
Vraždy, mučení, vypálené vesnice… Facebook byl jiskrou k genocidě, tvrdí aktivista
Americká Komise pro cenné papíry má prošetřit stížnost na společnost Meta. Tu podal mladý rohingský aktivista Maung Sawyeddollah, přeživší barmské genocidy, a podpořily jej v tom i lidskoprávní organizace. Podle nich sociální síť Facebook významně přispěla k rozdmýchání nepokojů a následných zvěrstev páchaných v Myanmaru v letech 2013–2019. Popíráním tohoto faktu navíc – podle znění stížnosti – klamala své akcionáře, kteří žádali záležitost prošetřit.
Lidé, kteří přežili masivní čistky muslimské menšiny Rohingů myanmarskou armádou v srpnu 2017, je popisují slovy jako brutální vraždění, mučení, zapálené a zničené vesnice.
V důsledku útoků se z Arakanského státu na západě Myanmaru během několika týdnů přesunulo do sousedního Bangladéše přes 700 tisíc Rohingů, kteří tam ve většině setrvávají v pohraničních uprchlických táborech doposud.
Ačkoliv události ze srpna 2017 i jim předcházející diskriminaci a útoky na muslimské Rohingy označil za genocidu Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, ale také několik zemí včetně USA, myanmarská vláda obvinění popírá. A popírá ho také americká společnost Meta, na kterou podalo začátkem tohoto roku stížnost k americké Komisi pro cenné papíry několik lidskoprávních organizací.
Ve stížnosti detailně popisují, jak aktivisté i výzkumní pracovníci před srpnem 2017 opakovaně upozorňovali společnost Meta, že Facebook je využíván a bude využit k podněcování násilí proti Rohingům.
Stěžují si, že Meta, která provozuje sociální platformy jako Facebook nebo WhatsApp významně přispěla k rozdmýchání a páchání násilí proti Rohingům, jakkoliv byla příslušníky této menšiny opakovaně upozorňována, že se tak děje.
„Otázka odpovědnosti za to, co se Rohingům stalo v roce 2017, přesahuje rámec zločinů, které přímo provedla armáda: musí zahrnovat i ty, kdo jsou odpovědní za urychlení a zesílení vlny veřejné nenávisti a podněcování k násilí, která se proti Rohingům spustila na internetu před vojenskými zvěrstvy i během nich,“ vysvětluje důvod stížnosti organizace Open Society Justice Initiative.
Algoritmy násilí
Podle zjištění několika lidskoprávních organizací, které k problematice vydaly obsáhlou zprávu už před třemi lety, značnou část materiálů podporujících nenávist a násilí přenášel Facebook, který je myanmarskou dominantní internetovou platformou.
„Ze 24 milionů uživatelů internetu v zemi jich Facebook používá 18 milionů,“ cituje ze stížnosti Open Society Justice Initiative. Ostatně to už v roce 2018 potvrdila zpráva nezávislé mezinárodní vyšetřovací mise OSN, která uvedla, že v době zvěrstev roku 2017 byl Facebook synonymem pro internet a s ním i hlavním zdrojem online zpráv a informací.
„Na Facebooku jsem viděl spoustu hrozných věcí a myslel jsem si, že lidé, kteří tam publikují, jsou prostě zlí. Tehdy jsem si ještě neuvědomil, že za to vlastně může Facebook. Pak mi to, ale s přečtením jednoho konkrétního nenávistného příspěvku, došlo, snažil jsem se to Facebooku nahlásit. Uvedl jsem, že jde o nenávistný projev, ale dostal jsem odpověď, že obsah není v rozporu se standardy komunity,“ říká přeživší masakrů z roku 2017 Maung Sawyeddollah, jeden z autorů stížnosti podané k Americké komisi pro cenné papíry.
Ti ve stížnosti detailně popisují, jak aktivisté i výzkumní pracovníci před srpnem 2017 opakovaně upozorňovali společnost Meta, že Facebook je využíván a bude využit k podněcování násilí proti Rohingům.
V dokumentu pak argumentují, že Meta ve svých prohlášeních pro investory klíčové informace o tomto riziku vynechávala. Opakovaně jim tvrdila, že algoritmy Facebooku nevedou k polarizaci myanmarské společnosti, ani k šíření nenávistného obsahu.
Armáda zatkla tři muže, které ze zločinu obvinila, k soudu ale nedošlo, protože všichni tři zemřeli ve vězení.
„Přestože investoři požádali Metu, aby se zabývala dopady svého podnikání na lidská práva, společnost vůči nim zdaleka nebyla plně transparentní, a to i přesto, že do té doby byla několikrát varována před eskalací situace v Myanmaru a roli Facebooku v ní,“ uvedl výkonný ředitel Open Society Justice Initiative James Goldston.
