"Otevíračka" v Roudnici nad Labem. Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Prostě se pochlubíme. Jak Andrej Babiš otevíral silnici, o kterou se nezasloužil

Napsal/a Robert Malecký 9. září 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Obrázky z předvolebního Česka, 2021: Andrej Babiš si prohlíží nový psychiatrický pavilon, Andrej Babiš otevírá nové silnice, Karel Havlíček otevírá silniční okruh. Slíbili jsme, otevřeli jsme, splnili jsme, znějí textace jejich příspěvků na sociálních sítích. Co na tom, že šlo často o krajské investice, se kterými neměla vláda nic společného, co na tom, že většinu peněz dává Evropská unie, o čemž se ovšem v příspěvcích ministrů nic nedočteme, co na tom, že šlo často o akce, které byly zahájeny dávno předtím, než se k nim Babiš a spol. dostali?

Volby jsou za rohem a Ústecký kraj je pro Andreje Babiše mimořádně důležitý. Utekl sem ze středních Čech, aby se vyhnul souboji s Vítem Rakušanem v kraji, kde je voličská přízeň hnutí ANO tvrdě poznamenaná vládnutím bývalé hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové. Na severu Čech ho čeká mimo jiné souboj s lídrem koalice PirSTAN, prý nejzajímavější duel letošních voleb.

V Ústeckém kraji byl za uplynulý měsíc několikrát, nevynechal ani tento týden v úterý. U Roudnice nad Labem otevírali silniční obchvat města, Andrej Babiš byl přítomen a věnoval události hned několik příspěvků na svém Facebooku, konkrétně čtyři. Pod shrnujícím heslem MY jsme slíbili, MY jsme otevřeli.

V komunálních volbách v roce 2014 mohlo hnutí ANO slibovat cokoli, silnice nepatří městu. Na výstavbě obchvatu se přirozeně podílel Ústecký kraj, jak ostatně správně připomíná jeho aktuální tisková zpráva.

„V Roudnici nad Labem byla v úterý 7. září 2021 zprovozněna nová komunikace, která odvádí dopravu z centra města Roudnice nad Labem. Stavbu, která začala v roce 2019, realizovalo pro Ústecký kraj sdružení firem EUROVIA CS a HERKUL. Financována byla za využití podpory z evropských fondů a státního rozpočtu. Celkové náklady na komunikaci v délce 3,531 km se vyšplhaly přes 435 milionů korun.“

Kdo se na výstavbě podílel a jakými částkami? Z celkových nákladů přes 435,2 milionů korun činí dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) 314,8 milionů korun, kraj stála stavba 102 milionů a ze státního rozpočtu přiteklo 18,5 milionů korun. Fakt, že byla stavba z největší části financována z evropských fondů, Babiš zmínit zapomněl. Připomenout mu to museli úředníci Zastoupení Evropské komise v Praze.

Pro úplnost je třeba dodat, že malé spojení s roudnickou komunální politikou přece jen existuje. Část pozemků pro výstavbu vykoupil za své a pak se slevou prodal ŘSD roudnický podnikatel a radní za ANO Pavel Elias. Formulace, že obchvat stojí „hlavně díky němu“, je ale poněkud nadnesená.

Výstavba roudnického obchvatu začala za minulého vedení Ústeckého kraje, kdy koalici vedli komunisté a hejtman Oldřich Bubeníček, hnutí ANO bylo v opozici. Když se po loňských vítězných volbách ujal funkce hejtman Jan Schiller z ANO, byla stavba před dokončením.

Kampaň za sliby z eráru

Není to poprvé, co si špičky hnutí ANO před volbami na severu Čech vylepšují pozici výměnou za veřejné peníze a sliby.

Když se letos v květnu ukázalo, že ústecká Krajská zdravotní neuspěla ani s jedinou žádostí o dotaci z projektu REACT-EU, byl Adam Vojtěch hodně smutný. Nebyl tehdy ministrem, jen řadovým poslancem, a právě jako trafikant odpočíval v křesle předsedy představenstva holdingu, který sdružuje největší nemocnice Ústeckého kraje.

Šlo o dnes už legendární „klikačku“ o osm miliard, které byly rozděleny během několika vteřin a na mnohé nemocnice se nedostalo. Do Ústí tehdy debakl za hnutí ANO nikdo vysvětlovat nepřijel: ani ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, v jejímž resortu se klikačka odehrála, ani premiér Andrej Babiš, ani ministr zdravotnictví – tehdy ještě Petr Arenberger.

Střih, jsme na konci srpna 2021, předvolební kampaň už běží na plné obrátky. Na brífink v děčínské nemocnici nastupuje sestava Babiš, Dostálová, Vojtěch, tentokrát už v opětovné roli ministra zdravotnictví, a oznamuje, že Krajská zdravotní uspěla se žádostí o dotace v celkové výši 1,5 miliardy korun. Tentokrát už bez klikání. Týká se to třeba i děčínské nemocnice, kde se ze slíbených peněz má stavět pavilon urgentní péče.


Ano, bude se stavět. Opět s přispěním evropských peněz, jak korektně připomněl Adam Vojtěch.

https://twitter.com/adamvojtechano/status/1430182103925334024

Závěr volební kampaně se nese v duchu otevírání silnic, dálničních úseků a obchvatů. A to nás ještě čeká dokončení rekonstrukce dálnice D1. Úředníci pražského Zastoupení Evropské komise budou mít ještě hodně práce s uváděním informací na pravou míru. U většiny ministerských příspěvků totiž informace o zapojení evropských peněz chybí.

Zde jen několik jejich postů z uplynulých dní a týdnů:


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)