Vojtěch Razima, ředitel organizace Kverulant.org. Foto: Michal Růžička/ MAFRA / Profimedia

Prověřte bombu u Hradu. Razima z Kverulanta osvobozen ve věci šíření poplašné zprávy

Napsal/a Robert Břešťan 6. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Nejvyšší soud pravomocně osvobodil Vojtěcha Razimu, ředitele organizace Kverulant.org, ve věci šíření poplašné zprávy. V květnu loňského roku soud Razimu odsoudil půlročním podmíněným trestem za telefonát, jímž předloni na jaře oznámil na městskou policii svoje podezření na možnou bombu v dodávkách dlouhodobě zaparkovaných u Pražského hradu. Razima podal dovolání k Nejvyššímu soudu a ten jej nyní pravomocně osvobodil.

Razima podle Nejvyššího soudu během telefonátu policii jen sděloval pravdivé informace. Odsoudit ho za to bylo absurdní, konstatoval soud.

O co šlo? Když Razima v době covidového nouzového stavu chodil pravidelně přes Hradčanské náměstí, všiml si, že tam na stejném místě dlouhodobě parkují dvě obstarožní dodávky.

„Byly to evidentně vraky, tak jsem zavolal na policii, že si myslím, že by v těch dodávkách mohla být bomba. Rozhodně jsem bombu nenahlásil. Navíc se mezi první instancí a odvolačkou ukázalo, že sama policie ještě před mým telefonátem ty dodávky o své vůli prohlédla, protože jí přišly podezřelé,“ řekl k věci pro HlídacíPes.org už dříve Razima.

Roli v pozornosti policie možná sehrály některé bizarní okolnosti telefonátu, Razima kupříkladu strážníky tituloval slovy „udatní zbrojnoši“.

Můžete být rád

Když vloni v květnu odvolací soud potvrdil Razimovi půlroční podmíněný trest, soudce odvolacího soudu Jaroslav Pytloun konstatoval, že „odsouzený může být rád, že v době nouzového stavu nedostal trest mnohem tvrdší“. Razima jednal totiž v době první koronavirové pandemie za nouzového stavu. Čelil proto zvýšené sazbě od dvou do osmi let, kterou mu prvoinstanční soud mimořádně snížil.

„Mám pocit, že si to soudce odvolacího soudu vůbec nepřečetl, nabyl dojmu, že Razima někam volal, že je tam bomba a tahle nuance, že šlo o podezření, mu unikla. Vnímám to jako velkou křivdu a věřím, že bude napravena. Je to zpráva občanovi: drž ústa, ničeho si nevšímej, nikam nevolej, starej se o svoje,“ řekl ještě před dnešním osvobozujícím verdiktem Razima.

Na jeho stranu se přidal i Lumír Crha z Nejvyššího státního zastupitelství, jehož stanovisko si Nejvyšší soud vyžádal. Razima podle něj během telefonátu policii sděloval jen pravdivé informace, konkrétně svůj názor, že by v autech bomba být mohla.

„Samotná policie mohla zvážit, zda prostory předmětných automobilů prověří, nebo ne,“ konstatoval žalobce Lumír Crha ve vyjádření k Nejvyššímu soudu a navrhl, aby odsouzení Razimy zrušil.

Hodně tíživá zkušenost

Podle Nejvyššího státního zastupitelství by mohlo Razimovo odsouzení být nepříjemným precedentem, po němž by lidé zcela rezignovali na to, aby ohlásili nějakou podezřelou věc, a to z obavy, aby nebyli potrestáni. „Vedlejším výsledkem trestního postihu takovéhoto typu oznámení může být posílení lhostejnosti obyvatel, navzájem i vůči obci a státu,“ poukázal Crha.

Jak dodal, upozornění na podobné podezření nemůže být trestným činem. Podle něj Razima sám o sobě o uložení bomby nemluvil, jen zmínil svoji úvahu o možné nebezpečnosti obou aut, protože stála blízko Hradu a byla opuštěná.

Vojtěch Razima je nyní s osvobozujícím rozsudkem spokojen: „Pro mě, jako ředitele známé watchdogové organizace, bylo pravomocné odsouzení pro úmyslný trestný čin hodně tíživou zkušeností. Mnoha lidem jsem musel trpělivě vysvětlovat okolnosti mého odsouzení a vysvětlovat jim absurditu původního rozsudku.“

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)