Podle něj byli i zaměstnanci společnosti Meta v letech 2013–2017 občanskou společností opakovaně varováni, že platforma přispívá k blížící se „genocidě“, podobně jako rádia hrála roli při genocidě ve Rwandě.
Možný ruský vliv
Konkrétní příklady šíření nenávistných, možná i lživých zpráv, popsal HlídacíPes.org lidskoprávní pracovník Igor Marjanovič, který v Myanmaru pracoval v letech 2012–2016 pro organizaci podporující vzdělávání.
„Začalo to tím, že sociální sítě obletěla zpráva z oblasti, kde není ani elektřina, natož internet, že v jedné zapadlé vesnici tři muslimové znásilnili a zavraždili mladou dívku, buddhistku,“ popisuje Marjanovič. Fotografie tohoto brutálního činu podle něj během několika hodin zaplavily sociální sítě.
„Zvláštní na tom všem je, že to byla skutečně velmi odlehlá oblast. Nikdo dodnes nevyšetřil, co se tam vlastně stalo, kdo byla ta dívka, jak ten zločin měl proběhnout,“ říká Marjanovič.
Armáda zatkla tři muže, které ze zločinu obvinila, k soudu ale nedošlo, protože všichni tři zemřeli ve vězení. „Dva týdny poté došlo k dalšímu činu, tentokrát ale obráceně. Několik mužů na motorkách, buddhistů, napadlo autobus, kterým cestovali muslimští poutníci a sedm jich zavraždili. A opět zprávy o tom doslova zaplavily prostor sociálních sítí. Nenávist rozdmýchána,“ popisuje události z roku 2013 Marjanovič.
Podle něj následovaly další zprávy, které společnost vysoce polarizovaly.
„V podstatě co 14 dnů se začaly objevovat na Facebooku zprávy z různých koutů Myanmaru popisující různé druhy násilí. Vedlo to k tomu, že se někteří buddhisté začali masově organizovat pod vedením radikálních buddhistických mnichů a útočili na muslimské obyvatelstvo,“ říká Marjanovič, podle nějž nebyla náhoda, že se tak dělo před klíčovými volbami roku 2015, kterých se mohla po letech domácího vězení a internací účastnit i prodemokratická kandidátka a držitelka Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij.
„Armádní kruhy předpokládaly, že zvítězí vůdce vojenské junty Min Aun Hlain. Prezentovaly ho jako mírotvorce a někoho, kdo pozvedne ekonomiku, jenže v roce 2013 se konaly okrskové volby a ukázalo se, že drtivě vítězí strana Su Ťij. Armáda pochopila, že potřebuje jiný narativ. Narativ, že národ je ohrožen ze strany muslimů,“ popisuje tehdejší atmosféru Marjanovič.
Sám nevylučuje, že zprávy o násilných činech, které pak začaly zaplavovat internet s Facebookem jako hlavním kanálem, mohly pocházet od členů armády, kteří se školili v Rusku.
Bezohledné nasazení škodlivých algoritmů společnosti Meta se zanedbatelnými bezpečnostními opatřeními, podpořilo rozsáhlé protirohingské online kampaně, které přispěly k násilí i v reálném světě.
„Nemám pro to přímé důkazy a je to můj osobní názor, ale působilo to na mne jako systematicky připravená akce. Jeden ze zakladatelů profilů, ze kterého se šířila podstatná část zpráv o násilí, si zaregistroval příslušník armády, který byl v té době na školení v Rusku. Nicméně přímé zapojení Ruska nikdo zatím neprokázal,“ popisuje Marjanovič.
O roli Facebooku a působení jeho algoritmů na šíření zpráv o násilí a podněcování k dalšímu násilí ale vznikla už před třemi lety obsáhlá zpráva. Vydala ji Amnesty International.
Facebook jako jiskra
„Amnesty International zjistila, že Facebook používal algoritmy, jež posilovaly nenávistný obsah, který sociální síť moderovala velmi nedostatečně. Tím Facebook porušoval i svá vlastní pravidla definující přípustný obsah na platformě,“ uvádí lidskoprávní organizace ve zprávě.
Obchodní model společnosti Meta se podle ní opírá o invazivní profilování a cílenou reklamu, které podporují šíření škodlivého obsahu včetně podněcování k násilí.
„Algoritmické systémy společnosti Meta jsou navrženy tak, aby maximalizovaly zapojení uživatelů s cílem zvýšit příjmy z reklamy. Výsledkem je, že tyto systémy často upřednostňují podněcující, rozdělující a škodlivý obsah,“ uvádí Amnesty International. Chybou Mety byl také nedostatečný počet moderátorů obsahu s potřebnými jazykovými znalostmi.
