veškeré náklady hradit sami,a vyjadřují tam svobodně své vlastní politické názory..

  • český maloměšťák napsal:

   Soudžky a soudzi – měli bychom posoudit i jiné případy, kdy je umístění reklam na internetu společensky nevhodné…a takovéto případy uda…eh, oznámit příslušným místům.
   Soudžky a soudzi, globalizáciu si rozbíjet nijým nedáme !!!
   Soudžy a soudzi – pokud by tato příslušná místa našich dobře míněných rad neuposlechla….tak ích minimálně zaevidujme , a dejme vědět o takových neposlučnících naší veřejnosti !! Ať lidé sami posoudí, kdo poslúchá…a kdo nééé !
   Soudžky a soudzi – svobodná a volná konkurence na mediálním trhu áno..ale vodsaď pocamcaď.
   Tiež chceme z něčeho žiť, aj my mále žalúdky, strevá a potrebujeme teplo a sucho.

   Hej,tak které banky kterých států financují ostatní – tedy protiruská, protikremelskáatd. media ?
   Jsou čisťounká jak to lilium ?
   😀

   vysv. (pro Úřad Informační Hygieny)
   Stránky uvedené v seznamu mě nezajímají. Coby vskutku nebezpečné vidím pak stránky např. White Media, proč nehlídá Hlídacípes je – to je mi záhadou.
   Že by proto, že jsou zaregistrovány a zřejmě i provozovány z USA ?
   ———————————————–
   Malá perlička : https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/04/24/stiznost-na-ceskou-televizi-kosa-vlk-versus-arogantni-naboboveostraziti-hlasici-a-blaboliste-ii-dnes-o-echu-24-cz/
   Viz vyjádření televizního regulátora německého. Kterého asi těžko usvědčit, že je prokremelský , proruský, antidemokratický, konspirativní apod.

  • František napsal:

   A tím se snažíte říct co?
   Že kdyby byli placeni tak tam tu reklamu nedají?
   Tedy budou jen tak ze šlechetnosti jejich duší přicházet o potenciální výdělky z ní?
   Toto je tak nejlépe nedomyšlený a hloupý názor.

 7. Frank Zappa napsal:

  Ono obecně bohužel, západní svinstvo zůstává vždy svinstem a nikdy nebude ničím jiným, ať už si to pan Smatana nazve třeba bojem za novinářskou etiku… Do mainstreamu můžeš rvát miliardy dolarů z reklamy a stejně bude totálně prolhaný a bude rasit lidem hlavy… Protože západní prasečina zůstává prasečinou i když úspěšně zlikviduješ pár maličkých českých webů s jinými politickými názory, o což ti jde ve skutečnosti, a ne o nějakou etiku, Smatano.

  http://www.patriotsquestion911.com

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies