Symbol Z v Moskvě. Foto: Profimedia

Písmeno Z jako symbol Putinovy války. Řada Rusů ho používá jen pod nátlakem propagandy

Napsal/a Jan Žabka 18. března 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Písmeno „Z“ se stalo symbolem podpory ruské invaze na Ukrajinu. Objevuje se v tisících fotografií a videí na sociálních sítích a v různých koutech Ruska ho lidé používají na transparentech, oblečení i autech. Tyto na první pohled spontánní iniciativy ruských občanů ale často vznikají jen pod nátlakem státu.

V průběhu války na Ukrajině se Kreml chystá oslavit i výročí své anexe Krymu. Letos to bude v duchu „speciální mírové operace“jak,  ruská propaganda nazývá invazi na Ukrajinu. Zapojit se mají jak běžní občané, tak úřady nebo školy. Vyzývají je k tomu regionální politici i státní instituce.

„Prezident Vladimir Putin učinil obtížné, ale správné rozhodnutí, když zahájil speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Mnohým samozřejmě vyhovuje příběh o tom, že Rusové jsou agresoři, ale takové ‚fake news‘ – neboli v ruštině lži, falzifikace či manipulace s vědomím – jsou oblíbené mechanismy západní propagandy, které na Rusko nefungují,“ píše předseda Bryjanské regionální dumy v pozvánce na zmíněné oslavy.

A dodává: „Náš lid je silný, protože se tváří v tvář jakémukoli nebezpečí sjednotí! Jsme spolu a společně i přijdeme na Slovanské náměstí. Jsme spolu za mír! Za Rusko! Za prezidenta!“ Opakuje při tom hesla, která se v současné situaci objevují v souvislosti se zmíněným proruským symbolem „Z“. Oslavy výročí anexe Krymu tak zřejmě poslouží k jeho ještě masovějšímu rozšíření.

Válkou za mír

Když se písmeno „Z“ začalo v počátcích ruské invaze na Ukrajinu šířit sociálními sítěmi, diskutovalo se nad jeho významem. Bylo k vidění namalované bílou barvou na vozidlech ruské armády přijíždějících na ukrajinské území v rámci údajné „mírotvorné mise“, a to společně s dalšími písmeny V, X či O.

Vojenští analytici a novináři o symbolech původně informovali jako o taktickém označení vojenské techniky. Podle nich měla písmena určovat buď oblasti, ve kterých byly příslušné jednotky rozmístěny, nebo nějaké jiné rozlišení v rámci ruské armády.

Z taktického označení se ale i díky mezinárodní pozornosti směřované k významu písmen brzy stal symbol stoupenců ruského režimu. Písmeny se začali prezentovat ruští politici, sportovci či veřejnost, včetně zahraničních podporovatelů Vladimira Putina a jeho režimu. Malují si je na osobní automobily, na ruské vlajky či se fotografují se svými spolužáky, kolegy a známými rozmístěni do tvaru zmíněných písmen.

Dnes je již oficiálně využívá i ruské ministerstvo obrany pro svůj politický, nebo přesněji válečný marketing. Snaží se tak podpořit ruské vysvětlení invaze Ukrajiny v souladu s prokremelskou rétorikou – že jde o mírotvornou speciální operaci, která má za cíl osvobodit Ukrajinu a její obyvatelstvo.

Ministerstvo k novým válečným symbolům vytvořilo i grafiky, které se začaly rychle šířit po sociálních sítích. Nejčastěji využívána písmena „Z“ a „V“ mají reprezentovat fráze jako „za pravdu“, „za vítězství“ nebo „za mír“, případně „v pravdě je síla“.

Ruská strana ovšem nijak nezmiňuje, že jde o invazi, při níž umírají civilisté a ruská armáda útočí na civilní cíle, včetně nemocnic a škol.

Příklady využití symbolů podporujících ruskou invazi na Ukrajinu

Kdo nepřijde, bude mít problémy

Jedním z důležitých aspektů „propagandy Z“ je to, že lidé využívají její symboly údajně spontánně. Snímky a videa na sociálních sítích ukazují, jak ruští občané z regionů vytvářejí ze zdánlivě vlastní iniciativy „flash moby“ ve tvaru písmen. Jde o žáky základních a středních škol, studenty univerzit, pracovníky úřadů, sportovce nebo třeba pacienty z dětského hospicu v Kazani.

