České firmy finančně podporují konspirační a prokremelské weby. Samy o tom ani nevědí

Napsal/a Robert Břešťan 22. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Na to, že internetová reklama často podporuje weby s velmi problematickým obsahem, na příkladu Slovenska upozornila iniciativa Konspiratori.sk. Na seznamu internetových stránek, kterým by se firmy a další odpovědní zadavatelé internetové reklamy měli vyhnout, jsou desítky českých webů.

V první desítce je hned osm českých internetových stránek.

984ccf93-b3c0-4e37-b7ed-ab28f9c757af

Detaily k iniciativě i kompletní seznam zatím čtyř desítek webů je k dispozici na stránkách konspiratori.sk.

Slovenský seznam se v mnohém shoduje i se seznamem „lžimédií“, který na svých stránkách pravidelně aktualizuje internetový publicista Daniel Dočekal.

Označuje je za „vhodný materiál ke studiu, pokud se zajímáte o dezinformace, manipulaci, informační války, ale také fenomém mašíbl (magoři, šílenci a blázni)“.

Až 70 % z ceny

Seznam několika desítek internetových i s bodovým ohodnocením sestavila pro Konspiratori.sk dvanáctičlenná hodnotící komise – novinářů, vědců i odborníků na marketing a sociální média.

Na seznam se dostaly ty weby, u nichž „máme vážné pochybnosti o jejich serióznosti a upřímně věříme tomu, že nejsou vhodnými partnery k zobrazování inzerce zodpovědných zadavatelů reklamy“, vysvětlují autoři.

Jedním z členů je například středoškolský učitel Juraj Smatana, který v minulosti sestavil seznam českých a slovenských webů šířících prokremelskou propagandu.


Psali jsme: Lovec proruských webů: jsme ve sféře zájmu ruské vojenské propagandy


Autorem projektu je Ján Urbančík, ředitel marketingové firmy NetSuccess. „Lži, nesmysly a neověřené informace se staly součástí každodenního života. Ale nevidím důvod, proč by právě tohle měly naše agentury a naši klienti podporovat,“ citoval jej ve svém informačním newsletteru bruselský tým zaměřený na osvětlování ruské propagandy East StratCom.

K iniciativě se přidaly dvě desítky slovenských digitálních a marketingových agentur.

„Obsahové sítě jako je například Google Display Network vyplácejí webům, které používají jejich reklamní systém okolo 70 % z ceny inzerce, kterou si přes ně nakoupíte. Takto se stáváte přímým finančním podporovatelem webů, jejichž obsah má daleko k etickému a vyváženému zpravodajství,“ vysvětlují na svém webu členové iniciativy.

„Vaše značka je tak spojována s obsahem, který může vážně poškodit vaši reputaci, navíc vznik takového obsahu přímo finančně podporujete. Myslíme si, že je společenskou zodpovědností každé firmy, aby zvážila komu plynou příjmy z jejích marketingových aktivit,“ obrací se iniciativa přímo na firmy.

Nemáme s nimi nic společného

Podle slovenského deníku SME, byla většina nejznámějších firem na Slovensku dosti překvapená tím, že se jejich reklama zobrazuje na internetových stránkách šířících nejrůznější konspirační teorie, nenávist či kremelskou propagandu.

Podobně překvapené by měly být i české firmy. Například na jednom webů se nad článkem, který se velmi nevybíravě vyjadřuje o českém prezidentovi Václavu Havlovi, vyjímá reklama na James Cook Languages, největší českou jazykovou školu. Na dalších webech je k vidění například reklama mezinárodní spediční firmy Polados či služby DámeJídlo.cz.

„S podobnými weby nemáme samozřejmě nic společného a distancujeme se od nich. Každopádně správce PPC kampaní požádáme, abychom na podobných stránkách nefigurovali, nejsou totiž vhodnou platformou pro zobrazování našich reklam,“ říká Jakub Štefeček, spolumajitel James Cook Languages.

Upozorňuje ale na to, že je možné, že odkaz se na stránkách může objevit díky takzvanému remarketingu. „Tedy kdo naši reklamu někdy proklikl, objevuje se mu poté na všech serverech, kam sám jde, ale namátkově) Jedná se o zobrazování generované Sklikem a AdWords. Generování je náhodné a jedná se o placený prostor. Nicméně to, že se na dané stránce zobrazí reklama, neznamená, že jakýmkoliv způsobem stránku podporujeme,“ zdůrazňuje Štefeček.

Je snadné si vybrat

Úmyslné jednání firmám nepodsouvají ani autoři iniciativi Konspiratori.sk. Upozorňují však na to, že určit si, na kterých webech si zadavatelé svou reklamu do budoucna nepřejí, není nic těžkého a i proto nabízejí konkrétní seznam domén.

„Je to skutečně velice jednoduché. Lze omezit konkrétní domény, kde si nepřejete, aby se vaše reklama zobrazovala. Sami takový seznam kontroverzních domén máme. Další možnost je například kontextové omezení, tedy aby se reklama nezobrazovala  například u textů o teroristických útocích a podobně,“ přidává pohled z Česka Jan Suda, ředitel digital oddělení společnosti GroupM, jež nakupuje reklamu pro řadu velkých českých firem.

„Obecné pravidlo je že máte možnost ovlivnit, kde se bude vaše reklama zobrazovat. Platí to i naopak. Na svých stránkách si můžu určit, jakou reklamu tam mít nechci,“ říká i Ján Simkanič, ředitel společnosti Internet Info.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)