„Náš předchozí výzkum ukázal, že algoritmy Facebooku důsledně vyzdvihují obsah, který vyvolává silné emocionální reakce, často na úkor lidských práv a bezpečnosti.“
„To bylo důsledkem zejména finančního rozhodnutí společnosti. Odráží to širší selhání Mety, která navzdory svým veřejným tvrzením adekvátně neinvestovala do moderování obsahu v mnoha zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky,“ uvádí zpráva Amnesty.
Eva Buzo, výkonná ředitelka organizace Victim Advocates International, která podpořila lednovou stížnost k americké Komisi pro cenné papíry k tomu uvedla:
„V Myanmaru, kde Facebook sloužil jako hlavní platforma sociálních médií a zdroj zpráv, bezohledné nasazení škodlivých algoritmů společnosti Meta se zanedbatelnými bezpečnostními opatřeními, podpořilo rozsáhlé protirohingské online kampaně, které přispěly k násilí i v reálném světě.“
Podle ní je na tyto skutečnosti potřeba upozorňovat i v souvislosti s nedávným rozhodnutím majitele společnosti Meta Marka Zuckerberga ukončit moderování obsahu na sociálních sítích. Jakkoliv se rozhodnutí zatím vztahuje pouze na USA, není vyloučeno, že by se mohlo časem rozšířit i na další země. Na to upozorňují i další signatáři stížnosti.
„Náš předchozí výzkum ukázal, že algoritmy Facebooku důsledně vyzdvihují obsah, který vyvolává silné emocionální reakce, často na úkor lidských práv a bezpečnosti. Po odstranění stávajících ochranných opatření pro obsah se zdá, že se tato situace ještě zhorší,“ uvedla na svých stránkách Amnesty International.
Podle organizace Mark Zuckerberg provedl změny v obsahových zásadách společnosti Meta, aby získal přízeň nové Trumpovy administrativy. Mezi změny zavedené na americkém území patří zrušení zákazů dříve zakázaných projevů, jako je například očerňování či obtěžování rasových a jiných menšin. Výrazně omezeno je také automatické moderování obsahu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
10 komentářů
Láska a nenávist jsou jako noc a den a patří k sobě jako dvě strany jedné mince.To,že tu media,snad podle jakéhosi zákona snaží se odstranit nenávist je naivní a nesmyslné.Války se z lásky nevedou a do budoucna je hloupé zbavovat se tak silné motivace.
Problém je, že Myanmarská vláda reflektuje rozsáhlé vraždění budhistů, křesťanů a dalších nemuslimů muslimskými přivandrovalci – Rohingy. Těm se dostalo jen to, co si zasloužili v duchu biblického „oko za oko …“.
Aha, tak anonym skrytý pod rádoby světáckým pseudonymem se nám tady odkryl jako muslimofob, šiřitel lživých informací a podněcovatel nenávisti ke skupinám lidí podle náboženství. Nikdy nepochopím, jak takový nenávistný týpek mohl zabloudit na stránky tohoto docela inteligentního média.
Co je „islamofobního“ na konstatování toho, co muslimové reálně dělají? Nejprve si laskavě přečtěte Korán.
K dispozici je velice kvalitní a poznámkami obohacený akademický překlad do češtiny, který vyšel v edici „Živá díla minulosti“ ještě za minulého režimu, takže zcela jistě nepoznamenaný teroristickými útoky muslimů v tomto století (byť vyšlo pár reedicí, ale asi bez nějakých úprav).
Rozhodně se vyhněte překladům na internetu, protože v nich bývají „nejzajímavější“ pasáže buď zcela vypuštěny, nebo přeloženy úmyslně špatně.