Jinde zase lidé rozsvěcují světla v místnostech tak, aby vytvořili symboly na budovách, nebo kreslí písmena v ulicích na zdi a chodníky. Do masové propagandistické akce se zapojily i ruské celebrity, jako herec Vladimir Maškov či operní zpěvák Nikolaj Baskov.

Pozadu nezůstávají ani ruští influenceři ze sociálních sítí. Ti natáčejí videa, ve kterých vyjadřují podporu Rusku a kritizují Západ.

Příklady využití symbolů podporujících ruskou invazi na Ukrajinu

Jenže vše není tak, jak se může na první pohled zdát. Zpravodajský server Meduza, který je v Rusku považován za médium plnící roli „zahraničního agenta“, informoval o tom, že instrukce k pořádání zmíněných akcí v regionech přichází v řadě případů od vedení měst či jsou akce přímo pořádány lidmi blízkými vládnoucí straně.

Serveru se podařilo také získat vyjádření studentů Kazaňského státního kulturního institutu, kteří podle svých slov dostali za úkol naučit se nazpaměť píseň ruského vlasteneckého zpěváka Olega Gazmanova „Rusko vpřed!“ a přijít v podvečer na akci do místního obchodního domu.

„Studenti! Na flash mob se sejděte v 17:00 ve foyer institutu. Buďte tam, jinak budete mít velké problémy!“ napsali údajně zástupci děkanátu studentům. Na dotaz Meduzy, kdo s nápadem na akci přišel, odpověděla tisková služba Kazaňského státního kulturního institutu, že iniciativa přišla od samotných studentů.

Zároveň se podle Meduzy zdá, že válečná propagandistická mašinérie chce mít pořádání těchto iniciativ pod kontrolou. Server zjistil, že vlastní akce chtěly pořádat i některé ruské nacionalistické skupiny nebo jednotlivci, kteří nespolupracují s úřady. Jejich snahy však byly zamítnuty.

Ti, kteří přímo kritizují „propagandu Z“ nebo ruskou invazi na Ukrajině obecně, pak čelí desetitisícovým pokutám a podle nového ruského zákona, který na začátku března schválil prezident Vladimir Putin, i riziku odnětí svobody až na patnáct let.

Mezi tyto případy patří ruská novinářka Marina Ovsjannikovová, která v přímém přenosu ruské státní televize protestovala proti válce, nebo obyvatel města Surgut, který na sociálních sítích pod příspěvek propagující symbol „Z“ napsal: „Z jsou kreténi.“ Oba nakonec dostali „jen“ pokutu několik desítek tisíc rublů.

Plato vajec na podporu invaze

Přestože písmeno „Z“ je součástí latinské abecedy, a ne ruské cyrilice, stalo se za poslední tři týdny tak populárním, že ho i některé ruské regiony a města dávají do svých názvů místo písmene „з“, které v azbuce reprezentuje právě „z“.

Například gubernátor západosibiřské Kemerovské oblasti Sergej Civilev rozhodl o tom, že se region v oficiálních dokumentech bude nyní nazývat КуZбасс (KuZbass) a ne Кузбасс. Podobně regionální vláda oblasti Zabajkalska nařídila, aby došlo k přejmenování ze Забайкалье na Zабайкалье. 

Písmeno „Z“ se postupně v Rusku dostává i do oblasti marketingu. Drůbežárna v Jakutsku připravila třeba limitovanou edici vajec s nápisem #ZaRossiyu na podporu ruské armády.

Pozadu nezůstalo ani propagandistické ruské státní médium Russia Today. To podporuje invazi na Ukrajině vlastním oblečením s písmenem „Z“, které si zájemci mohou pořídit na e-shopu za několik dolarů (viz screenshot níže).


Na textu spolupracovala Anastasia Makarets, Ruska žijící v Česku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)