Reálnější přezďivkou pro něj je A. L. Zhaimr
Děkuji za podklady pro případovou studii „kolika způsoby se dá mýlit v jediném diskuzním příspěvku“:
1) A.S.Pergill není anonym, na svém blogu ukazuje názorovou i slohovou konzistenci, o kompromitujících detailech ze hry „Realita“ ani nemluvě – a kdyby to nestačilo, jeden ze zdejších stálých diskutérů ho zásadně tituluje občanským jménem;
2) jeho pseudonym není světácký, ale zcela evropsky (respektive latinsky) provinční;
3) na tyto stránky nezabloudil, nýbrž se tu vyskytuje odnepaměti – stejně jako mne ho bezpochyby přilákaly zajímavé reportáže a komentáře, jen tu inteligentnost občas jaksi rozporujeme (jak pro nesoulad některých informací s fakty, tak pro ehm, velmi specifickou, ehm logiku závěrů); já jen obvykle nemám trpělivost bojovat s „redakčním systémem“ (a než stačím napsat tutéž námitku jinými slovy, už to ASP zařídí (někdy třikrát – není ve skutečnosti převlečený Chuck Norris?!));
4) kde vidíte fobii? V textu není ani nejmenší náznak čehokoliv podobného „strachu“, natož „iracionálního“;
5) co je podle Vás „podněcováním nenávisti“? Připomenutí, že náboženské skupiny existují a jejich příslušníci se někdy dopouštějí nedobrých činů, nebo toho, že mají své „svaté knihy“ a ty obsahují _přísloví_ o nedobrých činech? ASP (v předmětném textu) navíc vůbec netvrdí, že by někdo měl na tyto skutečnosti reagovat, natož že by to mělo být formou negativních emocí;
6) žádnou nepravdivou informaci ASP neuvádí (pokud mohu věřit Wikipedii a prvnímu archívnímu článku tam citovanému (heslo „Rohingové“, 9.3. 2025 n.l./4 SVO)) – „přivandrování“ je potvrzeno všemi zdroji (jen není na rozdíl od jiných případů jasné, jestli legitimita pozvání ještě platí (respektive kterou událostí měla vypršet)) a „série konfliktů“ tak. Jediné, co lze rozporovat je „rozsáhlost“: článek zmiňuje „využití příležitosti k masakru“ (ale před desetiletími) a encyklopedie přidává jen jednu recentní vraždu – „ti jež nelze jmenovat v jedné větě spolu s jinými“ ovšem postulovali názor, že i vražda jednoho člověka představuje zločin proti celému lidstvu, takže pokud nechcete polemizovat s nimi, musíte uznat globálnost rozsahu i tady…
Úplně náhodou jsem v počítači, při pokusu o jakýsi úklid na disku, narazil na adresář, pořízený stahovačem videí z youtube, který ukládal soubory jen s názvem a tečkou, bez přípony (takže pro absenci přípon jako avi, flv, mp4 apod. unikal mé pozornosti).
Narazil jsem tam na deset let staré video z akce konvičkovců na Václaváku, v němž pan Konvička říká (mimo jiné věci), že vůbec není náhodou, že v čele odporu proti islamizaci stojí on jako Čechořek a pan Okamura jako Japonočech, jak si z toho dělají někteří multikulturalisté legraci. Jde o to, že oni a další podobní znají kulturu svého otce a své matky a proto mají lepší základnu pro posouzení, jak moc se od těchto kultur ten islám liší. Zmiňuje tam explicitně „trigonometrizaci“.
Už když si člověk přečte jenom nadpis, tak aspoň ten Čecháček by měl zbystřit pozornost. Ona prý tu genocidu způsobila média.
Kdypak už tohle za svého života slyšel???
Bohužel, ta zmíněná situace v Myanmaru v letech 2013–2019 byla mimořádně brutální ale taky citlivá – když zde docházelo k brutálním střetům mezi různými náboženskými skupinami. Jen taková drobná informace, sám papež František – takový hodný pán – si ani nedovolil při projevu v Barmě to označení i Rohingové vyslovit, protože by jeho pak zase seřvaly ty jiné náboženské skupiny..
Ovšem o řadu let později PODAT STÍŽNOST NA MÉDIA že ona tím že o té situaci pravdivě informovala, tak „.. významně přispěla k rozdmýchání nepokojů a následných zvěrstev“?
No, to už je – z pohledu právě těch starších generací, které skutečně nějaké ty války a masakry zažily, naprostý NESMYSL-
Ostatně, škoda že si to pan aktivista neuvědomil, ale měl by (i se svými soudruhy) děkovat Trumpovi na kolenou za to že se pokouší dojednat s Rusy mír.. Poslat tyhle aktivisty bojovat proti Rusům na ukrajinskou frontu, asi by se sami z té hrůzy zahrabali pod zem, a říkali si „zlatej Facebook, z křesla to na něm vypadalo mnohem líp)
Ony se dělají analogie s historií těžko, ale občas to sedne. Např. občanská válka ve Rwandě byla jakousi analogií povstání našich předků proti nadvládě Avarů (tedy Avaři = Tutsiové, Slované = Hutuové). A my můžeme být jen rádi, že tehdy neexistovala OSN a „modré přílby“, aby nás vrátila pod avarské jho. A když se o to pokusil král Dagobert, tak naši předkové jeho hordám pustili žilou takovým způsobem, že podle některých zdrojů musel obnovit (nebo alespoň oficiálně tolerovat) mnohoženství, protože by jinak měl v království spoustu ovdovělých žen, jejichž dělohy by při práci na nové generaci vojáků zahálely.
A i v tom Myanmaru je jakási analogie s našimi předky (nemuslimové) a sudetskými Němci, vč. ordnerů.
Jinak když naši předkové vykopli Němce, tak na to sociální sítě nepotřebovali a k vykopnutí zmíněných Avarů taky ne. Jistěže sítě mohou ledacos zjednodušit či urychlit, ale problém leží v důvodu, proč to lidé dělají, a ten se se sítěmi zcela míjí.